Geçici Mezuniyet Belgesi Nedir? Nereden Nasıl Alınır?

geçici mezuniyet belgesi nedir

Geçici mezuniyet belgesi nedir, nereden ve nasıl alınır şeklinde merak edilen konuları bu sayfamızdan açıklıyoruz. Geçici mezuniyet belgesi, üniversitelerden, liselerden, ilkokullardan diploma belgesini almaya hak kazanmış kişilerin diplomalarının hazırlanmadığı zamanlarda yetkili kurum tarafından verilen bir belgedir. Bu belgeler resmi şekilde onaylı olmaktadır. Dolayısıyla diplomanın istendiği durumlarda rahatlıkla bu belgeyi gösterebilirsiniz.

Geçici Mezuniyet Belgeleri Kaç Yıl Geçerlidir?

Geçici mezuniyet belgeleri resmi kurulardan alınması halinde bu belgeyi veren kurum tarafından geçerlilik süresi belirlenmektedir. Dolayısıyla sizler okulunuzdan asıl diplomanızı alana kadar bu belgeyi gerekli olması halinde diploma gibi kurumlara sunabilirsiniz.

Sizler bu belgenin üzerinde yazan tarihlerde belge geçerliliğini yitirdiğinde isterseniz belgenin süresini uzatabilirsiniz. Veya diplomanızı alma zamanınız geldiyse diplomanızı alabilirsiniz. Son yıllarda geçici mezuniyet belgenizin üzerinde kimi okullar tarafından tarih konmaktadır. Bu tarih süresi gecene kadar bu belgeyi kullanmanız mümkündür.

Geçici Mezuniyet Belgesi Nereden Alınır?

Geçici mezuniyet belgeleri günümüzde eğitim sektöründeki yapılan yeniliklerle yeni bir hal almıştır. Artık bu belgeyi e devlet üzerinden de alabiliyoruz.Fakat bu e devlet sitesinden mezuniyet belgesini alabilmek için şu yöntemleri izlemeliyiz:

  • E devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
  • YÖK işlemlerine girerek belgenizi sorgulamalısınız.
  • Belgenizin çıktısını almalısınız.

Bu adımları izleyerek kolaylıkla oturduğunuz yerden belgeyi alabilmeniz mümkündür.

Geçici Mezuniyet Belgesi Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Öncelikle bu belgeyi alabilmek için gerekli donanıma sahip olmak gereklidir. Geçici mezuniyet belgesi nedir? Nereden nasıl alınır sorusuna yanıt arayan kişiler için rahatlıkla bu belgeyi E devlet üzerinden alınabilir diyebiliriz. Fakat bu belgenin alınması için birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Bu şartların ilki öncelikle tüm derslerinizden geçmiş olmanız ve okul ile bağlantınızı kestiğinize dair bir belgenin elinizde olması gerekir. Bu durumda öğrenci işlerinden veya Müdürlüklere başvurarak geçici mezuniyet belgenizi alabilirsiniz.

Geçici Mezuniyet Belgesi Kayıp Olursa Ne Yapılmalıdır?

Geçici mezuniyet belgesinin kayıp olması halinde yeniden belgeyi çıkarabilmek için ulusal veya yerel gazetelerden kayıp ilanı vermiş olmanız gerekir. Bu durumda müdürlüğe kayıp ilanıyla beraber dilekçe yazarak yeni bir mezuniyet belgesi talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu