Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nedir? 2023

kişi başına düşen milli gelir nedir

Kişi başına düşen milli gelir nedir, ne demektir ve kişi başı milli gelir rakamları hakkında bu sayfamızdan güncel bilgiler edinebilirsiniz. Bir ülkenin gayri safi milli hasılası, o ülkede yaşayan kişi başına bölündüğü zaman, kişi başına düşen milli gelir elde edilir. Aynı şekilde bir ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası, yine o ülkede yaşayan kişi sayısına bölündüğü zaman, kişi başına düşen yurtiçi hasılası bulunmaktadır. Milli gelir ve kişi başına düşen milli gelirin ölçümleri önemlidir.

Milli gelirler ülkelerin ekonomik güçlerini göstermektedir. Kişi başı milli gelir bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belli eden unsurlardan biridir. Uluslararası karşılaştırmalarda milli gelir genellikle Amerikan doları üzerinden gösterilmektedir.

Milli Gelirin Hesaplanması

Üretim faaliyetleri sonucunda elde edilmiş olan gelirin hesaplanmasını TUİK piyasadan almış olduğu fiyatlara göre hesaplama yapar. Yapılan hesaplamalar sonucunda kesin sonuçlar elde etmek yerine yaklaşık sonuçlar elde edilmektedir. Elde edilen sonuçlar ülke ekonomisi için çok büyük bir önem arz etmektedir.

Yapılan yatırımlar ve faaliyetler bu sonuçlar doğrultusunda yönlendirilmektedir. Hesaplamalarda farklı yollara başvurulabilir. Türkiye İstatistik Kurumu milli geliri belli başlık kurallara göre belirlemektedir. Kullanılan ölçüm yöntemleri; üretim yöntemi, gelir yöntemi ve harcama yöntemi.

  • Üretim yöntemiyle; Ülkede üretilen mal ve hizmetlerin o yıla ait parasal değerinin hesaplanması.
  • Gelir yöntemiyle; Belirli bir dönemde üretim faktörlerinin üretimden almış olduğu paylar toplanmaktadır.
  • Harcama yöntemiyle; Ülkede herkesin yaptığı harcamalar toplamı belirlenerek yapılan hesaplama yöntemidir.

Milli gelir bu üç aşamadan birisinin yapılmasıyla hesaplanmaktadır.

Milli Geliri Etkileyen Fonksiyonlar

Tüketim Fonksiyonu: Birey için tüketim aile ihtiyaçlarını gidermek için yaptıkları harcamaların toplamıdır.

Tasarruf Fonksiyonu: Aylık gelirin tüketilmeyen kısmı tasarruf olmaktadır. Tasarruf, toplam harcamaların toplam gelirden çıkarılması ile hesaplanmaktadır.2

Yatırım Fonksiyonu: Yatırım, belirli bir dönem sonra üretimde kullanılacak malzemenin artması demektir. Yatırım sonucunda ekonomik üretim artmaktadır.

Kişi Başına Düşen Milli Gelir 2020

Türkiye’nin kişi başına düşen milli gelir tablosuna baktığımız zaman özellikle Ak Parti iktidarından sonra 2002 yılından itibaren sürekli bir artış yaşandığını görmekteyiz. Ancak 2013 yılına kadar süren bu artıştan sonra kademeli olarak günümüze kadar gelen bir düşüş söz konusu. Düşüşün sebeplerini uzun uzadıya ele almayacağız ancak ülkemizin yaşadığı siyasi ve ekonomik sancılar en büyük etkenler diyebiliriz. 2020 yılı kişi başına düşen milli gelir rakamları açıklandığında aşağıdaki listeyi güncelleyeceğiz. Son yılların rakamları ise şöyle;

  • 2019: 9.127
  • 2018: 9.632
  • 2017: 10.602
  • 2016: 10.883
  • 2015: 11.019
  • 2014: 12.112
  • 2013: 12.480

Peki Maaşlar Neden Düşük?

Kişi başına düşen milli gelir maaşı belli etmemektedir. Bu rakam bir kişinin ülke ekonomisine kattığı paranın bir ortalamasını gösterdiği için eve girmekte olan parayla ilgisi yoktur. Kişi başı ne kadar çok üretim yapılırsa, milli gelir o kadar fazla artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu