Instagram Satışlarında Vergi Konusu 2023

instagram satışlarında vergi

Günümüzde birçok firma ve iş yerinin bir sosyal medya platformu olan Instagram üzerinden satış yaptığı bilinmektedir. Milyonlarca kullanıcısı olan Instagram üzerinden satış yaparak yüksek satış rakamlarına ulaşan hesap sahipleri, instagram üzerinden yaptıkları ürün satışları dolayısı ile vergilendirme konusunu merak etmeye başladı.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak Yasal mı?

Instagram üzerinden satış veya alışveriş yapan birçok kullanıcı, bu sosyal medya platformu üzerinden yapılan satışların yasal olup olmadığını araştırıyor. Herhangi bir online alışveriş sitesinden satış yapmak ile pek bir farkı bulunmayan Instagram satışları, instagram tarafından “Satış Mağazası” etiketinin getirilmesi ile birlikte kullanıcılar tarafından ayırt edilebiliyor. Günümüzde Instagram üzerinden satış yapmak için hiçbir yasak bulunmuyor.

İlginizi çekebilir: Instagram’da satış yapmak istiyorum

Instagram’da Yapılan Satışlar İçin Vergi Verilmesi Gerekir mi?

Türkiye sınırları içerisinde yapılan her alışveriş için vergi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Yapılan tüm ticari alışverişler için fatura kesme zorunluluğu bulunan satışlarda, vergilerin devlete ödenmesi gerekir. Ancak Instagram üzerinden buna benzer bir vergili satış sistemi bulunmadığından, birçok kullanıcı vergi ödemek zorunda kalmadan satışlarını gerçekleştirebilmektedir. Buna rağmen, Instagram üzerinden satış yapan kişilerin vergi ödemesi zorunluluğu devam etmektedir.

Instagram’da Vergisiz Satışların Dezavantajları

Vergilendirmek için tercih edilen fatura sistemi, temel olarak hem satıcı hem de alıcıyı güven altına alan bir sistemdir. Instagram’da vergi vermeden satış yapmanın şunlar gibi dezavantajları bulunmaktadır;

  • Ödemelerin riskli bir şekilde yapılması
  • Ödeme yöntemlerinin kısıtlı olması
  • İade konusunda yaşanan belirsizlikler
  • Kargo şirketleri ile anlaşma yapılamaması
  • Vergi dairesi müdürlüğü tarafından uygulanabilen yaptırımlar

Bunlar gibi dezavantajı bulunan Instagram’da yapılan vergisiz satışlar, uzun vadede satıcı tarafa birçok olumsuz durumu beraberinde getirebilmektedir.

Instagram Satışları İçin Şahıs Şirketi

Günümüzde Instagram üzerinden satış yapan ve vergi vererek kendini güvence altına almak isteyen birçok kişi, bürokratik süresi daha kısa ve kurulumu daha kolay olan şahıs şirketlerini kurarak satış yapmaya devam etmektedir. Bu sayede satılan her ürün için vergi ödenebileceği gibi, kargo seçenekleri ve ödeme yöntemleri için de birçok avantajdan yararlanmaktadır. Bununla beraber şahıs şirketi olduğunu onaylaması sonrası, birçok müşteriden de güven onayı alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu