İBB Yardım Çeki Kartı Nasıl Alınır? Şartları Neler? 2023

ibb yardım çeki

İBB tarafından verilen yardım çeki ve sosyal yardım kartı nasıl alınır, kartlar ne zaman açılacak, limit ne kadar şeklinde merak edilenler bu sayfamızda yer alıyor. İBB yardım kartları 2014 yılından bu yana verilmeye başlayan bir hizmettir. Sosyal kart, İstanbul’da yaşayan ve dar geçim imkanlarına sahip olan kişilerin belediye tarafından belirlenip verilmesi ile ihtiyaçların bir nebze de olsa giderilmeye çalışılmasıdır.

Sosyal kart ile insanlara aylık olarak erzak ve diğer ihtiyaçların temini için belirli miktarda para verilir. 2014 yılından bu yana verilen bu hizmet 2023 yılında da devam ediyor. Özellikle koronavirüs sebebiyle bu dönemde binlerce aileye nakdi destek sağlanmıştır. İBB tarafından verilen sosyal kart hizmetine her yıl belirli tarihlerde başvuru yapılmakta. İBB sosyal kart başvuruları ve diğer tüm ayrıntıları yazımızın devamında açıklıyoruz.

İBB Yardım Kartları Kimlere Veriliyor?

 • Hiçbir yerden geliri bulunmayan vatandaşlara,
 • Bir yer çalışıyor ancak aile’deki kişi sayısı fazla olması hasebiyle geçim sıkıntısı çekenlere,
 • Sağlık problemleri nedeniyle geçim geçim sıkıntısı çeken yardıma ihtiyacı olan kişilere,
 • Eşi ölmüş olan kadınlara verilmektedir.

Öncelikle kart başvurularınızı yapabilmeniz için bu kriterlerden birini sağlıyor olmalısınız. Eksik veya doğru olmayan başvurular geçersiz sayılır. Ayrıca aşağıda değindiğimiz diğer şartları da taşıyor olmanız gerekmektedir.

İBB Yardım Çeki Kartı Almak İçin Gerekenler

Her hizmette olduğu gibi İBB sosyal yardım kartı için de vatandaşlardan belirli şartlar beklenmektedir. Sosyal yardım kartı almak isteyenlerin;

 • İstanbul ilinde ikamet etmesi,
 • 18 yaşını doldurmuş olması,
 • Kişinin herhangi bir maaş almıyor olması,
 • Üzerinizde taşınmaz ve taşınır mal varlığının olmaması,
 • Eşinden dul aylığının olmaması veya boşandığı eşinden nafaka almıyor olması gerekiyor.

18 yaşından küçük, reşit olmamış kişilerin kart başvurusu kabul edilmiyor. Ayrıca fakirlik belgesi almış olması ya da hak kazanması da aranan özellikler arasındadır. Fakirlik belgesini muhtarlıklardan alabiliyorsunuz. Bu şartların hepsini ya da çoğunluğunu karşılaması gereken vatandaşların kart almaya hakları bulunmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

ibb sosyal yardım kartı nasıl alınır

Kart başvuruları, iki farklı şekilde kabul edilmektedir. Tüm belgelerinizi ve dokümanları topladıktan sonra dilerseniz bireysel başvurunuzu yapmak için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz. Burada belediye yetkililerine durumunuzu izah edip yardım için tüm gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer yöntemse telefon aracılığıyla olan başvurulardır. Sosyal kart başvurusu için direkt olarak belediyeyi aramak isteyen kişiler için belirlenen numara 0212 444 00 93’dür. Ancak kısa bir zaman önce telefonla iletilecek tüm talepler Beyaz Masa numarasında birleştirilmiştir. Beyaz Masa’nın numarası olan 153’ü tuşlayarak, bu numara üzerinden isteğinizi belirtebilirsiniz. Mağduriyetinizi ilettikten sonra, yetkililer sizlere yardımcı olacaktır.

İBB sosyal yardım kartı ve yardım süreciyle alakalı daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Yardım Kartımı Almak İçin Nereye Gitmeliyim?

Yardım kartını almaya hak kazandığınız zaman, kurum sizlerin belirttiği ikamet adresine kartları göndermektedir. Kartlarınızı evlerinizde, kapıdan teslim alabileceksiniz. Aynı zamanda evde olmamanız halinde kartınız evinizdeki bir diğer yakınınıza ve akrabanıza da teslim edilebilmektedir.

İlginizi çekebilir: İBB iş başvurusu

İBB Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Anlaşmalı mağazalarla kolayca alışveriş yapmanızı ve evlerinizin ihtiyacını gidermenizi sağlayan sosyal yardım kartları, Şok, Migros, Onur Market, Carrefour gibi büyük market zincirlerinin yanında bazı küçük marketlerde de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda, karttan ücretin çekilebilmesi için işletmenin POS sistemine de sahip olması gereklidir. Kartlarınızı kullandıktan sonra kalan bakiyenizi bu işletmelerden öğrenebilir, aynı zamanda İstanbul kart dolum noktalarını da bakiye öğrenmek için kullanabilirsiniz. Alışveriş yaparken İBB sosyal yardım kartının geçip geçmediğini sormayı unutmayın.

Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB Sosyal Yardım Kartına başvuranlar, hak kazandıkları takdirde üç gruba ayrılmış şekilde kartlarına kavuşacaklardır. Bu kart grupları, kartların limitlerine göre şekillenmekte ve değişmektedir. Bu yılki kart limitleri:

 • Minimum limit: 50 TL
 • Orta limit: 100 TL
 • Maksimum limit: 150 TL olarak belirlenmiştir.

Kartlar kişilerin eline ilk ulaştığı anda 200 Türk Lirası bakiyeli olarak verilmektedir. Ayrıca kartlar her ay içindeki miktarı yenileyecek şekilde düzenlenmiştir. Hangi limit sizlere uygun görüldüyse, her ay bu limitten alışveriş yapabiliyorsunuz. Harcadıktan sonra kartınızın içinde ne kadar kaldığını bilmiyorsanız, anlaşmalı işletmelere giderek, kart bakiyeniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kartlar Ne Zaman Açılacak?

istanbul büyükşehir belediyesi yardım çeki

İBB yardım kartları Mart tarihinde tekrardan kullanıma açılmıştır. Kartların kullanılmadığı dönemlerde biriken bakiyeler hesaplara yükleneceği belirtilmiştir. Kartların kapalı olduğu süreç boyunca, kurum yetkilileri araştırmaya ve denetlemeye devam etmektedir. Bu denetlemeler sonucunda sizlere ulaşabilmeleri için geçerli olan cep telefonunuzu açık tutmanız önemlidir. Eğer numara değişikliği yaptıysanız mutlaka kuruma bildirmelisiniz. Cep numaranıza gelecek olan kısa mesaj sayesinde kartınızın tekrar açıldığını öğrenebileceksiniz. Ayrıca kartınıza tanımlanacak olan bakiyeyi ilk yirmi dört saatten sonraki dilimde kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

İnsanlara kartlarının kapalı kaldığı süre boyunca verilmesi gereken tutarın da kartlara yatırılacağı belirtilmiştir. Mağduriyet yaşatmamak adına geliştirdikleri bu yöntemle birlikte, kartlar açıldığında insanlar tekrardan sosyal yardım kartlarını kullanabilecek duruma gelecektir. Önemli bir konu olan kartların açılması, insanların mağduriyetini giderecek yeni düzenlemelerle geri dönmektedir. Bu yazımızdan İBB’den vatandaşlara ulaştırılan yardım çeki ve sosyal yardım kartları konusunda bilgiler aktardık. Merak ettiklerinizi bizlere aşağıdaki yorum bölümünden kolayca sorabilirsiniz

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu