İş Makineleri Operatörlüğü Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

iş makineleri operatörlüğü bölümü nedir

İş makineleri operatörlüğü bölümü, şantiyelerde, fabrikalarda görev alacak olan teknikerlere eğitim veren bir bölümdür. Bölümün eğitim süresi ise iki yıldır. Bu bölümün eğitimleri; Kastamonu Üniversitesinde, Afyon Kocatepe Üniversitesinde ve Dokuz Eylül Üniversitesinde veriliyor.

İş Makineleri Operatörlüğü Bölümünü Kimler Tercih Etmelidir?

İş Makineleri Operatörlüğü bölümünü, fizik ve matematik gibi fen bilimlerine karşı ilgi duyan ve bu alanlarda oldukça başarılı, karmaşık ve teknik problemleri çözmekten hoşlanan, makineler ile çalışmaktan hoşlanan, analiz yeteneği olan, ekip çalışmasına yatkın, el-göz koordinasyonuna hakim ve makine parçalarındaki ilişkiyi görebilen kişilerin tercih etmeleri beklenir.

Bölümü Kazanmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölümün gerektirdiği sınav YKS’dir. Ancak bölüm TYT puan türüyle öğrenci alımı yapıyor. Bölüm iş makinelerinin imalatını, bakımını, montajını ve onarımını yapabilecek beceri ve bilgiye sahip, iş makineleri teknolojisini ve sistemlerini tanıyan teknikerler yetiştirmeyi hedefliyor. Bu bölümden mezun olanlar ise İş Makineleri Teknikeri olarak çalışmaya başlarlar.

İş Makineleri Operatörlüğü Bölümünde Hangi Dersler Verilir?

Bölümün ders programında fizik ve matematik gibi derslerin yanında teknik resim, iş makinelerine giriş, motor teknolojisi, yakıtlar ve yağlar, mesleki matematik, mukavemet, bilgisayar destekli çizim, forkliftler, vinçler, hidrolik-pnömatik, dizel motor teknolojisi, otomotiv elektroniği, iş makineleri bakım ve onarımı, güç aktarma organları, kazıyıcılar, iş makineleri elektriği, yükleyiciler, transport tekniği, iş makineleri operatörlüğü, servis donanımları ve hasar analizi gibi zorunlu dersler mevcuttur.

Diğer yandan ölçme ve kontrol, emisyon kontrol sistemleri, mekanizmalar, elektromekanik, fabrika bakım, malzeme teknolojisi, arıza ve teşhis, iş güvenliği ve işçi sağlığı, pompalar ve kompresörler gibi seçmeli dersler de vardır. Ayrıca bu bölümde okuyan öğrencilerin staj yapma gibi bir zorunlulukları da mevcuttur.

İş Makineleri Operatörlüğü Mezunları Nerelerde Çalışır?

İş bulma imkanı oldukça geniş olan bu bölümü bitirenler, kamuda çalışabileceği gibi özelde de çalışabilirler. Bölümün başlıca çalışma alanlarını ise iş makineleri üretimini yapan ve montajı için çalışan fabrikalar oluşturur. Fakat bunun haricinde daha pek çok alanda bölümün sağlamış olduğu iş imkanları mevcuttur. Bölüm mezunlarının genel çalışma alanlarından ise şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde,
  • Şantiyelerde,
  • İş Makineleri üretimi yapan fabrikalarda,
  • İş makineleri satışı için çalışan firmalarda,
  • Makine firmalarında kalite yönetim sistemlerinin başında

Çalışma imkanı bulan bölüm mezunları, halihazırda olan bir projeyi de uygulayabilirler. Aynı zamanda iş makineleri imalatı, bakımı ve montajında da görev alabilirler.

İş Makineleri Operatörlüğü Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları başlangıç olarak iş makinelerinin sürücülüğünde yer alabilirler. Mühendislerce hazırlanmış olan iş makinesi tasarımlarının da teknik resimlerini çizebilirler. Kendi projelerini oluşturabilirler. Çalışmış oldukları alandaki iş makinelerinin onarımını, montajını ve bakımını yaparlar. Daha sonra sorumluluğu altında olan meslek elemanları yönetirler. Ayrıca çalıştığı firmanın iş sağlığı ve güvenlik önlemlerini alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu