Kurumsal İletişim Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri ve Çalışma Alanları

kurumsal iletişim uzmanı nedir

Günümüzde her sektörde çalışabilen kişiler arasında kurumsal iletişim uzmanları bulunur. Bu kişiler yaptıkları çalışmalarla şirketlerinin ya da kurumlarının iyi bir yere gelmesini sağlarlar. Kurumsal iletişim uzmanlarının görevleri, çalıştıkları yerler ve eğitimleri hakkındaki bilgiler şöyledir;

Kurumsal İletişim Uzmanı Nedir?

Kurumların veya firmaların kurumsal itibarini korumakla görevli olan kişilere kurumsal iletişim uzmanı ismi verilir. Kurumsal iletişim uzmanları çalıştıkları kurumların ya da firmaların iş dünyasındaki itibarını artırmak için kurum içi veya dışı çalışmaları yürütürler.

Kurumsal İletişim Uzmanları Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Kamu kuruluşlarının ya da firmaların kurumsal iletişim isimli bölümünde görev alarak çalışan kişilerin yaptıkları işler ve görevleri şunlardır;

  • Kurumların veya firmaların sahip olmaları gereken kurumsal kimliklerinin oluşturulmasını sağlamak ve gerekli çalışmaları yürütmek
  • Çalışanların birbirleriyle veya müşterileriyle iletişimini sağlamak ve iletişimi artıracak çalışmalar yapmak
  • Çalıştığı şirketin veya kurumun sosyal medyadaki işlerini yürütmek
  • Firma ya da kurum içi yapılacak etkinliklerin organizasyonlarını yapmak
  • Gazetelere ya da televizyona verilecek haber içeriklerini hazırlamak
  • Yapılacak röportajların planlanmasını sağlamak
  • Kurum web sitesinin gelişmesini sağlamak için çalışmalar yapmak
  • Çalıştığı yer için gerekli olan reklam ve tanıtım projelerinin hazırlanmasını sağlamak

Tüm bu görevleri yapmakla yükümlü olan kurumsal iletişim uzmanları aynı zamanda aylık olarak kurumsal iletişim üzerine yapılan çalışmaların raporlarını hazırlayarak ilgili birime sunumunu yapar.

Kurumsal İletişim Uzmanları Nerede Çalışabilir?

Kurumsal iletişim üzerine eğitim almış kişilerin en yaygın olarak çalıştıkları sektörler otomotiv, gayrimenkul, dijital pazarlama, temizlik, kozmetik, medya, ayakkabı ve giyim sektörleridir. Bunun dışında farklı sektörler için hizmet veren şirketlerinde kurumsal iletişim sayesinde yükselişe geçebileceklerinden dolayı hemen her sektörde kurumsal iletişim uzmanlarına ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca bu meslek üzerine eğitim alan kişiler özel şirketler dışında kamuda da çalışabilirler.

Kurumsal İletişim Uzmanlarının Eğitimi

Bir kurum ya da şirkette çalıştırılmak üzere aranan kurumsal iletişim uzmanlarının genellikle bu alanda deneyimli ve eğitim almış olmaları tercih edilir. Bu sebeple kişilerin kurumsal iletişim uzmanı olarak çalışabilmek için lisans eğitimini almaları gerekir.

Bu meslek için okumaları gereken fakülteler ise İletişim ve Sosyal Bilimlerdir. Bu fakültelerde İletişim, Halkla İlişkiler, Gazetecilik ve İşletme üzerine eğitim alabilirler. Bunun dışında yabancı şirketlerle çalışmalar yürüten bir yerde çalışabilmek için kişilerin İngilizce veya diğer yabancı dilleri bilmeleri de gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu