Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur? Şartlar Neler?

gelir uzman yardımcısı nasıl olunur

Gelir uzman yardımcılığına başvurmak için KPSS A grubundan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan puan alındıktan sonra başvuru yapılır. Yapılan yazılı ve sözlü bölümlerden oluşan giriş sınavı ile girilir. Kurumun belirlediği şartlara göre sadece sözlü sınav ile de girilebilir. Gelir uzman yardımcısı maaşları ülke geneli ile kıyaslandığında tatmin edici düzeydedir.

Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Gelir uzmanı yardımcısı olabilmek için, üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren, iktisat, işletme, maliye, siyasal bilimler ve hukuk bölümlerinden mezun olmak gerekir. Gelir uzmanı yardımcısı olabilmek için diğer şartlar; 35 yaşını doldurmamış olmak, askerlik ile ilişkisi olmamak ve vazifesini yapmaya engel bir durum olmaması gerekliliğidir.

Bu şartları sağlayan adaylar, kamu personeli seçme sınavı (KPSS) A grubunda sınava girerek P48 puan türünden en az 70 puan alması gerekir. Gelir uzman yardımcılığı sınavında baraj notu 100 üzerinden 70’dir. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınava çağrılarak, sözlü sınavda başarılı olanlar gelir uzman yardımcısı unvanına sahip olurlar.

İlgili: Gelir uzman yardımcısı nedir ne iş yapar

Gelir Uzman Yardımcılığı KPSS Sınav Konuları Nelerdir?

Adaylar gerekli şartları sağlamaları halinde KPSS A grubu sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Sınavda, genel kültür, genel yetenek, hukuk, iktisat, maliye, muhasebe konularından yer alan test yapılmaktadır. Genel kültür ve genel yetenek konularının ağırlığı %10 iken diğer konular %20 ağırlıklı olarak çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu