Teknik Direktör Nasıl Olunur Şartları Nedir?

teknik direktör nasıl olunur

Teknik direktör  nasıl olunur, şartları nedir, futbol direktörü olmak için aradığınız tüm bilgiler bu sayfamızda. Bugünlerde futbol antrenörü olmak en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle profesyonelliğe adım atıldığında gerek prestiji gerek de maddi imkanları açısından antrenörlük iyi bir meslektir. Pek tabi her işin kendine göre zorluk derecesi bulunmaktadır. İşte tüm detaylar.

Futbol Antrenörü Nedir? Kime Denir?

Antrenör, sporcunun başarısı için spor becerileri ve stratejiyle gelişimini sağlayan kişiye verilen addır. Futbol, basketbol, boks ve atletizm gibi branşlarda oyuncuları yapılacak maç, turnuva ve müsabakalara hazırlayan kişilerdir. Teknik direktör; antrenmanlarda amatör ya da profesyonel tüm sporcuların mekan, zaman, teknik ve taktik gibi değişkenleri göz önüne alarak yeterli düzeye çıkarmakla görevli kişidir.

Teknik Direktör Olma Şartları Nelerdir?

Teknik direktör olunabilmesi için belli şartların varlığı gerekmektedir. Teknik direktör kurs ve sertifika programına katılacak kişilerin sahip olması gereken şartlar şunlardır;

  • 18 yaşını doldurmuş olmaları
  • Futbol Disiplin Talimatı’nın “Hükümlülük” kenar başlıklı maddesinde belirtilen suçlardan dolayı kesin hüküm giymemiş olmaları
  • Disiplin Kurulları tarafından müsabaka sonucunu etkileme ya da bahis eylemleri sebebiyle kesinleşmiş ceza alınmamış olması.
  • Kursa katılım için her hangi bir engelin olmadığına dair sağlık raporu alınması(Sağlık raporunun tam teşekküllü hastaneden alınmış olunması gerekir)
  • TFF tarafından düzenlenen bir antrenör kursuna katılacak kişiler için Sağlık Bakanlığı’ndan, Kızılay‘dan, Acil Tıp Uzmanları Derneği’nden ya da İl Sağlık Müdürlükleri’nden onaylı bir kurumdan İlk yardım Sertifikası almış olmaları
  • Kurs ücretinin yatırıldığının belgelenmesi zorunludur.
  • Bu şartlar yerine getirilmeden kurslara dahil olunması imkansızdır.

Teknik Direktör Nasıl Olunur?

TFF her yıl dönem başlarında antrenörlük kursları açmaktadır. İlk olarak bu kurslara başvuru yapılır. Kurs başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra antrenörlük lisansı sahibi olunur. Ancak; sertifika alındıktan sonra hemen bir profesyonel takımın başına geçilerek işe başlamak mümkün değildir. Öncelikle TFF Grassroots C lisansı alınır. Bunun üzerine iki sene çalışılmalıdır. Daha sonra UEFA B lisansı almaya hak kazanılır. Yani özetle bu bir süreçtir.

TFF Antrenörlük Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl açılan bu kurslara http://www.tff.org/ sayfası üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Bu sayfada yer alan başvuru kısmı tıklanır, açık olan kurslara başvurulur. Bu sayfa üzerinden güncel olarak antrenör lisans kurs ve sertifika ücretleri de yer alır. Sayfada açık kurs mevcut değilse kurs başvuruları sona ermiştir. Bu durumda kurs açılana kadar beklenmelidir. Başvuru formu doldurulup, istenen evraklar tamamlandıktan sonra antrenörlük için ilk adımı atmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu