Fizik Tedavi Teknikeri Nedir Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışabilir?

fizik tedavi teknikeri nedir ne iş yapar

Birçok yeni meslek hayatı daha kolay hale getirmek, insanlara rahat hizmet etmek amaçlı oluşturulmuştur. Bu mesleklerden biri de fizik tedavi teknikerliğidir. Bu mesleği duyan kişiler fizik tedavi teknikeri nedir, ne iş yapar, görevleri neler, nerelerde çalışabilir sorularını sorar. Hem bu meslekte kariyer düşünenler hem de sadece merak edenlerin sorduğu sorulardır.

Fizik Tedavi Teknikeri Nedir?

Fizik tedavi teknikeri, doktor veya fizyoterapist gözleminde hastalara çeşitli tedavi, fizik tedavi, egzersiz uygulatan kişilere verilen addır. Yardımcı sağlık personelleri kategorisinde yer alır. Çalışma alanı ortopedik veya kas rahatsızlığı bulunan kişilere yöneliktir.

Fizik Tedavi Teknikeri Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

Fizik tedavi teknikerleri çalıştıkları yerlerde birden fazla görevi üstlenebilirler. Almış oldukları eğitim doğrultusunda çalışmalıdırlar.

  • Fizik tedavi vermek için gerekli olan aletleri hazırlamak.
  • Hastalara yapılan işlemler hakkında bilgi vermek.
  • Felçli hastalara özel aletlerle tedavi uygulamak.
  • Sırt veya boyun gibi bölgelerde kireçlenme sorunlarını ortadan kaldırmak için masaj yapmak.
  • Güçlendirici egzersizler yaptırmak.

Teknikerin görevlerindendir. Genelde iyileşmek için umudu olmayan kişilere umut verirler, onları rehabilite ederler.

Fizik Tedavi Teknikeri Nasıl Olunur?

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye giriş sınavlarına girmek gerekiyor. Genelde meslek yüksek okullarında bulunan Fizik Tedavi Teknikerliği bölümünün kazanılması gerekir. Ön lisans bir bölümdür ve 2 yıllıktır. İlk yıl teorik dersler daha fazla iken ikinci yıl pratikle beraber staj görülür. Staj sayesinde öğrencilerin deneyim kazanması da mümkün oluyor.

Fizik Tedavi Teknikeri Nerelerde Çalışabilir?

Fizik tedavi teknikerliği sağlık alanında olduğu için özel veya devlet fark etmeksizin hastanelerde çalışılabilir. Ancak devlet hastanelerinde çalışabilmek için KPSS’ye girmek gerekir.

Rehabilitasyon merkezlerinde, huzur evlerinde, spor merkezlerinde, sağlık merkezlerinde de iş bulmak mümkündür. Kişi ilgisi olduğu yönde çalışma alanını seçmelidir.

Fizik Tedavi Teknikeri Maaşları

Her mesleğin olduğu gibi Fizik Tedavi Teknikerliğinin de maaşı merak edilmektedir. Kişiler bu bölümü seçmeden önce maaşını bilmek ister. Ancak alınan maaş değişiklik gösterir. Devlet kurumlarına girildiğinde ortalama memur maaşı alınabilir. Özel sektörde çalışılıyorsa da asgari ücret seviyesinde veya biraz daha fazla ücret alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu