Kariyer Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

kariyer danışmanı nedir ne iş yapar

Kariyer danışmanları, kişilerin iş hayatlarındaki amaçlarını, neyi neden yapmak istediklerini anlamalarında yardımcı olan kişilere verilen addır. Bireylerin hedefleri ve beklentileri belirlenerek onlara uygun bir plan çizimi yapılır. Bireylerin yalnızca iş hayatına atılacağı dönem ve ona uygun olan iş seçimi değil de aynı zamanda kişinin yaşadığı veya yaşamak istediği yerle ilgili olarak da profesyonel bir destek sağlanır.

Kariyer Danışmanı Ne İş Yapar? Görevleri Neler?

Kişiler mezun olmadan önce çalışma sektörüne karar vermek ve bu alanla ilgili destek almak için kendilerine bir kariyer danışmanı seçerler. İşte o kariyer danışmanlarının görevleri şunlardır;

  • CV hazırlama konusunda kişilere destek olmak
  • Kişinin kariyer yapmak ile ilgili tüm sorularına mantıklı cevaplar verebilmek
  • Kişinin istediği alanda staja nasıl başlaması gerektiğini ona yardımcı olmak ve yönlendirmek
  • Kişinin sınav kaygılarını ortadan kaldırmak ve heyecanını yatıştırmak
  • kişilerin gireceği mülakat hakkında bilgi vermek ve onu mülakata hazırlamak
  • Meslek seçenekleri arasında karar verilmesini sağlamak gibi daha birçok görevi olan kariyer danışmanlarının kendilerini analiz ve psikoloji alanlarında iyi geliştirmiş olmaları gerekir.

Kariyer Danışmanı Eğitimi

Kariyer danışmanları genellikle Sosyoloji, Psikoloji, Halkla İlişkiler bölümü mezunlarından seçilir. Aynı zamanda kariyer danışmanı olmak için özel eğitim programlarından da faydalanılabilir.

Kariyer Danışmanlığının Amaçları

Kariyer danışmanlarının en önemli iki amacı vardır; meslek seçimi ve mesleğe uyum. Meslek seçimi genelde lisede karar verilir ve üniversitede de okunur. Bu dönemde kariyer danışmanlarına çok iş düşmektedir. Kariyer danışmanları içim bir nevi özel rehber öğretmen de denilebilir.

Kariyer Danışmanı Arayan Firmaların Beklentileri Nelerdir?

Kariyer danışmanlarının karşısındaki kişinin analizini yapabilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda insan ilişkilerinin kuvvetli olması da bu mesleği yapmak isteyenlerde bulunması gereken bir özelliktir. Kariyer danışmanı arayan firmaların ise bu mesleği yapmak isteyenlerden belli başlı beklentileri bulunmaktadır. Bu beklentileri şöyle sıralayabiliriz;

  • İhtiyaç halinde çalışanlara koçluk yapabilme yeteneğine sahip olmak,
  • İnsan kaynakları departmanında yeterli desteği sağlamak
  • Kariyer yönetimi çalışmalarını yürütebilmek
  • Çalıştıkları şirket personellerinin gelişimlerini iyi takip edebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu