Karayolları Kantara Girmemenin Cezası Ne Kadar? Kantar Cezaları 2023

kantara girmemenin cezası

Ülkemizin her yerinde yol kenarı denetim istasyonları bulunmaktadır. Bu istasyonların amacı araçların kurallara uygun davranıp davranmadığını kontrol etmektir. Bu nedenle ticari araçların belirlenen ağırlık sınırlarını aşıp aşmadığı denetlenir. Bu istasyonlar halk arasında kantar olarak bilinmektedir. Çünkü bu istasyonlar sayesinde araçların ağırlığı, tonajı ve yükü hesaplanır. Aynı zamanda belgeleri kontrol edilir.

Karayolları aracılığıyla taşıma işlemi yapan tüm ticari araçlar kantara girmek zorundadır. Hatta yük ya da yolcu taşımasa bile bu istasyonlarda durmak gerekmektedir. Aksi bir durum saptandığı takdirde ceza işlemi uygulanmaktadır.

Kantara Girmemenin Cezası Var Mıdır?

Trafik kazalarının sebep olacak büyük ticari araçların kantara girmesi zorunludur. Bu sebeple kurulan yol denetim istasyonları ile sürücülerin gerekli belgeleri olup olmadığı ve yük tonaj plaka ağırlık gibi kontroller yapılır. Araçların bu denetimden kaçması sonucunda cezai işlem uygulanır bu kaçışlar önlemek amacıyla kantar öncesine uyarı levhaları konulur.

Kantar Cezaları

Bu konuda verilen cezalar yasalarca belirlenmiştir. Yasalar kurallara uyulmaması halinde ağır cezalar emretmiştir. Bu kapsamda verilen kantar cezaları ise şöyle sıralanabilir;

  • 500 kg’dan %10 fazla olan araçlara tonaj cezası 915 TL
  • 500 kg’dan %15 fazla olan araçlara tonaj cezası 1.834 TL
  • %20 aşan araçlara tonaj cezası 2.751 TL
  • %25 aşan araçlara tonaj cezası 3.673 TL
  • %25 üzerinde aşan araçlara tonaj cezası 5.510 TL
  • Kantara girmemek 1.834 TL
  • Trafiği tehlikeye atacak şekilde yükleme yapmak 225 TL

Ağırlık limiti ne kadar çok açıldıysa verilecek ceza da o kadar artmaktadır.

Kantar Cezası Sorgulama

Araç plakalarına yazılan cezalar e-devlet üzerinden sorgulanabilir. E-Devlet’e T.C. kimlik numarası ve şifre yazılarak giriş yapıldıktan sonra muayene istasyon bilgisi sorgulama işlemi yapılmaktadır. Alınan trafik cezası sorgulama ve ödemeleri internet üzerinden de yapılabilir.

Verilen cezaya itiraz etmek isteyen ticari araç sahipleri itiraz dilekçesi yazarak gerekli mercilere başvurmalıdır. Haklı görülmesi durumunda verilen ceza iptal edilebilir. Ancak iptal edilmeyecek cezaların erken ödenmesi durumunda cezada indirim yaptırılmaktadır.

Kantar Ne İşe Yarar?

Ülkemiz için karayolları hem ülke içindeki hem de coğrafi konumu sebebiyle ülke dışındaki araçlar için oldukça önemlidir. Her gün birçok araca hizmet veren karayollarının akışının sorunsuz ilerlemesi için denetleme yapmak gerekmektedir. Bu sebeple kurulan yol kenarı denetim istasyonları son derece önemlidir. Çünkü kurallara uymayan ticari araçlar oldukça riskli konumdadır. Bu araçların kaza yapması hem güvenlik için hem de yolun akışı için risk taşımaktadır.

Kantara Girmek Zorunlu Mudur?

Büyük ticari araçların kantara girmesi zorunludur ve bu araçları kontrol etmek adına ülkemizin birçok noktasından denetim istasyonları kurulmuştur. Bu istasyonların kurulması trafik kazaları ve yolların bozulmasını önlemek adına planlanmıştır. Bu sebeple ticari araçların belirlenen limiti aşıp aşmadığı kontrol edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu