Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi 2023

kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi hususu çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kıdem Tazminatı alabilmek için gereken şartların başında işten kendi istek ve kusuru dışında ayrılmış olma koşulu gelir. Genel kural olarak kendi isteği ile işten ayrılana tazminat ödenmez fakat bu kuralın yasada belirlenen bazı istisnaları bulunur.

Kıdem Tazminatı Şartları

Bir iş yerinden ayrılacak işçi için doğabilecek kıdem tazminatı ile ilgili genel şartları şu şekilde sayabiliriz;

  • İş yerinde en az bir yıl süre ile çalışmış olmak koşulu,
  • Kendi istek ve kusuru dışında işten ayrılma koşulu

Bu iki koşulun varlığı halinde çalışılan iş yerinden kıdem tazminatı hakkını alabilir ve gerekli mali destekten yararlanabilirsiniz.

İstisnai Durumlar

Kıdem tazminatı en önemli şart konumundaki kendi isteği ile işten ayrılmama kuralı ile ilgili bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnai durumlarda kendi isteği ile işten ayrılan kişi de kıdem tazminatını talep edebilir ve bu ödemeyi alabilir. Şimdi bu istisnai durumları ayrıntılı olarak inceleyelim.

Erkek Çalışanlar İçin Askerlik

Erkek çalışanlar yönünden askerlik nedeni il işe bırakma durumunda kıdem tazminatı alma hakkı doğar. Bunun için sevk belgesi sonrası, askerlik nedeni ile işten ayrılma gerekçesini sunmak ve tazminat talep etmek gerekir.

Evlilik Nedeniyle Tazminat

Resmi olarak gerçekleşen evlilikten sonra 1 yıl içinde, kendi isteğiyle işten ayrılan kadın işçi tazminat talep edebilir. Bu şekilde tazminat alabilmek için de evlilik cüzdanı ve bu nedenle işten ayrıldığını belirten dilekçe ile kıdem tazminatının talebi gerekir.

Sağlık Problemleri Nedeniyle İşten Ayrılma

Çalışan kişinin sağlık durumu iş sürdürmeye el vermiyorsa bu durumda da kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır. Bu hususun hastaneden alacak raporla belgeli hale getirilmesi ve çalışılamayacak durumda olmanın kanıtlanması gerekir. Bu rapor ve dilekçe ile başvurarak tazminat talep edilebilir.

Emeklilik Gerekçesi İle İşten Ayrılma

Emeklilik açısından gerekli olan yaş koşulu dışındaki prim gün sayısı ve sigortalılık süresi dolmuş ise, işçi tazminat alabilir. Bunun için SGK’dan tazminat alabilir yazısı almak ve bu yazı ile birlikte işverene başvuru yapmak gereklidir.

Zorlayıcı Nedenler ile İşten Ayrılma

İşveren ahlak ve iyi niyet kuralları ile bağdaşmayan davranışlarda bulunursa, bu kapsamdan olarak maaşları ödemez ya da geç öderse, fazla mesai yaptırmasına karşın hak edilen ücretleri ödemezse veya bunun gibi daha birçok nedenle işten ayrılan işçi de kıdem tazminatını talep edebilir ve bu ödemeyi alabilir.

Bu sayılan hallerin varlığının belgeler ile ispat edilmesi durumunda, bu nedenlere dayanarak işten ayrılan işçiler, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Ayrıca işten ayrılmanın bu nedenler ile yapıldığının da iş verene yazılı olarak bildirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu