GSS Borç Sorgulama TC Kimlik No İle Nasıl Yapılır?

gss borç sorgulama tc kimlik no ile

GSS borç sorgulama tc kimlik no ile nasıl yapılır bu yazımızdan detaylarıyla bilgi alabilirsiniz. Öncelikle bilmeyenler için GSS yani Genel Sağlık Sigortası nedir, kısaca yazmak istiyoruz. GSS devlet tarafından 2012 yılında yürürlüğe giren bir yasadır. Bu yasa gereği çalışmayan kişilerin devlet tarafından sigorta altına alınarak sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanıyor. Aylık belli bir ücret karşılığında çalışmayan kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Devlete ödenmemiş olan GSS borcunuzu bu sürede Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızla internet üzerinden öğrenme şansına sahipsiniz. Eğer borcunuz varsa sağlıktan yararlanamazsınız.

GSS Borcumu Nereden Öğrenebilirim?

Birikmiş olan GSS borcunuzu öğrenmek için SGK’ya gitmeniz gerekmiyor. TC Kimlik Numaranızla internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. TC Numaranızla internetten nasıl borcunuzu öğreneceğinizi belirtelim.

  • Öncelikle e-devlet şifreniz olması gerekiyor.
  • Şifrenizi PTT’den aldıktan sonra sisteme giriş yapınız.
  • Sonra GSS borç sorgulama bölümüne geliniz.
  • Daha sonra TC Numaranızı yazarak sorgulatma yapınız.

Bu şekilde önünüze ne kadar borcunuzun olup olmadığı bilgisi çıkacaktır. Bu şekilde kolay bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

GSS Borç Sorgulama TC Kimlik No İle

Genel Sağlık Sigortası borcu gibi diğer bütün hukuki borç sorgulamaları e-devlet sistemi üzerinden yapılıyor. Buradan yapılmasının amacı kişilerin özel bilgilerinin koruma altına alınmasıdır. TC Kimlik Numaranızla sorgulamayı e-devlet sistemine girerek kolaylıkla yapmış oluyorsunuz. E-Devlet şifresi olmadan hiçbir işlem ve sorgulama yapamazsınız. Eğer hale e-devlet şifreniz yoksa PTT’ye giderek şifrenizi ucuz bir rakama alabilirsiniz. Daha sonra sisteme giriş yaparak GSS borcunuzu kimlik numaranızı yazarak öğrenmiş olacaksınız.

GSS borç sorgulama ekranı için tıklayınız.

GSS Borcunun Kredi Kartıyla Ödenmesi

E-devlet sistemine şifrenizle giriş yaptıktan sonra borcunuzu öğrenip ve bu borcunuzu kredi kartıyla ödemesini yapabilirsiniz. Kredi kartıyla ödemeyi SGK’nın online ödeme bölümünden yapabiliyorsunuz. Kredi kartıyla nasıl GSS borç ödemesi yapılacağını ifade edelim.

  • GSS borç ekranından ödeyeceğiniz türü seçiniz.
  • Sonra kişiden sistem sorgulama tipini yazmasını isteyecek ve otomatik olarak ekrana sicil numarası gelecektir.
  • Daha sonra borcu ödeyeceğiniz tahsilat türünden kredi kartıyla ödeme seçilir.

Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra ödemeyi kredi kartıyla yapmış oluyorsunuz. Bu ödemeyi yaptıktan sonra ödediğiniz borcun dekontunu ekranda görebiliyorsunuz. Eğer isterseniz printer yoluyla dekontunuzu bankadaki gibi alabiliyorsunuz.

İlgili: TC ile bağkur sorgulama şifresiz

GSS Borcunuzu Bankaya Ödeyebilir misiniz?

GSS borcunuzu online olarak SGK’ya ödeyebildiğiniz gibi SGK’nın sisteminde tanımlı bankalarına da elden ödeme yapmanız mümkün oluyor. SGK borç ödemeleri içi oldukça fazla bankayla anlaşmalı bir şekilde çalışıyor. Bu bankalardan istediğinizi seçerek genel sağlık sigortası borcunuzu elden ödeme yapabilir ve dekontunuzu alabilirsiniz.

GSS Borcunu Hangi Bankalara Ödeyebilirsiniz?

GSS borcunu e-devlet üzerinden öğrenen ve ödemesini yapmak isteyen kişiler SGK’nınonline ödemesi üzerinden yapabileceği gibi bankadan da yapabiliyor. Sigortanın anlaşmalı olduğu bankalara havale yapabildiğiniz gibi elden ödemede yapabilirsiniz. SGK’nın anlaşmalı olduğu ve ödeme yapılabilecek bankalar şöyle;

Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolu Bankası, Burgan Bank, City Bank, Denizbank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bankası, ICBC Turkey Bankası, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, Türkiye Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası gibi bankalara yapabilirsiniz.

GSS Primleri Ayın Kaçında Ödeniyor?

Genel Sağlık Sigortası primlerini yatırarak sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. GSS primleri diğer ödenmesi gereken primler gibi SGK’ya ayın sonunda gerçekleşir. Örnek vermek gerekirse; Nisan ayından olan prim borcunuzu Mayıs ayının sonuna kadar ödeme zamanınız bulunuyor. Ödemeniz gerekin prim borcunuz ayın başından itibaren tahakkuk etmektedir. Borcunuzu ay başı takip etmeye başlayıp takip eden ay sonuna kadar ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz genel sağlık sigortası nasıl yapılır konumuza da bakabilir bu GSS hakkında detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu