Kreatif Direktör Nedir? Ne İş Yapar? Görev Tanımı

kreatif direktör nedir

Son zamanlarda en çok araştırılan meslek gruplarından biri de kreatif direktörlüktür. Peki kreatif direktör nedir? Kreatif direktörlerin iş imkanları nasıldır? Tüm bu soruların yanıtına bu makalede yer verilmiştir.

Kreatif Direktörlük Hakkında

Kreatif direktör bir şirketin bünyesinde çalışan reklam ve pazarlama elemanlarına yol gösteren meslek grubudur. Kreatif direktörlerin görevleri yeni pazarlama fikirleri üreterek şirketin stratejilerini belirlemek ve şirketin adının kitlelere yayılması olarak sıralanabilir. Kreatif direktörler bunun yanı sıra yazılı ya da basılı medyada, internet aracılığıyla yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarını denetleyip yürütme ile meşguldür.

Kreatif Direktör Ne İş Yapar?

Kreatif direktörlük iş tanımı oldukça geniş bir meslek grubudur. Kreatif direktörlerin görev tanımı şunları kapsamaktadır.

1- İnceleme: Kreatif direktörler müşteri portföyünü inceleyerek proje üretirler. Bunu. Yanı sıra ürün ve hizmetlerin incelenmesi de kreatif direktörlerin görev kapsamındadır.

2- Üretim: Kreatif direktörler markanın tanıtımı için yeni fikirler üretirler.

3- Denetleme: Kreatif direktörlerin görevlerinden biri şirket bünyesinde yapılan her işi denetlemektedir.

4- Koordine Çalışmak: Kreatif direktörler şirket bünyesinde çalışan bütün elemanlarla koordine çalışma niteliğine sahiptir. Kreatif direktörler tasarımcılarla birlikte çalışırlar.

5- Tasarlama: Kreatif direktörler şirketin tanıtımı için yepyeni reklam kampanyaları tasarlarlar.

6- Geliştirme: Kreatif direktörler mevcut fikirleri geliştirme görevini üstlenirler.

7- Reklam Kampanyası Yapmak: Kreatif direktörler tasarlayıp geliştirdikleri reklam kampanyalarını sosyal medya, televizyon, gazete, dergi gibi kanallar aracılığıyla paylaşırlar.

8- Araştırma: Kreatif direktörler şirketin gelişimi için rakip firmaların neler yaptığını araştırır ve trendleri takip ederler. Rakip firmaların oluşturduğu tehditleri belirleyen kreatif direktörler buna uygun olarak yeni fikirler üretirler. Piyasanın geleceğini araştırmak da kreatif direktörlüğün görev tanımı içindedir.

9- Raporlama: Kreatif direktörler araştırmalarını raporlayarak yetkili mercilere sunma görevini üstlenirler.

Kreatif Direktör İş İmkanları

Kreatif direktörlük iş tanımı neticesiyle iş imkanı elde etmesi kolay bir meslek grubudur. Özellikle şirketlerin sürekli gelişme ihtiyacı kreatif direktöre duydukları ihtiyacı arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu