Komando Nasıl Olunur 2023 Komando Olmak İçin Gerekenler

komando nasıl olunur

Komando nasıl olunur, gerekli şartlar nelerdir konularında merak ettiklerinizi buradan aktarıyoruz. Komando, üstün muharebe gücüne sahip, zorlu şartlarda görevini en iyi şekilde yapabilecek kabiliyetli, eğitimli ve uzman askerlere denir. Komando unvanı askerlik süresi boyunca şerefle taşınan ve askerlik bittikten sonra bile büyük bir gurur ile anılacak bir unvandır. Komandolar subay, astsubay, erbaş ve erlerden oluşmaktadırlar. Ayrıca son zamanlarda jandarma ve tsk bünyesine kadın komando alımları da yapılmaktadır.

Komando Nasıl Olunur?

Askerliğini komando olarak yapmak isteyen kişiler, askerlik şubelerine gidip yapacakları askerlik işlemleri esnasında doldurdukları formda “Komando olmak istiyorum” tercihini işaretlemeleri gerekmektedir. Bu durumu şube görevlisine de iletmek gerekmektedir. Komando olmak için bazı testleri başarı ile tamamlamak gerekir.

Bu testler şu şekildedir;

  • Mekik
  • Koşu
  • Şınav
  • Barfiks
  • Sürünme

gibi uygulanacak olan testlerdir. Bu testleri başarıyla geçmeniz halinde ve herhangi bir sağlıksal ve ruhsal bozukluk görünmediği takdirde askerde komando olabilirsiniz.

Komando Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar Nelerdir?

Komandolar zorlu saha görevlerinde ve muharebe alanlarının en kritik noktalarında görev alırlar. Komando olmak istiyorsanız öncelikle gönüllü olmanız gerekmektedir. Komandolar, komando olmak için istemiş, gönüllü olmuş ve başvuru yapmış kişiler arasından seçilmektedirler.

Tabi bununla da bitmemektedir, fiziki sağlığınızın ve ruhsal durumunuzun komando olmak için düzgün olması gerekmektedir. Herhangi bir fiziksel ve ruhsal bozukluk olmamalı eğer olursa komando olamazsınız. Komando olmak için sağlamanız için birtakım özellikler de vardır. Bunların başında olmazsa olmaz boy ve kilo ölçümleri gelmektedir. Komando olarak görev alabilmek için uzun boylu olmanız gerekmektedir, uzun boylu değilsen komando olamazsın bilgisi yanlıştır.

Boyu 1.70 olanlar da komando olabilmektedirler yani uzun boylu olma kriteri yoktur. Önemli olan boy ile kilo arasındaki farkın artı-eksi 10 sınırını geçmemesidir. Daha detaylı anlatılırsa boyu 1.80 metre olan kişinin bu durumda komando olmak için 190 kiloyu geçmemesi gerekmektedir. Boy kilo şartında bir sorununuz yok ise diğer bir şarta geçebiliriz.

Diğer önemli şartlardan birisi de ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekmektedir. Bu durumun en büyük sebebi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin risk grubuna göre alım yapması durumudur. İlerleyen zamanlarda sağlıksal sorunlar ile karşı karşıya kalacakları kişileri tercih etmezler.

Herhangi bir sağlık sorunu ile de karşılaşmak istemezler. En son şart ise psikolojik durumunuzun doktor raporuyla tescillenmesi gerekmektedir. Ruhsal sorununuzun olmaması gerekir. Ruhsal sorunlarınız varsa komando olarak görev alamazsınız.

Komando Maaşları Ne Kadar?

Komandolar yazımızda belirttiğimiz gibi subay, asteğmen, er ve erbaşların gerekli eğitimleri başarı ile tamamlamaları sonucunda göreve başlarlar. Komando olan askeri personelin rütbesine göre maaşları değişmektedir yani net bir rakam vermek yanlış olur. Rütbesine göre almış oldukları maaşın üzerine bir takım ücretler de eklenir. Bunlar;

  • Görev tazminatı,
  • Komando tazminatı
  • Aile yardımı ücreti
  • Çocuk ücreti

şeklindedir. Bunlarda eklenerek komandoların güncel maaşları hesaplanmaktadır. Bu yazımızda nasıl komando olunur şartlar nelerdir konularında bilgiler aktardık. Daha önceki yazımızda asteğmen nasıl olunur konusunda bilgiler vermiştik, onu da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu