İnfaz Koruma Memuru İKM Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur 2023

ikm nedir ne iş yapar

Adalet bakanlığı personel alımlarında isimlerine sıkça rastlanan gardiyan olarak bildiğimiz İKM nedir? Ne iş yaparlar? Nasıl İKM olunur? Tüm bu sorular hakkında bilgileri bu yazımızdan bulabilirsiniz.

İKM Nedir? Ne Demektir?

İKM yani infaz koruma memuru cezaevlerinde ve ıslah evlerinde bulunan kişilerin ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olan kişidir. Üniforma ile illerde bulunan cezaevlerinde görev yaparlar. Halk arasında gardiyan olarak da anılırlar.

İnfaz Koruma Memurları Ne İş Yapar?

İnfaz koruma memurları Adalet bakanlığının ceza ve tevkifevleri müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet ederler. Devlet memuru olan İKM’lerin görevleri arasında şunlar yer alır;

 • Cezaevine giren mahkumların üzerini aramak
 • Mahkumların üzerinden çıkan eşyaları emanete almak
 • Mahkumların kayıtlarını tutmak
 • Cezaevinde bulunan koğuşları belirli aralıklarla kontrol etmek
 • Cezaevine gönderilen mahkumların koğuşa götürülmesini ve gerekli durumlarda koğuştan alınmasını sağlamak
 • Cezaevi ve koğuşlarda asayişi sağlamak
 • Çalıştığı cezaevinde meydana gelen kaçma girişimlerini engellemek
 • Kaçma girişimleri için gerekli önlemleri almak
 • Koğuşlarda kalan kişilerin yemek ihtiyaçlarını karşılamak
 • Günde 3 kere olmak üzere koğuşlarda bulunan mahkumların sayımını yapmak
 • Koğuşlarda arama yapmak
 • Koğuşlarda kalan kişilerin müdür ya da avukatla görüşme gibi işlerine yardımcı olmak
 • Cezaevlerinin temizlenmesini sağlamak
 • Koğuş ve cezaevine ait kapı ve pencerelerin kontrolünü yaparak açık olanları kapatmak

Tüm bu hizmetleri yerine getiren infaz koruma memurları genel olarak cezaevi ve koğuşlarda düzeni sağlamakla görevlidir.

İKM (Gardiyan) Nasıl Olunur?

gardiyan nasıl olunur

Cezaevlerinde gardiyan olmak için aranan şartları taşımak gerekir. Bu şartlar arasından en önemlisi Adalet Bakanlığı tarafından yapılan infaz koruma memuru sınavında başarılı olmak yer alır. Ancak İKM olmak isteyen kişilerin bu sınava girmek için boy, sınav ve yaş gibi şartları taşıması gerekir. İnfaz koruma memurları için gerekli boy şartı erkeklerde en az 170 kadınlarda ise en az 160 cm olmaktır. Bunun dışında İKM olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekir. Ayrıca gardiyan olmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları ve 30 yaşını geçmemiş olmaları gerekir. Son şart ise KPSS sınavına girmiş olma şartıdır. Girilen KPSS sınavından en az 70 puan alan ve diğer şartları taşıyanlar infaz koruma memuru olmak amacıyla başvuru yapabilirler.

İlgili: Gardiyan maaşları

İKM Mülakat Sınavı Var Mı?

İKM olmak isteyenlerin şartları taşıdıktan sonra girmeleri gereken sınav mülakat sınavıdır. Mülakata katılma ise başvuru yapan adaylar arasında şartlara uygun olduğu kanıtlanan kişiler arasında seçilir. Başvurusu sonrasında mülakata kabul edilen adayların listesi yayınlanır ve adaylar mülakat günü adliyelerde hazır olarak bekler.

Mülakat sözlü olarak yapılır ve mülakatta göreve dair, ülkeye, tarihi konulara ve güncel konulara dair sorular yer alır. Mülakatta başarılı olanlar kurum tarafından eğitime tabi tutulurlar ve gördükleri eğitim sonrasında infaz koruma memuru olarak görevlerine başlarlar. İnfaz koruma memurları mülakat sonrasında ayrıca boy ve kilo ölçümüne tabi tutulurlar.

İnfaz koruma memurları 08.00-17.00 arasında çalışırlar. Cumartesi ve Pazar günleri tatil yaparlar. Ayrıca gardiyanlar vardiyalı olarak da çalışırlar. Bu yazımızda gardiyan ne iş yapar, nasıl gardiyan olunur gibi merak edilenlere cevap vermeye çalıştık. Merak ettikleriniz bizlere yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu