Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak 2023

kira öder gibi ev sahibi olmak

Kira öder gibi ev sahibi olmak 2023 yılında artık çok zor bir seçenek değil. Bu yazımızda aklınızda bulunan ya da bulanabilecek tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Günümüzde birçok dar gelirli vatandaşın yanı sıra ev alabilecek kadar toplu parası bulunmayan vatandaşlar da bulunuyor. Ancak artık kira öder gibi taksitlerle ödemeler yaparak ev sahibi olmak oldukça kolay. Bu konuda araştırma yapanlar için bu şekilde ev sahibi olmanızı sağlayacak birkaç seçenek olduğunu söylememiz mümkün.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak İçin Seçenekler

Öncelikle bu konuda birkaç seçeneğiniz bulunduğunu söylememiz mümkündür. Bunlar şu şekilde açıklanabilir;

  • Devlet TOKİ konutları
  • Konut kredileri
  • Özel kuruluşlar

Bu şekilde 3 çeşit yöntemle kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik düşük ücretler ödeyerek sadece kira gibi ödeme yapmanız mümkündür.

Devlet Destekli TOKİ Konutları

kira öder gibi toki konutları

TOKİ konutları bilindiği gibi devlet tarafından yürütülen bir projedir. Devletin bu projesi, yaptığı evleri dar gelirli ailelere kira öder gibi aylık belli bir ücret ile satışa çıkarması yöntemidir. Bu sayede dar gelirli aileler de ev sahibi olabilmektedir. İstenilen daireye göre 3+1 ya da 2+1 şeklinde ödeme planları oluşturulmaktadır.

Başvuru sonucunda ev sahibi olmaya hak kazanan vatandaşlar öncelikle peşinat öderler. Bu peşinat makul bir ücrettir ve dar gelirlileri çok zorlamayan bir peşinat ödeneğidir. Ülkemizin neredeyse her ilinde bu hizmet sunulmaktadır. Aynı zamanda bu evler 15 yada 20 yıl vadeli olarak satılmaktadır. Dar gelirli vatandaşların yanı sıra emekli ve şehit aileleri de bu destekten yararlanabiliyor.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ evlerine başvurmak için belli kriterler aranmaktadır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle başvuran kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Yapılacak evlerin bulunduğu mevkide en az 1 yıl ikamet ediyor olması gerekmektedir.
  • Kendisi adına, eşi adına veya çocukları adına hiçbir mülk bulunmaması gerekiyor.
  • Başvuru tarihinden itibaren 25 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Ancak eşi vefat etmiş dul vatandaşlar için böyle bir sınırlama söz konusu değildir.
  • Aylık gelir 4.500 TL altı olmalıdır. Ancak İstanbul ili için 4.800 TL altı aranmaktadır.
  • Bir aileden yalnızca bir kişinin başvuru yapması gerekmektedir.

Kira Öder Gibi Konut Kredisi Nasıl Çekilmektedir?

Aynı zamanda devlet destekli evler çıkmayan vatandaşlar konut kredisi alabilmektedir. Bu yöntem sayesinde bankalar dar gelirli vatandaşlara geniş seçenekler sunmaktadır. Öncelikle alınacak evin fiyatına göre peşinat ödemek gerekmektedir. Ardından evin metrekaresi, fiyatı, konumu ve benzeri birçok unsur değerlendirilerek kredi verilmektedir. Verilen kredi sonucu ev sahibi olan vatandaş sonrasında kira öder gibi borcunu uzun vadede ödemektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağınız kredi çok düşük ödeme seçeneklerine sahip olmasa da öncelikle sizin bütçenizi sarsmamalıdır. Ev alabilmek bu zamanda oldukça gerekli ve güzel bir durum ancak bu zaman süresince psikolojinizi de ön planda tutmanız gerekmektedir. Sizi zorlayacak kredilere girmemeniz sağlığınız açsından yararınıza olacaktır. Ev almayı düşünmek ve harekete geçmek ardından da sonrasını idare edebilmek bir süreçtir.

Bu yüzden bu sürece girmeyi düşünürken bir plan hazırlayın. Hedefiniz belli olsun ve o hedefe göre öncelikle peşinatı hazır edin. Peşinatı biriktirdikten sonra ise konut kredisi hakkında araştırmalar yapın ve size uygun olanı tercih edin. Bu seçimi yaparken tabi ki sizi zorlamayacak kredilere göz gezdirin. Böylelikle sizi zorlamadan en uygun krediyi seçmiş olursunuz ve peşinatı da hazır olur. Psikolojiniz açısından da rahat bir dönem geçirirsiniz.

Konut Kredisinin Olumsuz Yönleri Var Mıdır?

Ev almak isteyen vatandaşların çokça başvurduğu yöntemlerden olan konut kredisi olumsuz yönleri ile karşımıza çıkabiliyor. Öncelikle düşünülmesi gereken şey vade sonunda öden miktar evin fiyatının ne kadar üstünde olacak. 15 ya da 20 yıl gibi vadelerde ödenen miktar oldukça artabiliyor. İşin sonucuna bakmak her zaman iyi olacaktır.

Ancak olumlu yönden de şöyle düşünülebilir 15 yıl sonra kiracı olmaya devam edecek olsanız bu süre kapsamında kira fiyatlarının artacağı kesinlikle bir geçmektedir. Bu artış olacağı sebebiyle ev sahibi olup kredi ödemek avantajlı bir yöntemdir.

Bu makalede sizin için kira öder gibi rahatlıkla ev sahibi olmanın yöntemlerinden bahsettik. Dileğinizi ve size uygun olan yöntemi tercih ederek hareket edebilirsiniz. Böylelikle uzun vadede karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Ancak ödeme planına dikkat etmekte fayda vardır.

Özel Kuruluşlarla Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

özel kuruluşlarla ev sahibi olmak

Devlet desteği ve bankaların kredisi haricinde özel kuruluşlar da ev sahibi olmanız için çeşitli kampanyalar duyurmaktadır. Bu kuruluşlar ile birçok kişi ev sahibi olma hayalini gerçekleştiriyor. Bu kuruluşlar, bankaların faiz sistemi sebebiyle faize bulaşmak istemeyen vatandaşlar tarafından oldukça rağbet gören bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca peşinat ödememe gibi bir durum da söz konusu oluyor. Böylelikle kira öder gibi 5 yıl gibi bir süre sonunda ev sahibi olmanız mümkün oluyor. Bu kuruluşlara örnek verecek olursak eminevim, emlak gyo tarafından duyurulan kampanyaları söyleyebiliriz.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanın Avantajları Neler?

Birçok dar gelirli vatandaşın yönelmeyi düşündüğü bu yöntem aynı zamanda avantajlı olup olmadığı yönünden de düşündürüyor. Çok hesaplı ve avantajlı görünmesinin yanında da etraflıca araştırma gerekiyor. Öncelikle bu şekilde kira öder gibi sloganı kullanılarak borca giren vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor.

Peşinat, faiz, vadeli ödenekler derken alınacak evin 2 katına çıkması gibi bir durum da söz konusu olabiliyor. Bu yüzden bahsettiğimiz plan kapsamında ödeme yönteminizi, toplamda ne kadar ödeme yapacağınızı ve benzeri tüm durumları etraflıca inceleyin ve öğrenin.

Bu şekilde de yola koyulun. Böylelikle hem gerçekten sizi zorlamamış hem de yüksek fiyata evinizi mal etmemiş olursunuz. Başlığımızın sorusuna sönecek olursak eğer yeterli araştırmalar yapılmışsa kira öder gibi ev sahibi olmak avantajlı bir yöntemdir özellikle de dar gelirlilerin yüzünü güldürecek cinstendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu