Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler 2023 Maliyeti

güzellik salonu açmak

Güzellik salonu açmak için gerekli belgeler koşullar ve güzellik merkezi maliyeti konularında bu sayfamızdan bilgiler vereceğiz. Kadınlar, her çağda güzelliklerine önem vermişlerdir. Bu yüzden güzellik sektörü, her zaman diri kalabilecek sektörler arasındadır. Eğer sizde bu sektöre adım atmak ve bir güzellik salonu açmak istiyorsanız, birkaç konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu yazımızda, güzellik salonu açmak için gereken sermaye, belgeler ve koşullar hakkında her şeyi derledik.

Güzellik Salonu Açmak İçin Gereken Sermaye

Yeni bir iş kurmak, oldukça maliyetli olabilir. Bu durum uzun bir süre, kar sağlayamamanıza da neden olabilir. Bu yüzden güzellik salonunuzu açarken, her şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Güzellik merkezi açmak için, ortalama olarak 200.000 ila 300.000 arasında bir sermaye gerekir.

İşyerinize alacağınız ekipman ve makinelerle birlikte, güzellik merkezinizin tanıtımı için gereken reklam ücretleri de düşünülünce bu sermaye normaldir. İşyerinizi ilk açtığınızda, kar sağlayamayabilirsiniz. Bu süreçte önemli olan, tanıtımınızı iyi yaparak daha çok müşteri çekmektir. Açılışınıza özel, ilk birkaç ay hizmetlerinizde indirimler yapabilirsiniz. Bu sayede daha çok tanınarak, daha çok kazanabilirsiniz.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Gereken Belgeler

Güzellik merkezi açabilmek için gereken bir takım belgeler vardır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • Meslek dalınıza göre ustalık belgesi
 • Vergi levhası
 • Tapu fotokopisi
 • Sigorta veya Bağkur belgesi
 • Çalışanların kurs belgeleri
 • Yapı kullanma izin belgesi
 • İlgili esnaf odası ya da ticaret odası kaydının fotokopisi

Güzellik merkezi açabilmek için gereken belgeler bunlardır. Tabi bu belgeler değişiklik gösterebilir, ya da bu belgelere ek olarak farklı belgeler de istenebilir. Daha net bir bilgi almak için, işyeri açma ruhsatı servisine müracaat edilmelidir.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Gereken Koşullar

Güzellik merkezi açmak için yeteri kadar sermayeniz var, belgeleriniz de hazır. Fakat bunlar yeterli değildir. Güzellik merkezinizi açabilmeniz için, bazı koşulları da sağlamış olmanız gerekiyor. Bu koşulları şöyle sıralayabiliriz;

 • İşyeriniz en az 75 m2 olmalı ve kapalı alan olmalı.
 • Ustalık belgeniz olmalı.
 • İşyerinizde wc bulunmalı.
 • Ekipmanların temizliği için dezenfeksiyon aleti bulunmalı.
 • Salonunuzun çalışma iznini gösteren belge, işyerinizde görünür bir yere asılmalı.
 • Manikür, pedikür, cilt bakımı gibi hizmetlerin verilmesi gerekir.
 • Merkez sağlık ocağının izni gerekmektedir.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız, güzellik merkezi açabilirsiniz. Ruhsat başvurunuzu yaptıktan sonra, işyeriniz sağlık denetimine tabi tutulur. Bu aşamayı da sorunsuz bir şekilde atlatırsanız, işyerinizde hizmet vermeye başlayabilirsiniz.

Güzellik Salonu Açmanın Avantajları

Güzellik ve bakım, kadınlar için oldukça önemlidir. Bu yüzden güzellik sektörü, her zaman varlığını sürdürebilecek bir sektördür. Güzellik merkezi açmanın en büyük avantajlarından birisi de budur. Uzun vadede, ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Birkaç dakika süren işlemler bile, size yüksek miktarlı kazançlar sağlayabilir.

Önemli olan, tanıtımınızı iyi yaparak daha çok müşteri kazanmaktır. Müşteri memnuniyetini de sağlarsanız, sektörün önde gelen isimlerinden birisi olabilirsiniz. Tanıtımlarınızı sosyal medya ağırlıklı yaparsanız, daha çok kişinin dikkatini çekebilirsiniz. Çekilişler, fiyat avantajları ve özel indirimlerle, daha çok müşteri kazanabilirsiniz.

Ayrıca, kaliteli hizmet veren bir işyerinin sahibi olmanız, özsaygınızı arttırarak sizi çok daha mutlu edecektir. Bu yüzden, güzellik merkezi açmak hem maddi hem de manevi açıdan avantajlar sağlayabilir.

Güzellik Merkezi Açmanın Dezavantajları

Güzellik merkezi açabilmek için, yüklü bir sermaye gerekmektedir. Siz bu sermayeyi sağlasanız bile, kısa vadede kar edemeyebilirsiniz. Bu, büyük bir dezavantajdır. Ayrıca, işyerinizde bulunan ekipman ve makinelerin bakımı, temizliği oldukça dikkatli yapılmalıdır. Bu işlemlerin eksik yapılması, müşteri memnuniyetini kaybetmenize neden olabilir. İşyerinizi aynı standartta tutmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak için çabalamak, biraz zor olabilir. Bu yüzden, bu işlere ilgi duyan ve kişisel bakım konusunda bilgi sahibi olan insanların güzellik merkezi açması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu