Hostes Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

hostes nasıl olunur

Hostes nasıl olunur, şartları nedir ve hostes maaşları gibi konularda bu sayfamızdan bilgiler alabilirsiniz. Modern dünya insanlara birçok yeni iş imkanı sunar. Dünya küresel bir hal aldığı için modern dönem işleri de daha çok öne çıkıyor. Günümüzde en çok istenen ve eğlenceli olarak görülen iş alanlarından biri de uçak hostesliği olmaktadır.

Uçak hostesliği hem nitelikli olması ile hem de sürekli dinamik ve eğitim çıtasının yüksek tutulması özelliği ile birçok genç ve orta yaşlı insan tarafından başvurulan bir iş alanıdır. Hosteslik mesleği hem eğlenceli hem de rahat bir meslektir. Çünkü hem ülke içinde bir çok şehre ve yabancı ülkelere seyahat edebilme gibi imkanları vardır.

Özellikle yabancı ülkelere yapılan seyahatlerin ardından ilgili ülkede en az 1 gün dinlenmek ve izin kullanmak gibi bir imkan vardır. Üstelik masraflar çalıştığınız şirkete aittir. Bunun yanında haftada bir kaç uçuşun ardından dinlenmek ve dinç olmak adına izinler verilir.

Tabi ki hosteslik mesleğinin de zor yanları vardır. İlk etapta bu mesleği hak edebilmek en zor kısımdır. Ancak en nihayetinde hosteslik oldukça eğlenceli ve aktif olan bir meslektir. Birçok insan bu meslek için yarış halindedir. Ancak her meslekte olduğu gibi hosteslik içinde belirli kriterleri sağlamak gerekir.

Hosteslik Nedir?

Hava yollarına ait olan uçaklarda yolculuk esnasında görevli olan kadın çalışandır. Hostes kadın kabin memuru olmaktadır. Host ise erkek kabin memurlarına verilen isim olmaktadır. Hostes diğer adı ile kabin memuru uçuş anlarından kabinde görevli olan uçaktaki yolcuların emniyetinden ve konforundan sorumlu olan çalışanlardır. Uçuş anında kabindeki her şeyden görevli olan hostesler sorumludur. Hostesler acil durumlar için ön bilgilendirme, yolcuları yerleştirme, acil durumlarda ortamı yumuşatma ve yol gösterme gibi durumlardan sorumludur.

Hostesin Görevleri Nelerdir?

Uçaklarda kabinden sorumlu olan kadın çalışanlara hostes denilir. Hosteslerin uçuş öncesi, uçuş anı ve uçuş sonrası olmak üzere birkaç farklı görevi vardır. Hosteslerin görevleri ise;

 • Güvenli uçuş konusunda yolculara yardımcı olmak.
 • Uçuş memnuniyetini sağlamak.
 • Uçuş öncesi ve sonrası uçağın temiz olmasının sağlanması.
 • İkram edilecek olan ürünlerin dağıtımında sorumludur.
 • Yer gösterme ve bagajların yerleştirilmesinde yardımcı olur.
 • Yolculuk başlamadan evvel acil durumlar için gerekli bilgilendirmeyi yapar.

Kısaca hostesler uçuşun her anında yer alan dikkatli ve soğukkanlı olunması gereken bir meslek olmaktadır.

Hostes Nasıl Olunur?

Hostes olmak isteyen kişiler öncelikle hava yolları şirketlerinin ilanına başvurması gerekiyor. Boy, kilo, yaş gibi şartların uyması halinde görüşmeye çağrılan adaylara İngilizce seviyelerini ölçecek bir test yapılır. Daha sonra Türkçe mülakata geçilir. Bazı şirketler İngilizce seviye testinin yanı sıra psikolojik teste de tabi tutarlar. Hostes olabilmek için başta uçuşla ilgili olmak üzere hiçbir sağlık probleminiz olmamalı ve adli sicil kaydınız temiz olmak zorundadır. Ayrıca daha önce hiçbir hava yolu şirketinden disiplinsizlik ve yüz kızartıcı bir şekilde ayrılmamış olmak gerekmektedir.

Hostes Olmak İçin Aranan Şartlar

hostes olmak için aranan şartlar

Hostesler her şeyden evvel dinamik ve güler yüzlü olmak durumundadırlar. Bunun yanında hostes olabilmek için aranan şartlar ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • En az lise düzeyinde mezuniyet durumu olmalıdır.
 • En az bir yabancı dil bilinmesi gereklidir.
 • Özellikle ilgili hava yolunun şart sunduğu şehirde yaşama durumunu hostes adayı kabul etmelidir.
 • Herhangi bir suç durumu olmamalıdır. Adli sicil kaydı temiz olmalıdır.
 • İdeal boy ve kilo durumuna sahip olmalıdır.
 • Medeni durumunun bekar olması genelde tercih edilir.
 • Dinamik ve güler yüzlü olmak durumundadır.

Nasıl hostes olunur diye merak edenler aranan şartlara uymaları durumunda kolaylıkla hosteslik mesleğine adım atabilirler. Hostes maaşları ile ilgili hazırladığımız sayfamızdan hosteslerin maaş bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu