IMF Nedir? Kuruluşu ve Amaçları

imf nedir kuruluşu

IMF nedir? görevleri, amaçları ve kuruluşu hakkında detaylı bilgileri bu yazımızdan bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi IMF kelimesinin kısa yazılışını hepiniz duymuşsunuzdur. International Monetary Fund kelimelerinden IMF kısaltmasını almıştır ve Türkçe karşılığı ise “Uluslararası Para Fonu” şeklindedir. Bazı ülkeler ekonomik açıdan sıkıntı çektiklerinde parasal ihtiyaçlarını karşılamak için bu para fonuna müracaat ederler. Yani ülkeler IMF’ye borçlanırlar. IMF kuruluşu ise 29 üyenin imzasıyla Amerika’da Birleşmiş Milletlerin toplantısında oluşmuştur

IMF Nedir? Görevleri Nelerdir?

Sizlere buradan IMF para fonunun görevlerinden bahsetmeye çalışacağız. IMF para fonunun yapmış olduğu birkaç görevleri vardır. Sizlere bunların neler olduğunu yazacağız;

  • Finansal açıdan sıkıntı çeken ülkelerin ekonomik sıkıntılarını atlatabilmeleri için ülkelere borç para verir.
  • Ülkelerin kur politikalarının izlemesini yapar.
  • Ülkelere daha fazla liberal bir kambiyo ile dış ticaret rejiminin uygulanmasına teşvik ederek özendirme görevini yapar.
  • Ekonomik sıkıntı çeken ülkelerin borçlarını kurumlara veya ticari bankalara borçlarını ödeyebilmeleri için ara buluculuk görevini üstlenir.
  • Ekonomik değişikliklere bakarak merkez bankalarına ve hükümetlere tavsiyeler verir.
  • Bireysel ve bölgelerin ekonomilerin ve piyasaların izlenmesine dayanarak araştırmalar ve analizler yapıyor.
  • Mali sıkıntı çeken ülkelerin ekonomilerini düzeltmeleri için bilgi amaçlı eğitim ve teknik yardım sağlar.

Kısaca IMF görevleri arasında bunları sayabiliriz. Herkesin bildiği gibi tek görevi ekonomik sıkıntı çeken ülkelere borç para vermek değildir.

IMF’nin Amaçları

IMF’nin ana amacı insanların paraya duymuş olduğu güvenin alt seviyelere düşmesi sonucunda paraya güvenme değerinin üst seviyeye çıkarılması için saptanabilecek kurum oluşturulmasıdır. Ekonomide uluslararası istikrarın sağlanması için önemli bir görev üstlenir.

Uluslararası parasal işbirliği teşvik ederek daha iyi bir konumda olmasını amaçlar. Bu şekilde milletlerarası yapılan ticaretin dengeli şekilde gelişmesine yardımcı olur. Tek taraflı devalüasyonların olmaması gibi olabilecek olumsuzluklara engel olmayı amaçlıyor.

IMF Kaynakları Arasında Neler Vardır?

IMF ekonomik sıkıntı çeken ülkelere borç para verme işlemini yapıyor ama IMF’nin kendisi bu para kaynağını nereden buluyor, sorusu ister istemez çok kişinin aklını kurcalıyor. Sizlere IMF’nin kaynağının nereden geldiğini kısaca belirtecek olursak, ülkeler üye olduğu zaman ödemiş oldukları sermaye taahhütlerinden diğer bir adıyla kotalardan oluşuyor. Bu sayfamızdan IMF nedir, kuruluş amaçları konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Eğer yabancı diliniz iyi seviyedeyse IMF resmi adresinden kurum hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu