İntibak Eğitimi Nedir? İntibak Eğitiminde Neler Yapılır? Kaç Gün Sürer?

intibak eğitimi nedir

İntibak eğitimi nedir, kaç gün sürer, intibak eğitimi nasıl yapılır gibi kolluk kuvvetlerimize girecek kişilerin merak ettiği detayları bu sayfamızdan anlatıyoruz.

İntibak Eğitimi Nedir?

Harp okulu, polis meslek yüksek okulu gibi kurumlara başvuruda bulunmak isteyen kişilere intibak eğitimi verilir. Fakat intibak eğitimi hakkında birçok kişi kesin bir bilgiye sahip değildir. Bu bağlamda ilk öğrenilmesi gereken şey intibak eğitiminin yeni bir ortama adapte olmak olduğunun bilinmesidir.

İntibak Eğitiminde Neler Yapılır?

İntibak eğitiminde ilk olarak adaylar sağlık raporu alırlar. Daha sonra da birçok eğitimden geçerler. Bu eğitimleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Alt üst ilişkisi,
  • Yatak düzeni,
  • Okulda uyulması gereken kurallar,
  • Düzen eğitimleri,
  • Bir üstle karşılaşıldığında nasıl konuşulması ve neler yapılması gerektiği,
  • Tören yürüyüşü gibi bütün durumlar hakkında detaylı olan bilgiler verilir.

Bu eğitimleri alan kişiler yüklenme senedini imzalamaları için yaklaşık 1 hafta izine gönderilirler. İzin bitiminde de adayların asıl kayıtları yapılır ve eğitimlerine başlarlar.

İlgili: Önlisans mezunları polis olabilir mi?

İntibak Eğitimleri Kaç Gün Sürer?

Kara harp okulu, PMYO, deniz harp okulu ve hava harp okulu gibi okullarda eğitim hakkı kazanan öğrenciler, bu okullara ilk önce geçici kayıtlarını yaptırırlar. Kayıt olduktan sonraki ilk pazartesi de intibak eğitimi almaya başlarlar. Bu eğitim genel olarak iki hafta sürer. Bazı kurumlarda ise bu süre iki haftadan daha kısadır. Örneğin; polis akademisinde verilen intibak eğitimi 7 gündür.

İntibak Eğitiminin Zorluk Düzeyi Nasıldır?

İntibak eğitimi, oryantasyon eğitimi almış veya askere giden insanlar için zorlayıcı bir eğitim olmasa da oryantasyon eğitimi almayan kişiler adına biraz zorluk yaşanan bir süreçtir. Bu eğitimin temel amacı genel olarak adayları girecekleri ortama alıştırmaktan geçer. Bu süreçte de adaylara selam verme, emir komuta zinciri, tören yürüyüşü gibi eğitimler verilir.

İlgili: Saç dökülmesi polisliğe engel mi?

İntibak Eğitimi Bittiğinde Ne Yapılır?

İntibak eğitimi tamamlandıktan sonra adaylara 1 haftalık bir izin verilir. Verilen bu izin sonrasında da yüklenme senedi adı verilen belge noterde onaylatılır. Ardından belirlenen tarihler içerisinde de kişiler eğitim alınan kuruma ya da anlaşmalı kurumlara dağıtılarak görevlerine başlarlar. Tüm bu süreç sonrasında ise asker, polis, komiser ve subay olarak resmi bir kamu personeli olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu