Kan Grubu Kartı Nereden ve Nasıl Alınır? Ücreti Nedir?

kan grubu kartı nereden alınır

Kan grubu kartı nereden alınır, nasıl alınır ve ücreti nedir gibi konularda bu sayfamızdan detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Kan Bireylerin kan gruplarını bilmeleri acil durumlar halinde hayati öneme haizdir. Bu bakımdan kan grubunu öğrenmek hatta kan grubu kartını yanında taşımak çok önemlidir. Ülkemizde çeşitli sağlık kurumlarına başvuru yapılarak, kan grubu kartı alınabilmektedir. Üstelik özel kuruluşlar dışında kan grubunuzu öğrenmek ve kan grubu kartı almak için ücret ödemesi yapmanız da gerekli değildir.

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır?

Ülkemizde pek çok yerden kan grubu kartı alabilir. Bu yerler;

  • Sağlık ocakları ( Aile Sağlığı Merkezleri )
  • Kızılay,
  • Devlet hastaneleri,
  • Özel hastaneler,
  • Tıp merkezleri

kan grubu tespiti yaparak, kan grubu kartı veriyor. Bu kartların üzerinde kişinin adı soyadı ve kan grubu bilgisi bulunuyor.

Ücretsiz Kan Grubu Kartı Veren Yerler

Kan grubunu bilmek, özellikle trafik kazalarında hayat kurtarıcı bir özellik taşıyor. Acilen kan takviyesi yapılması gereken kişinin kan grubu bilinmediğinde öncelikle kan grubunun tespit edilmesi gerekiyor. Ancak bu işlem çoğu zaman hastanın zaman kaybetmesine sebep oluyor. Fakat kan grubu bilindiğinde anında hastaya müdahale yapılıyor ve kan grubunu öğrenmek için farklı tetkikler yapılmasına gerek kalmıyor.

Sağlık ocakları, devlet hastaneleri, Kızılay, hastanelerin Hematoloji ve kan bankaları ücretsiz olarak kan grubu kartının alınabileceği merkezleri oluşturuyor. Bu kuruluşlara müracaat ederek, ücretsiz olarak kan grubu kartı alabilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Ücreti Ne Kadar?

Ücret ödeyerek kan grubu kartını özel hastanelerden alabilirsiniz. Bu hastanelerin bir kısmı kan grubu kartı vermek için 5 – 10 lira gibi cüzi bir miktar ücret alırken, bir kısmı ise kan tahlili ücreti alıyor. Hastanenin prosedürlerinde ve tarifesinde kan tahlili ücreti ne kadarsa o fiyat üzerinden kan grubu kartı veren özel hastaneler de bulunuyor.

İş Başvuruları İçin Kan Grubu Kartı Nereden Alınır?

Kan grubu kartı, her türlü işlem için kullanılmaktadır. Bu bakımdan;

  • İş başvurusu,
  • Okul başvurusu,
  • Ehliyet başvurusu

gibi tüm işlemlerde aynı kart geçerli oluyor. Kan grubunuzun hastanede ya da bir sağlık kuruluşunda tespit edildiğinin kanıtlanması için bu kart kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu