İkametgah Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır 2023

ikametgah belgesi nereden alınır

İkamet belgesi nedir, nereden ve nasıl alınır konusunda bu sayfamızdan geniş bilgiler bulabilirsiniz. vatandaşların iş başvurularında ve çeşitli işlemler için hazırlamak ve beyan etmek zorunda olduğu belgedir. Bazı kuruluşlar ve kurumlar vatandaşın hizmetinin görülebilmesi için ikamet belgesini talep edebilmektedir.

İkametgah Belgesi Nedir?

İkamet etmek, bir yerde oturmak anlamı taşımak olup, ikametgah ise oturulan yer olarak bilinmektedir. Bu tanımdan yola çıkarak ikametgah belgesi, kısaca, oturulan yerin, konutun açık adresi olarak açıklanabilmektedir.

Hukuki bir kavram olan ikametgah herkesin sadece bir yerde oturmasını ifade etmektedir. İkametgah belgesine göre ise kişinin yaşadığı il, bölge, mahalle, köy ve mesken açık olarak belirtilmektedir. Tüzel kişiliklerin ikametgah adresi ise, tüzüğünde aksi bir durum belirtilmedikçe, iş yeri merkezinin adresi olarak belirtilmektedir.

Bu bilgiler ışığında İkametgah belgesi tanımını açmak gerekirse,”Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde yaşayan her insanın ya da tüzel kişiliğin, devlet kayıtlarında bulunan ve resmi olarak ikamet ettiği yeri belirten belgeye ikametgah belgesi adı verilmektedir.” şeklinde açıklamak doğru olmaktadır. Bir kişinin birden çok yerde oturması söz konusu olabilir, ancak devlet kayıtlarında ( nüfus müdürlüklerinde ) sadece bir adres kaydı bulunmaktadır.

Yasal olarak ikametgahın belirlenmesi ise, bir ailede kocanın ikametgahı, aynı zamanda eşinin ve velayeti altında bulunan çocukları ile aynı olması anlamına gelmektedir.

İkametgah Nereden Alınır?

İkametgah belgesini ülkemizde 3 şekilde alabilme imkanı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kişi bağlı bulunduğu muhtarlıklardan bu belgeyi temin edebilmektedir.
  • E-Devlet üzerinden ikametgah belgesine ulaşmak mümkündür.
  • Nüfus müdürlüklerinden de ikametgah belgesi alınabilmektedir.

Burada bilinmesi gereken önemli husus, ikametgah belgesinin nüfus müdürlüklerinden alınması durumunda, bağlı bulunana ilçe nüfus müdürlüklerinin dışında, Tüm Türkiye’deki nüfus müdürlüklerinden ücret ödemeden alınabilmesidir.

E-Devlet Üzerinden İkametgah Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

E-Devlet uygulaması üzerinden ikametgah belgesi almak sıra beklemeden ve zaman kaybı olmadan alınabilmektedir. Ayrıca ücret ödenmemektedir. E-Devlet uygulamasında ikametgah belgesi alabilmek için;

  • İlk olarak (https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama) adresinde yer alan “Kimliğimi doğrula” kutusuna tıklanmalı
  • Burada TC Kimlik No ile devlet şifresi yazılarak sisteme giriş yapılmaktadır. Kişinin şifresi yok ise, PTT şubelerinden şifreyi temin etmesi gerekmektedir. Ayrıca mobil imza, internet bankacılığı gibi farklı yöntemler ile sisteme giriş yapılabilmektedir.
  • Sisteme giriş yapılması ile açılan sayfadaki “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum”a tıklandıktan sonra devam et kutucuğuna tıklanmalıdır.
  • Yönlendirilen sayfada kişiye ait kimlik bilgileri karşısına çıkmaktadır. Sayfanın alt bölümünde “Belgenin Neden Verileceği” kısmına tıklanmalı ve belgenin neden alınacağı kısmı işaretlenmelidir.
  • Sonrasında açılan sayfada doldurulması gereken yerler doldurularak sorgula butonuna basılmalıdır.
  • Sorgulama işleminden sonra kişinin ikametgah belgesi ekranda görüntülenmektedir. Bu belge sağ üst köşede bulunana dosyayı indir yazısına tıklanarak bilgisayara kaydedilmektedir.
  • Bu işlemin sonunda bilgisayarda kayıtlı olan ikametgah belgesi bir yazıcı yardımı ile çıktı alınarak temin edilmiş olmaktadır.

İkametgahın Değiştirilmesi Durumunda Cezai Hükümler

Nüfus hizmetleri kanunu ile adres bilgilerinin güncelliği ve sağlıklı olması amacı ile adres değişikliğinin olması durumunda kişilerin ilgili yerlere bildirimde bulunması gerekliliği getirilmiştir.

5490 sayılı Kanunun 50 ve 51. maddeleri gereğince, ikametgah değişikliklerinin 20 iş günü içerisinde nüfus müdürlüklerine, hizmetini adrese dayalı yapan kurumlara ve dış temsilciliklere bildiriminin yapılması gerekmektedir. Aksi halde adres değişikliği beyanını bu süre içinde yapmayan vatandaşlara idari para cezası kesilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu