Kapıcı Maaşı 2023’de Ne Kadar? Güncel Apartman Görevlisi Maaşları

kapıcı maaşları

Kapıcı, apartmanlarda yapılması gereken belli başlı işleri yapmak üzere için çalışan kişidir. Apartman görevlisi olarak da adlandırılır. Çöpleri toplamak, apartmanın içini ve etrafını temizlemek, apartmanda oturan bireylerin bakkal ve market alışverişi yapmak gibi görevleri vardır. Apartman görevlisi mesleği ülkemizde, geçmişte yayınlanan Kemal Sunal’ın oynadığı Kapıcılar Kralı filmindeki kapıcı rolüyle akıllara kazılmıştır. Ayrıca Bizimkiler adlı dizide Kapıcı Cafer tiplemesi de uzun yıllar her kesim tarafından beğeniyle izlenmiştir. Kapıcı maaşları çalışılan muhite göre değişmekte olup sabit değildir. Kapıcıların alabileceği asgari maaş tutarı kanunlar çerçevesinde belirlenerek garanti altına alınmıştır.

Kapıcı Maaşları Ne Kadar?

Yukarıda belirtilmiş olduğu gibi kapıcı maaşları çalışılan muhite, çalışılan yerin bina veya site olup olmamasına göre ve çalışma saatine göre değişir. Kapıcılara ödenecek maaş asgari ücretin brüt hali üzerinden hesaplanır. Kapıcı maaşları gelir vergisinden muaf olduğu için kapıcılara asgari geçim indirimi uygulanmaz.

Kapıcı maaşı hesaplanırken brüt ücretin yüzde 14’ü sosyal güvenlik primi ve yüzde biri sigortalı işsizlik pirimi olarak kesilir. Geriye kalan tutar net kapıcı maaşını belirler. 2020 yılında belirlenen en düşük kapıcı ücreti brüt 2.943 TL’dir. Kesintilerle birlikte en düşük net kapıcı maaşı 2.500 TL olarak belirlenmiştir. Ev hizmetlerinde çalışan kişiler de kapıcılar ile aynı kategoride değerlendirilir. Ödenecek en düşük maaş aynı kriterlere üzerinden belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu