İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır 2023 | Kaç Takipçi Gerekir?

instagramdan nasıl para kazanılır

İnstagram’dan para kazanmak isteyenler için; 2020 yılında İnstagramdan nasıl para kazanılır, kaç takipçi gerekir, bu konuda bilmeniz gereken her şey bu yazımızda. Kullanıcı sayısının bir milyarı aştığı Instagram uygulaması artık büyük bir pazar haline geldi. Sistemi iyiden iyiye yerine oturmuş olan uygulamanın hızlı yükselişi de gün geçtikçe artıyor. Yani her geçen gün daha da büyüyen bir pazardan bahsediyoruz. Instagram uygulamasında normal kullanıcıların yanında sponsorluk anlaşmaları yaparak firmaların ürünlerinin reklamlarını yapan hesaplar ve ticaret yapıp Instagram üzerinden satışlarını gerçekleştiren firmalar da bulunuyor.

Yani eğer para kazanmak istiyorsanız Instagram uygulamasında başvurabileceğiniz birçok yol bulunuyor. Ancak her yolun da farklı avantajları ve dezavantajları var. Öncelikle Instagram üzerinden kazanç sağlamaya başlayabilmeniz için belli bir gerçek takipçi sayısına sahip olmanız gerekir. Bunun yanında da para kazanabilmeniz için birçok şart bulunur.

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram uygulamasını kullanarak para kazanmak isteyen birçok kişi var. Instagram sayesinde oturduğumuz yerden para kazanabilme düşüncesi hepimiz için de kulağa harika geliyor. Ancak bunu sağlayabilmek için doğru adımlar atmanız gerekiyor. Eğer Instagram’da paylaşım yaparak kazanmak istiyorsanız bunu etkileyen farklı etmenler olduğunu bilmelisiniz. Bu etmenler:

  • Hesap çeşidi,
  • Gönderilerin kalitesi,
  • Takipçilerin sayısı ve gerçek olup olmadığı ve benzeridir.

Instagram’da para kazanabilmenizin yolu bu gibi etmenlerden geçer. Markaların reklamlarını yaparak para kazanabilmeniz için gönderilerinizin kaliteli olması gerekir.

İnstagramdan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Instagram uygulamasında kaç takipçiye ulaştığınızda para kazanmaya başlayacağınıza dair bir bilgi ya da buton yok. Bu nedenle de kaç takipçiye ulaştığınızda para kazanmaya başlayabileceğinize dair kesin bir cevap yok.

Ancak firmaların birlikte çalışmak için yaptıkları araştırmalarda mevcut reklam bütçelerini en etkili şekilde kullanabilmeleri için ince eleyip sık dokuduğu bir gerçek. Sonuçta ürün satmak için size reklam verecekleri için çalışacakları kişiyi iyi bir şekilde araştırmaları gerekiyor. Burada firmaların dikkat ettiği şeylerin başında takipçileriniz ile iletişiminizin nasıl olduğu geliyor. Yani burada ilk önce yüz binlerce takipçinizin olmasına bakılmıyor aslında.

Takipçileriniz ile ilişkileriniz sıcaksa yani onlarla yakın iseniz firmalara göre iyi bir ürün tanıtımı yapabilirsiniz. Bu da firmaların sayenizde satış yapabilmesi anlamına gelir. Firmaların bunun ardından bakacakları ikinci şey ise takipçi sayınız. Takipçi sayısının yüksek olması doğal olarak tanıtımı daha çok kişinin görmesi anlamına geliyor.

Ayrıca firmaların bunun yanında paylaşım kalitenize de bakıyor. Tüm bunların ardından eğer onlar için aranılan özellikleri taşıyorsanız firma yetkilileri sizinle sponsorluk anlaşması yapmak için iletişime geçiyorlar. Yani kısaca diğer etmenlerin yanında takipçi sayınızı yüksek tutmanız da oldukça önemlidir. Ancak kazanç elde etmeye başlamak için belirlenmiş bir sayı bulunmamaktadır.

Instagram’dan Kaç Para Kazanabilirsiniz?

Instagram’da en çok para kazanabileceğiniz kazanma şekli sponsorlu gönderidir. Belirli firmalar ile anlaşarak onların gönderilerini paylaşır ve bunlardan sponsorluk ücreti alırsınız. Burada takipçi kitlenizin büyüklüğü sizin kazanacağınız tutarı belirler. Çünkü firmaların reklam tekliflerinin tutarlarını genelde siz belirlersiniz. Yani marka reklamları yaparak kazanılacak olan tutar kişiden kişiye değişmektedir.

Peki, bu gönderiler üzerinden ne kadar para kazanırsınız? Eğer bu tip gönderileri yeni yapmaya başladıysanız günde kazanacağınız miktar 25 ile 50 TL arasında olur. Ancak takipçi sayınız burada devreye girmektedir. Takipçilerinizin sayısı eğer 30 ila 80 bin arasına ulaşmış ise burada kazanacağınız para her gönderi için yüzlerce TL olabilir. Takipçi sayınızın 100 bine ulaştığında ise artık çok daha güzel bir gelir elde etmeye başlayacaksınız.

100 bin takipçisi olan hesaplar her bir gönderisine 1.000 TL alabilmektedir. Bu konuya yurt dışından örnek vermek gerekirse Sam Ushiro adındaki biri paylaşımlarının her biri için 1.500 dolar alıyor. 107 milyonluk bir takipçi kitlesine ulaşmış olan Kim Kardashian için ise bu miktar her sponsorlu gönderim başına 500 bin dolardan fazla bir miktara çıkıyor.

İlgili: Facebooktan para kazanmak

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gerçekten Instagram’a yoğunlaşarak kazanç elde etme amacı taşıyorsanız dikkatli adım atmalısınız. Atacağınız adımlar sizin bugününüz yanında Instagram’daki geleceğinizi de belirleyecektir. Bu nedenle:

  • Takipçiler ile iyi etkileşim kurmak,
  • Paylaşımlarda her zaman özgün olmak,
  • İşinize tutkuyla sarılmak ve bunu takipçilerinize hissettirmek gibi şeylere dikkat etmeniz gerekir.

Instagram’da başarılı olmanın yolu uygulamayı etkili kullanmanıza bağlıdır. Instagram uygulamasında takipçilerinizle iyi iletişim kurmanız, paylaşımların size ait olması ve yaptığınız işi severek yapmanız önemlidir. İnsanların paylaşımlarınızı severek yaptığınızı gördüğünüzde size daha da bağlanır.

Paylaşımlarınızda Özgün Olmalısınız

Instagram paylaştığınız videoların ya da fotoğrafların kaliteli olmasına önem verir. Ayrıca bu gönderilerin kaliteli olmasının yanında özgün yani size ait olması da gerekir. Başkasına ait gönderileri paylaştığınızda Instagram’ın sahip olduğu algoritma bunu algılar ve keşfete çıkma olasılığınız o an biter. Bunun tam tersi durumda yani özgün ve kaliteli paylaşım yaptığınızda ise kısa sürede sık sık keşfete çıktığınızı görebilirsiniz. Bu nedenle de paylaştığınız gönderilere dikkat etmelisiniz. Çünkü bu gönderiler ve keşfet bölümüne düşmeniz takipçilerinizin ve beğenilerinizin sayısını artıracaktır. Bu da size markalar tarafından sponsorluk teklifi gelmesini sağlayacaktır. Yani para kazanmanız mümkün olmakla beraber yapmanız ve dikkat etmeniz gereken birçok noktanın olduğunu unutmamalısınız.

Takipçilerinizle İyi Bir Etkileşim Kurmalısınız

İster 1000 isterse de 1 milyon takipçinizin olması fark etmeksizin takipçi kitleniz ile iyi bir iletişim kurmalısınız. Bu para kazanmanızda önemli bir etmendir. Firmalar hesabınızı incelediğinde bu etkileşime dikkat ederler.

Mesela 50 bin takipçiniz var diyelim. Ancak gönderilerinize gelen beğeni sayısı 300-400 ve yorum sayısı da neredeyse hiç yok. Bu durumda hiçbir firma sizinle iletişime geçmez. Çünkü demek ki takipçiniz çok sayıda olsa da onlarla iletişiminiz neredeyse yok gibidir. Bu nedenle paylaşımlarınızda dikkat çekici cümleler kurmanız gerekir. Ayrıca yapacağınız paylaşımlara yorum geldiğinde yoruma tüm sevecenliğinizle sevap vermelisiniz.

Yorumlara cevap vermeniz ya da verdiğiniz cevapların kalitesi daha çok kişinin yorum yapmasını sağlar. Firmalar hesabınızdaki etkileşimin fazla olduğunu yani takipçi sayınız ile bu sayının paylaşımlarınıza tepkisi arasındaki ilişkiyi yüksek gördüğünde de artık reklam vermek için size başvurmaya başlayacaklardır.

İşinizi Severek Yaptığınızı Belli Edin

instagramdan para kazanmak

Yaptığınız işi severek yaptığınızda normal hayatta nasıl başarılı oluyorsanız Instagram’da da başarılı olursunuz. Bunun için öncelikle Instagram’ı artık sizin özel işiniz olarak görmeniz gerekir. Takipçileriniz de bu işi severek yaptığınızı hissettiği zaman hesabınızda birçok değişiklik görürsünüz. Bunları yaptığınız karşılığında:

  • Daha çok kişinin gönderilerinizi beğendiğini,
  • Daha fazla kişinin gönderilerinize yorum yaptığını,
  • Hesabınıza çok daha fazla takipçinin geldiğini,
  • Paylaşımlarınızın daha çok kişi tarafından hikayelerinde paylaşıldığını görürsünüz.

Tüm bunlar siz takipçileriniz ile bir bağ oluşturduğunuzda kendiliğinden gerçekleşen şeylerdir. Yani işinizi severek yapmanız daha çok takipçi-gönderi-yorum getirir. Bu da daha çok firmanın size ulaşacağı anlamına gelir.

Kendi Ürünlerinizi Satın

Sponsorluk anlaşmalarından yeteri kadar para kazandıysanız artık kendi işinizi kurmanızın zamanı geldi demektir. Şimdi yapmanız gereken yapmakta olduğunuz sponsorluk işini kendiniz için yapmanız. Yazdığınız bir elektronik kitabı ya da kendi ürettiğiniz bir ürünü hesabınızdan satabilirsiniz. Nasıl satabilirim ya da satış olur mu diye düşünmeyin. 50 bin takipçiniz varsa başlangıçta bunlardan sadece yüz tanesinin bile ürünlerinize ilgi duyması yeterlidir. Satışlarınız kısa zamanda artmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu