Evlenme Yaşı Kaçtır 2023 En Düşük Kaç Olmalıdır

evlenme yaşı kaç

Bu yazımızda en küçük evlenme yaşı kaç, reşit olmadan evlenilir mi, günümüzde ortalama evlilik yaşı ve evlenme oranındaki azalmayı anlatıyoruz.

Evlenmek, iki farklı kişinin hayatlarını birleştirmek ve aile kurmak amacıyla attığı yasal bir adımdır. Evlenmek için yasanın gerekli gördüğü tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra eğer herhangi bir aksi durum yok ise bir sorun olmaksızın, rahatlıkla evlenebilirsiniz. Elbette evlenmek için de yasal olan bir yaş vardır, her yaştaki insanın evlenmesi mümkün değildir.

Evlenme Yaşı En Düşük Kaçtır?

Evlenme yaşı, yasanın koyduğu bir kuraldır. Örneğin; Afganistan’da erkekler 18 yaşından önce, kadınlar ise 16 yaşından önce evlenemez. Suudi Arabistan’da ise “evlenme yaşı” diye bir kavram yoktur, her yaştaki kadın ve erkek evlenmekte ya da herhangi bir asal adım atmakta özgürdür.

Ülkemizde ise bu durumdaki kısıtlama 2002 yılında yasal hayata geçti. 2002 yılından önce Türkiye’de de herhangi bir evlenme yaşı yoktu. Ancak 2002 yılında devletin aldığı karar ile reşit olmadan evlenmek yasak bir hale geldi.

Reşit olmak için yaş her ülkeye göre değişkenlik gösterse de bizim ülkemizde reşitlik yaşı 18’dir yani 18 yaşına gelmeden bireyler evlenmek için herhangi bir işlem gerçekleştiremez.

İlgili: Evlilik için sağlık raporu nereden alınır

Reşit Olmadan Evlenilemez mi?

Ülkemizde normal şartlarda yasaya uygun olarak reşit olmadan evlenmek mümkün değildir. Ancak evlenmek isteyen bireylerin ailelerin rızası var ise bu yaşın 16’ya kadar çekilmesine müsaade edilebilir.

Reşit olmadan evlenmek isteyenler şu adımları takip ederek evlenebilirler:

  • Reşit olmadan evlenmek isteyen bireyler ilk şart olarak en az 16 yaşında olmalıdırlar.
  • 16 yaşına varmış bireyler evlenmek için ailelerinden onay almalılar.
  • Aile onayından sonra ise ailelerinin imzası ile adliyeye başvurarak devletten evlenmek için müsaade isteyebilirler.
  • Reşit olmadan evlenmek için yapmanız gereken tek şey adliyeye dilekçe vermektir. Bunun üzerine mahkeme kararı ile onaylanır ise evlenmekte özgür bir hale gelirsiniz.

İlerleyeceğiniz bu dört küçük adım ile yasal onayı almış olursunuz. Onay aldıktan sonra resmi nikahınızı kıyabilirsiniz.

Günümüzde Ortalama Evlenme Yaşı Kaç?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu)’in yaptığı açıklama ile günümüzdeki evlilik yaşının son dört yılda büyük bir artış gördüğünü açıkladı. 2016’da erkekler ortalama olarak 27 yaşında evlenirlerken bu yaş şimdi ise 30 oldu. Kadınlarda ise bu yaş 2016’da 24 iken günümüzde 26 oldu. Bu yaş skalasının yıllar ilerledikçe artacağı öngörülüyor.

Evlenme Oranı Azaldı mı?

Evlenme yaşında artış olurken evlenme oranında da gözle görülür bir düşüş oldu. TÜİK’in geçtiğimiz yılda yaptığı açıklamaya göre geçen bir yılda evlenme oranı yüzde 2,3 azaldı. Geçen sene evlenen çift sayısı 541,424 oldu, bu sayı iki sene öncesine kadar 554,389’du. Ortalama evlenme yaşının artacağı gibi evlenme oranının da azalacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu