Güvenlik Kodu CVV Nedir? Nerede Yazar? Ne İşe Yarar

cvv kodu nedir

Güvenlik kodu CVV nedir, nerede yazar, ne işe yarar, neden önemli ve silinirse ne yapmak gerekir konularında buradan bilgiler vereceğiz. İnternet üzerinden alışveriş yapan ve kredi kartları ile ödeme işlemlerini gerçekleştirenler, kartlarının güvenlik kodu olan CVV numarasına aşinadırlar. CVV güvenlik kodu 3 haneden oluşan bir numaradır. Card Validation Value teriminin kısaltması olan CVV, özellikle online alışverişlerde kredi kartlarının daha güvenli olabilmesi için oluşturulmuştur. Visa ve Mastercard kartlarında 1 Ocak 2001 tarihinden sonra zorunlu olmuştur. Kredi kartlarında kabartılı değil normal baskı şeklinde genellikle arka kısmında yer almaktadır.

Güvenlik Kodu CVV Nerede Yazar?

Kredi kartı üzerinde, kart numarası, isim, müşteri numarası, tarih bilgileri kabartılı olarak ön yüzde yer almaktadır. 3 haneli CVV güvenlik kodu ise kredi kartlarının arka yüzünde bulunan band üzerinde normal baskı şeklinde yazılıdır. Bazı kartlarda, güvenlik için 3 haneden daha fazla rakamlar bulunmaktadır. Kredi kartı arkasındaki bant üzerinde yazılı rakamların son üç hanesi güvenlik kodunu oluşturmaktadır.

cvv kodu nerede yazar

Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı güvenlik kodu olan CVV kodu, internet alışverişlerinde dolandırıcılık olaylarına karşı yüksek güvenlik sağlamaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yaparken, CVV kodunu yazmadan işlem onayınız yapılmaz. Alışverişlerde CVV kodu kullanıldığı için kart şifresi istenmemektedir. Kart şifresinin istenmemesi, kart bilgilerinin çalınması ve izinsiz kullanımını önlemektedir. Kart güvenliğini artırmak isteyenler, internetten yapılacak olan alışverişler için işlem limit sınırlaması koyabilirler.

CVV Neden Önemli?

İnternet üzerinden alışveriş yaptığımızda, ödeme sayfasında, kredi kartları bilgilerinin girilmesi istenir. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde;

  • Kart sahibi adı soyadı
  • Kart numarası
  • Son kullanma tarihi
  • CVV numarası

Bu bilgiler yazıldıktan sonra ödeme güvenli bir şekilde yapılabiliyor. CVV güvenlik kodu internet üzerinden güvenli alışveriş yapılabilmesi için önemlidir. Yüksek güvenlik sağladığı için kart bilgileri kullanılarak dolandırıcılık olaylarının önüne geçmektedir. CVV kodu kullanıldığında kart şifresi istenmediği için işlemlerin daha güvenli olmasını sağlıyor.

CVV Silinirse Ne Yapılmalı?

Kredi kartlarının arka yüzünde yazılı bulunan CVV kodu normal baskı olduğu için çeşitli nedenlerle silinebilmektedir. Cvv kodu silinmiş olan kişiler kartın ait olduğu banka müşteri hizmetlerini arayarak, CVV kodu bilgilerini öğrenebiliyorlar. İnternet bankacılığı sistemini kullananlar, hesap bilgileri bölümünden kartlarına ait tüm bilgileri rahatlıkla öğrenebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu