Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

genel sağlık sigortası nasıl yapılır

Genel sağlık sigortası nasıl yapılır konusunda bu yazımızdan bilgiler vereceğiz. Genel sağlık sigortası herhangi bir sigorta koluna bağlı olmayan kişilerin yararlandığı bir hizmettir. Devlet tarafından bütün çalışmayan ve sigortalı olmayan kişiler için zorunlu hale gelmiştir. 2012 yılından beri bu kanun yürürlükte bulunuyor.

Genel sağlık sigortasının önemi, sigortası olmayan kişilerin bu kanun ile sigortalı kapsamında görünerek tedavi ve muayene olmaları için son derece önemlidir. Sigortası olmayan her Türk vatandaşının faydalanabileceği bir sistemdir.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Genel sağlık sigortasından faydalanmak isteyen kişilerin kimler olduğu hakkında sizlere detaylı bir şekilde açıklama yapacağız.

 • Sosyal güvencesi olmayan kişiler.
 • Emekli sandığı ve SSK primlerini ödemeyen kişiler.
 • Türkiye’de yaşayan yabancı kişiler.
 • 18 yaşından büyük olan sigortası olmayan kişiler.

Genel sağlık sigortasından faydalanabilirler. Bu sağlık sigortasından faydalanmak isteyen kişilerin yapmaları ve uymaları gereken bazı kurallar bulunuyor. Bunlar hakkında sizlere daha sonra bilgiler vereceğiz.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

GSS başvurusu için kaymakamlık binası içinde yer alan sosyal hizmetler bölümünden yardım alabilirsiniz Genel sağlık sigortasına başvuru yapabilmeniz için bazı evrakların olması gerekiyor. Bu evraklar hakkında bilgiler vereceğiz.

 • Genel sağlık sigortası için sosyal hizmet formunun doldurulması gerekiyor.
 • Başvuracak kişinin ikametgah adresi gerekiyor.
 • Başvuru sahibinin form üzerinde bulunan boş yerleri doldurması gerekiyor.
 • Formu doldurduktan sonra imza aşaması için vergi dairesine başvurulması gerekiyor.

Söylemiş olduğumuz aşamaların düzenli bir şekilde eksik evrak olmadan yapılması gerekiyor. Bu başvurusu sonrasında yetkililer başvuran kişinin ikametgah adresini ziyaret ederek gelir tespiti yaparlar. Daha sonra inceleme yapıldıktan sonra başvuru sonucu kişiye bildirilir.

genel sağlık sigortası başvuru

Genel Sağlık Sigortası Formunu Nasıl Alabilirim?

Genel sağlık sigortasına başvuru yapmak için form doldurmanız gerekiyor. Bu formu ise sosyal hizmetler üzerinden alabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra gelir tespiti yaptırmanız gerekiyor. Gelir tespitinden sonra sağlık sigortasından faydalanmanız için prim fiyatını ödemeniz gerekiyor.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Genel sağlık sigortasına başvuru yapmak için bir takım evraklar gerekiyor. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Kimliğinizin fotokopisi
 • İkametgah adresiniz
 • Genel sağlık sigortası formu gerekiyor.

Formu doldurduktan sonra vergi dairesine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Hazırlamış ve vermiş olduğunuz bütün bu evraklar kaymakamlık binasındaki sosyal hizmetler birimine teslim ediliyor.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

Genel sağlık sigortası borcunuzu öğrenmek istiyorsanız e-devlet şifrenizi kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizle bu işlemi yapabildiğiniz gibi SGK’nın internet üzerindeki sitesinden de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden gss borç sorgulama işlemleri için tıklayınız.

SGK’dan Sorgulama Yapmak İçin: Önce siteye giriş yapınız. Sonra kimlik doğrulamasını yapmanız gerekiyor. Daha sonra çıkan ekrana GSS borç sorgulaması bölümüne geliyorsunuz. Daha sonra vatandaşlık numaranız ile genel sağlık sigortası borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer borcunuz 60 günden fazla olduysa sağlık hizmetinden yararlanamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu