Merak Edenler İçin Girişimcilik Fikirleri 2023

girişimci fikirleri

Bu yazıda, farklı fikir arayışında olan ve kendi işini kurmak isteyenlere farklı girişimcilik fikirleri önerisinde bulunacağız. Bugün birçok kişi kendi işini kurmak için çaba harcıyor. Özel sektörde düşük maaşlara çalışmak ya da kamu sektöründe sabit bir maaş alarak geçinmek istemeyenler, farklı girişimcilik modelleri üzerine yoğunlaşıyor. Girişimci olmak evvela özgün olmayı gerektiriyor. Farklı olmayı başarmış olan birisi iyi paralar kazanma imkanına sahiptir.

1- İnternet Üzerinden İkinci El Kitap Satmak

Günümüzde kitap fiyatları ciddi oranda artış gösterdi ve birçok öğrenci doğal olarak bu fiyatları karşılamakta zorlanıyor. Ülkemizde her yıl birçok sınav yapılıyor ve öğrenciler hem bu sınavlara yönelik kitapları almakta zorlanıyor hem de kişisel gelişim ya da edebi türdeki kitaplara para ayırmakta zorlanıyor. Bu açıdan, okunmuş olan ve başka kitap arayışında olanların kitapları satın alınarak belirli bir kar oranıyla internet üzerinden satış yapmak mümkündür.

2- Çiçek Satışı Yapmak

Düğün, nişan, sevgililer günü gibi özel günlere yönelik olarak farklı tasarlanan çiçeklere ilgi artıyor. Bu alanda önemli bir açık olduğu ve bu alana yatırım yapmak isteyenlerin iyi paralar kazanabileceği açıktır. Tasarım konusunda iyi iseniz ve detaylara önem veriyorsanız çiçek satışı güzel ve eğlenceli bir iştir.

3- Yemek Tariflerini İçeren Blog Sitesi Açmak

Yemek yapmak artık sadece kadınlara özgü bir iş değildir. Herkes bir şekilde yemek yaparak farklı damak zevklerinin peşindedir. Bu sebeple, eğer yabancı diliniz de varsa, farklı ülkelerin mutfaklarında yapılan yemekleri kitap ya da internet sitelerinden öğrenerek kendi blog sitenize taşıyabilir ve farklı lezzetleri okuyucularınıza tanıtabilirsiniz.

4- Bebek Fotoğrafçısı Olmak

Anne ve babalar bebeklerinin her anını görüntülemek isterler çünkü bebeklik fotoğrafları harika birer anı olarak kalır. Bebeklerinin en güzel anlarını ölümsüzleştirmek isteyen anne ve babalar doğumdan 1-2 yaşına kadar çocuklarının fotoğraflarını çekecek bir yardımcı ararlar. Bu açıdan, güzel bir kamera ile bu işi profesyonel olarak yapabilir ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

5- Düğün Organize Etme İşi

Birçok çift en özel zamanlarını iyi ve sorunsuz şekilde geçirmek istiyorlar. Bu güzel zamanı stresten dolayı iyi planlayamayan veya çok yorucu bulan çiftlerin düğünleri için organizasyon işi yapılabilir. Evlenecek çiftin kişiliği, sosyo-ekonomik durumu ve kültürü planlama yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Ayrıntılara önem veren, piyasayı iyi tanıyan ve yaşanılan şehirde iyi bir çevre edinmiş kişiler bu işe yönelirse başarı elde edilebilir.

6- Online Ders Anlatmak

Online ders anlatmak belirli bir alanda uzmanlığı olan kişilere önerilen bir iştir. Matematik ya da öne çıkan bir yabancı dil konusunda uzman olan birisi online dersler vererek para kazanabilir. Günümüzde çalışan insanlar işten kalan vakti evlerinde konforlu bir şekilde değerlendirmek istedikleri için online eğitimi tercih ediyorlar.

7- Youtube Seyahat Videoları Çekmek

iş fikirleri girişimcilik

Hem seyahat ederek hem de para kazanmak mümkündür. Bu açıdan, eğer gezilen yerlerin tarihi, mutfağı, kültürü ve coğrafyası önceden iyi araştırılırsa Youtube üzerinden video çekerek güzel yerlerin tanıtımı yapılabilir. Bu alanda cebinde çok az parası varken bu işe başlayan kişiler şu anda iyi paralar kazanmaktadır.

İlgili: Youtube’dan nasıl para kazanılır

8- Borsa Yatırımı İçin Site Kurmak

Yatırım yapmak isteyenlere yönelik olarak hangi firmalara yatırım yapılması gerektiğine dair bilgilendirici bir web sitesi kurmak mümkündür. Bunun için borsanın iyi bilinmeli ve firmaların bilançoları iyi araştırılmalıdır.

9- Çocuk Bakarak Para Kazanmak

Birçok anne baba güvenilir bakıcılar arıyorlar. Eğer çocuklarla vakit geçirmeyi seviyorsanız bu iş tam size göre! Çocuk bakıcılarının son yıllarda maaşlarında önemli bir iyileşme gözlendi ve anne-babalar artık bu işi severek yapan bakıcılar arıyorlar ve asgari ücretin üzerinde maaşlar teklif ediyorlar.

10- Müşteri Temsilciliği Yapmak

Firmalar evde çalışmak isteyenlere yönelik olarak müşteri temsilcisi olma fırsatı sunuyorlar. Bunun için kariyer sitelerinde çeşitli ilanlar bulmak mümkündür.

11- Çevirmen Olmak

Web siteler artık yabancı yayınlardan yararlanmak istiyor ve birlikte çalışabileceği güvenilir çevirmenler arıyorlar. Bunun için gerekli olan yabancı dile hakimiyetin son derece iyi olması ve zamanında iş teslimi yapılmasıdır.

12- Ev Yemekleri Yapmak

Birçok çalışan artık fast food tarzı kilo aldıran sağlıksız yiyeceklerden uzak durmak istiyor ve doğal ürünlere yöneliyor. Ev yemeklerinde pratik iseniz yapılması gereken uygun kiralı bir iş yeri tutmak ve günün belirli saatlerinde çalışanlara ev yemekleri çıkarmaktır.

13- Spor Hocası Olmak

Beyaz yakalılar iş sonrası spor yaparak fit kalmak istiyor ve bunun için uygun spor salonları arayışına giriyorlar. Eğer fitness konusunda uzmansanız bu alandaki bilgileri spor yapmak isteyenlerle paylaşarak iyi paralar kazanabilirsiniz.

14- Web Sitesi Tasarlamak

Eğer bilgisayar bilimleri konusunda teknik bilginiz iyiyse firmalara yönelik olarak internet siteleri tasarlayabilir ve internet sitelerini yönetebilirsiniz.

15- Influencer Marketing Konusunda Danışmanlık Yapmak

Birçok firma artık inlfluencer marketing alanına yönelmek istiyor ancak süreci nasıl yöneteceklerine dair detayları bilgileri bulunmayabiliyor. Bu alanda uzmanlaşarak firmalara yol gösterebilir ve satışlarını arttırmayı sağlayabilirsiniz.

16- Alt Yazı Çevirmenliği

Dizi sektörü son yıllarda çok fazla gelişim gösterdi ve çevirmen ihtiyacı da bir o kadar arttı. Eğer İngilizceye hakimiyetiniz yüksekse ve dizinin yayınlandığı ülkenin kültürüne de hakimseniz bu konuda güzel paralar kazanabilirsiniz.

17- Organik Meyve Suyu Satışı

Marketlerdeki meyve suları fazla katkı maddesi içerdiğinden ve yüksek oranda şeker ihtiva ettiğinden artık insanlar doğal olarak üretilen ve taze sıkılmış meyve sularına yöneldi. Bu konuda bir adım atarak portakal, kayısı, vişne gibi farklı meyvelerin suyunu satabilirsiniz.

18- Patates Kızartması Satışı Yapmak

Ayaküstü yiyecekler konusunda patates kızartması satışı son yıllarda revaçta bir yiyecek haline geldi. Özellikle, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde ciddi bir satışı bulunan patates kızartması benzer bir satış yöntemiyle Türkiye’de de bulunuyor.

19- Mobil Uygulama Geliştirmek

Yazılım konusunda iyi iseniz ve bir konuda farklı bir fikriniz var ise mobil uygulama geliştirerek para kazanmak mümkündür. Mobil uygulama üzerinden reklam geliri ya da satış geliri elde etmek mümkündür.

20- E- Ticaret Sitesi Yönetmek

Mağazalar fiziki firmayı yönetirken internet üzerinden yaptıkları satışları yönetmekte zorlanabiliyorlar. İnternet üzerinden yapılan satışları yönetmek ve müşteri memnuniyetini canlı tutmak için e-ticarete özel bir mesai harcamak gereklidir. Bu konuda firmalara danışmanlık yapmak ya da satışları yöneterek para kazanmak mümkündür.

İlgili: Amazonda satış yapmak

21- Örgü Örerek Para Kazanmak

Birçok mağaza ürettiği ürünleri çok yüksek fiyatlara satmaya başladılar. Mağazalardaki ürünlerin fiyatlarının yüksekliği birçok kişinin hem uygun fiyatlarda satılan ürünlere hem de doğal ürünlere yöneltmiştir. Özellikle internet üzerinden yapılacak el işi ürünlerin satışı geniş kitleye hitap etme açısından önemli bir şanstır.

22- Süsleme Yaparak Para Kazanmak

Doğum yapan anneler dağıtmak için çeşitli süslemeler arıyorlar. Eğer süsleme ve paketleme konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bu işin iyi bir gelir kapısı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle ahşap süsleme ve şeker süsleme son derece ilgi çeken işlerdir.

23- Diyet Konusunda Bilgiler Veren İnternet Sitesi Kurmak

Farklı ülkelerde uygulanan diyet programlarını takip ederek bunu kendi internet sitesinde insanlara açıklayabilir ve güzel paralar kazanabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken, iyi araştırılmış ve uzmanlarca kabul gören sağlıklı diyet listelerine sitenizde yer vermektir.

İlgili: Beslenme ve diyetetik maaşları

Bu sayfamızda verdiğimiz iş fikirleri girişimcilik yapmak isteyenlere umarız ki yardımcı olmuştur. Siz de bizlere yorumlardan öneri veya girişimcilik fikirleri sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu