Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 2023

kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor, bankaların aradığı sigorta süresi ne kadar şeklinde merak edilenler bu sayfamızda. Günümüzde kredi çekmek için istenilen şartlar eskiye nazaran daha kolay. Fakat yine de bazen başvurular bankadan reddedilir. Bunun başlıca sebepleri bankanın kredi için sunduğu şartların yerine getirilmemesidir. Hemen hemen her bankanın talep ettiği SSK kaydı ve maaş bordosudur. Bunu isteme sebebi de kişinin çekilen krediyi düzenli olarak ödeyebilmesi gerekiyor. Banka bunun garantisini istiyor kredi çekmek isteyenlerden doğal olarak. Serbest çalışan ya da esnaf ise kişi o zaman da Bağkur kayıtları isteniyor.

Bankalar Kaç Aylık Sigortadan Sonra Kredi Başvurusunu Onaylar?

Kredi çekebilmek için her banka sigorta kaydını istemektedir. Fakat bankaların kredi için kaç ay sigorta istedikleri her bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı bankalar için sigorta kaydının düzenli olarak 3 ayı doldurmuş olması yeterlidir. Bazı bankalar için ise 4 veya 6 aylık düzenli olarak ödemeleri yapılmış sigortasının görünmesi gerektiğini isteyebiliyorlar. Tamamen kredi çekmek istediğiniz bankanın şartlarına göre sigorta süresi değişmektedir.

Kredi Notunun Kredi Çekmede Etkisi Var mı?

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusunda ilk akıllara gelen diğer bir soruda kredi notudur. Bankaların genel olarak hepsinin ilk müşterilerine sunduğu ortak şart sigorta süresi olduğu gibi, her bankanın istisnasız olarak ilk inceledikleri kişinin kredi notudur. Geçmişe dair kredi ödemelerinde aksaklıklar olup olmadığı, ödemeleri düzenli yapıp yapılmadığı mutlaka bankalar tarafından incelenir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar kredi için bankadan onay almanız bir o kadar kolay olur.

Maaş Bordosu Krediyi Etkiler Mi?

Kesinlikle etkiler. Almış olduğunuz maaş ne kadar yüksekse çekebileceğiniz kredi miktarı bir o kadar artış gösterir. Maaşınız hesaplandıktan sonra ödeyebileceğiniz bir miktar belirlenerek verilecek olan kredi miktarı hesaplanır.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Süresinin Önemi

Banka kredi için ilk istediği en az 3 aylık düzenli olarak yatırılmış olan SGK kaydıdır. Fakat krediyi çekecek kişinin kredi notuna bakılarak bazen bir istisna olarak banka SGK kaydındaki bu 3 aylık süreyi bankalar göz ardı ederek kredi işlemini gerçekleştirebiliyorlar. SGK primlerinin yüksek olması kredi onaylanması için çok büyük bir avantajdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu