Facebooktan Para Kazanmak İçin 6 Yöntem

facebooktan para kazanmak

Facebooktan para kazanmak için kullanılabilecek pek çok yöntem bulunuyor. Facebook bulunmayı bekleyen para kaynağı değildir fakat doğru bir yaklaşımla ve biraz çalışarak ekstra olarak para kazanmanın güvenilir bir yoludur. Facebooktan nasıl para kazanılır konusunda aşağıdaki vereceğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Facebook Hesabınıza Reklam Yapmak

Pek çok şirket reklamlarını sosyal medya aracılığıyla yapmak istiyor. Bu sebeple takipçi sayısı fazla olan sayfalara da firmalar reklam teklifinde bulunuyorlar. Bu bakımdan sizin reklam veren firma bulmanıza gerek kalmıyor. Eğer sayfanız yeteri kadar iyiyse veya markaların hedef kitlelerine hitap eden cinsteyse firmalar sizleri kolaylıkla bulabiliyor.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak

Sosyal medya ilk başta uzmanlık gerektirmeyen kolay bir iş şeklinde görülse de, işin içine girdikçe o kadar basit olmadığı anlaşılmaktadır. Sayfanızı ziyaret eden sayısı, hedef kitle, yöneticiliğini yapmış olduğunuz sayfanın tarzı gibi çeşitli parametrelerin takibini yapmak iyi bir analiz gerektiriyor.

Fakat ilk başlarda zorlanmanız ve işlemlerin size karışık gelmesi çok normaldir. Zamanla uzmanlaşacak ve başka sayfalara da yöneticilik yapmaya başlayacaksınız. Spor, kozmetik, giyim gibi alanlarda her şirketin kendine ait olan sosyal medya hesabı vardır. Bu hesapların takibini yapabilecek ve geliştirecek olan uzmanlara gereksinim duyuluyor.

Sayfalara yapacağınız yazılı ve görsel paylaşımlar firmanın daha fazla kitlelere ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple sosyal medya yöneticisi bulmak için birçok şirket harekete geçti. Sizler de kendinizi bu konuda geliştirerek sayfa yöneticisi olabilirsiniz.

Firmalarla İş Ortaklığı Kurmak

Sosyal medyada bir kitleniz varsa firmaların başarı için hedefi olabilirsiniz. Sizinle yapacakları bir anlaşma ile satışlardan komisyon alabilirsiniz. Markalarla, firmalarla ya da şirketlerle yapacağınız iş anlaşmaları ile satışlara ortak olabilir ya da komisyon alabilirsiniz.

Ebay, amazon, itunes gibi marka haline gelmiş olan firmalarla anlaşma sağlayıp sayfanızda paylaştığınız içerikleri takip sistemi ile satışlardan komisyon elde edebilirsiniz. Sizlere gönderilen banner, kod ya da link sayesinde paylaştığınız içerikler aracılığıyla alınan ürünlerden komisyon veriliyor. Kazanacağınız rakamlar da markaya ve takipçilerin ilgisine göre değişim gösterecektir. İsterseniz amazondan satış yapmak isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

Hesaplarınızda firmalarla yalnızca komisyon almak için anlaşma yapmazsınız. Talep ederseniz markanın satış sayfasına yapılan yönlendirmelerle de para kazanabilirsiniz. Burada kazanacağınız miktar da markaya ve takipçilerin ilgisine göre değişecektir.

Facebook Grubu Kurarak Para Kazanma

Facebook uygulamaları ile yaklaşık olarak 5 yıl önceki görünümden fazlası yapılmaktadır. Hedef kitlenize özel açacağınız sayfalar ya da gruplar ile kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz. İlk başta ürün satışı veya etkinlik planlama grupları çok fazla tercih edilen gruplardır. Bu gruplar ilk başladığı dönemden daha da aktif bir hale geldiler. Grubunuzun kişi sayısını arttırarak tanıtım veya duyuru yapabilir ve bu gruplardan para kazanabilirsiniz.

Facebook Grubunu Organik Olarak Büyütme

Youtube ve Facebook gibi sosyal medya şirketleri profesyonel bir çalışma biçimine sahiptir. Bu sebeple sahtekarlığa karşı katı önlemler almışlardır. Facebook gruplarında takipçi sayısını arttırma biçimi de dikkat edilen unsurdur. Pek çok kişi bot hesaplar diye adlandırılan sahte hesaplar kullanmaktalar.

Bazı durumlarda da başka gruptan yardım almak için hemen büyümek istiyorlar. Fakat bu durum riskli ve siteler için uygun bir durum değildir. Siz bu uygulamayı uygulasanız da algoritma sizi geri plana çekiyor. Sayfanızda çok fazla takipçi olsa da paylaşımlarınız Facebook sayfanızı takip eden çok az bir kişiye gösterilecek ya da geri plana itileceksiniz.

Fakat size özgü kaliteli olarak oluşturulmuş olan içerikler siteler için çok kıymetlidir. Eğer sizler de gelecekte büyük sayfa ya da grup olmayı düşünüyorsanız kopyala yapıştır içerikleri ve bot sayfalarından uzak durmalısınız.

Yorum Yaparak ve Beğeni Yaparak Para Kazanma

Sosyal medya ya da anket siteleri alanlarda gönderileri beğenerek ve yorum yaparak para kazanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz işlem başına ya da belirli bir sayıda olan işleminiz karşılığında da para kazanabilirsiniz. Ek işler kapsamında olan bu işlemi beğenerek ve yorum yaparak gelir elde edebilirsiniz. Fakat bu uygulamanın Facebook hesabında kazançlı bir biçimde yapıldığını da söyleyemeyiz. Zaman ve emek bakımından da oldukça zarar edeceğiniz bir girişim olabilir. Bu sebeple birçok uzman tarafından uygun bir girişim olmadığı da anlatılıyor.

Becerilerinizi ve Yeteneklerinizi Sosyal Medyada Satmak

Üretmiş olduğunuz birçok ürünü sosyal medyada pazarlayabilirsiniz. Bu ürünleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Tesbih
  • El örgüsü
  • Resim

Kolye gibi pek çok alanda ürünler üreterek sosyal medya hesabınızda bu ürünleri satışa çıkarabilirsiniz. Ürünlerinize ilgi duyan kitle oluşturarak da ürünlerinizden oldukça yüksek miktarlarda para kazanabilirsiniz. Bunların yanında kitap yazarak da pdf uygulamaları aracılığıyla sanal kitaplar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu kitapları belli ücret karşılığında da okunmasını sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Şifreli bir biçimde sanal bir ortamda tuttuğunuz kitaplarınızı, ücretini ödeyen kişilere şifresini göndererek de indirmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu maddeler uygulayabilmek için takipçileriniz ile iyi bir şekilde ilgilenmeniz ve takipçiler için her gün çeşitli içerikler paylaşarak, devamlılıklarını sağlamanız gerekir. Sadık ve yeterli miktarda takipçilere ulaştığınız andan itibaren onlar sizin için potansiyel birer müşteri olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu