Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel İKM Maaşları

Bu yazımızda 2020 yılı için gardiyan maaşları, evli, sözleşmeli infaz koruma memuru maaşları konusunda bilgiler vereceğiz. Bilindiği üzere son zamanlarda ikm maaşlarında iyileştirme yapıldı. Tüm detaylarıyla Gardiyan (ikm) maaşları ne kadar yazımızda yer alıyor.

2020 Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

Günümüz itibariyle Gardiyan maaşları 3300 Türk lirası ile 3700 Türk Lirası arasındadır. Ayrıca bakanlık tarafından cüzi bir miktar ek ödeme yapılabilmektedir. Tüm bu bilgilere ek olarak sözleşmeli olarak göreve başlayan infaz koruma memuruna başlangıç maaşı 3330 TL olarak belirlenmiştir.

Gardiyan Nedir?

Toplum içerisinde uyum sağlayamayan ve herhangi bir nedenden ötürü insanlara zarar veren diğer insanların işlemiş oldukları suçların karşılığında mahkemeler tarafından verilmiş olan cezaların infaz kısmının gerçekleştirildiği cezaevlerinde görev yapan Memurlara halk arasında gardiyan denmektedir.

Kurumsal ismi infaz koruma memurudur. İnfaz koruma memurları genel idari hizmetler sınıfına tabi olmakla beraber işleyiş bakımından emniyet hizmetleri sınıfına mensup bir memur gibi hak ve sorumlulukları sahip oldukları görülmektedir. Çünkü üniforma ile görev yapmaktadırlar ve üniforma ile görev yapan başka bir genel idari hizmetler sınıfı memura rastlamak oldukça nadir görülen bir durumdur.

Bunun yanında infaz koruma memurlarına emniyet hizmetleri sınıfı personeli gibi zor kullanma yetkisi de verilmiştir. Bu yönden diğer genel idari hizmetler sınıfına mensup memurlardan ayrılırlar.

Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyanlar Adalet Bakanlığı’na bünyesinde 657 sayılı devlet memurları kanunu Tabi olan devlet memuru statüsündedirler. Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan yeterli puanı alıp, boy kilo, yaş gibi başvuru şartlarına uyuyorsanız mülakata çağırılırsınız. Mülakatı geçmeniz durumunda gardiyan olarak atanarak işe başlarsınız. Gardiyan maaşları ülke geneli ile kıyaslandığında tatmin edici düzeyde değildir.

İlgili İçerik:

İnfaz Koruma Memuru ( Gardiyan ) Mülakatı Çıkmış Soruları 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu