Öğretmen MEBBİS Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

görev yeri belgesi nedir

Kamu çalışanları ve öğretmenler gerektiği durumlarda resmi makamlara belge sunma konusunda zorunludur. Devlet memuru olarak görev yapan kişilerden ve öğretmenlerden tayin, yer değiştirme ve transfer gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak talep edilen görev yeri belgesi bu evrak çeşitlerinden en önemlisidir. Örnek vermek gerekirse mazerete bağlı olarak adres değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin, güncel haliyle düzenlenmiş detaylı görev yeri belgesini, bağlı olduğu sisteme mutlaka yüklemeleri gerekir.

Görev Yeri Belgesi Nedir? İçeriği ve Şekli

Görev yeri belgesinin içeriğinde şahsi ve ikamet bilgilerinin yanı sıra çalışan kişinin kurumu, göreviyle ilgili bilgileri, hangi kadroda olduğu ve kıdem derecesi mutlaka yazılı olmalıdır. Bilgilerin liste şeklinde yazılı olduğu görev yeri belgesinin kabul edilebilmesi için kesinlikle ıslak imzalı olması gereklidir.

MEBBİS Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

Adres, ikamet değişikliği veya tayin durumuyla karşı karşıya olan öğretmenler en çok görev yeri belgesinin nasıl alındığını merak ediyorlar. MEBBİS sayfası üzerinden gerekli olan tüm işlemler yapıldığında görev yeri belgesinin çıktısı aktif bir şekilde alınır.

Öncelik olarak MEBBİS sayfasına giriş yapıldıktan sonra ilgili alanlara personel bilgileri girilerek giriş işlemi tamamlanır. Daha sonra sağ tarafta yer alan e-personel modülü kısmına tıklanmalıdır. Bu sayfa üzerinden personel arama bölümüne görev belgesi talebinde bulunacak personelin adı yazılır ve arama butonu kullanılır. Açılan pencerede personellerin yer aldığı “personel arama işlemi sonuçları ekranı” adlı bir sayfa görünür. İlgili personelin bilgilerinin yer aldığı satırda bulunan dosya işareti tıklanarak nüfus cüzdanı bilgileri listelenmelidir.

Kimlik bilgileri doğru ise bu sayfada yer alan yazdır seçeneği tıklandıktan sonra; hizmet puan kartı, özlük bilgi kartı, personel dosyası etiketi, ve görev yeri belgesi gibi raporların listelendiği bir bölüm çıkacaktır. Bu bölümde yer alan “görev yeri belgesi” seçilmelidir. Son olarak işleme onay verildikten sonra personel bilgileri girilerek verilen direktiflerle görev yeri belgesi çıktısı alınmış olur. Personel bilgileri kesinlikle doğru ve net olmalıdır.

Görev Yeri Belgesi Talebi

Kamuya bağlı olarak hizmet veren öğretmenlerin genel olarak tüm resmi belge işlemleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak sunulur. Bu durumda öğretmenlerin görev yeri belgesi de yine MEB’e bağlı bir belgedir. MEBBİS sistemi üzerinden çıktısı alınan evrak, paraf atılarak verilen süre içerisinde ilgili makama bırakılır. MEB görev yeri belgesi tasdik işlemi ise belgenin sunulacağı kurumun talebi doğrultusunda farklılık gösterir. Çünkü kurumlar, genellikle okul müdürlüklerinin onayını yeterli görürler.

görev yeri belgesi örneği

Görev Yeri Belgesi ve Faaliyet Belgesi Aynı Değildir

Günümüzde görev yeri belgesi ve faaliyet belgesinin aynı olduğu düşüncesi toplum üzerinde bilinen ancak aynı olmayan bir yanılgı durumudur. Bu iki önemli belge birbirinden tamamen farklıdır ve farklı yerlerden alınır. Görev yeri belgesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak görev yapan öğretmen ve personellerden talep edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu