Kuyumcular Kaça Kadar Açık 2023 Çalışma Saatleri

kuyumcular kaça kadar açık

Ülkemizde her sektörün bağlı olduğu resmi bir kurum bulunur. Bu sektörde yer alan işletmeler bu kurumun belirlemiş oldukları kurallara uymak zorundadır. Eğer bu kurallara uyulmazsa faaliyetlerine yönelik engel, kısıt ve cezalarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Kuyumcular da uyması gereken kurallar bulunan, bir işletme sıfatı taşırlar.

Kuyumcu ülkemizde değerli metal işleyicisi ve satıcısı olarak hizmet veren mağazadır. Her il ve ilçenin bağlı olduğu bir kuyumcular odası bulunur. Kuyumcunun hangi kuyumcu odasına bağlı olduğu mağazanın levhaları arasında bulunmaktadır. Kuyumcu bağlı olduğu kuyumcu odasınca belirlenmiş olan şartlara ve kurallara uymak zorundadır. Ayrıca bu kurallara uyulup uyulmadığı belediye ekiplerince denetlenmekte ve eksikliklerin tamamlanmasına yönelik uyarılarda bulunulmaktadır.

Kuyumcular Saat Kaça Kadar Açık Olur?

Kuyumcuların bağlı oldukları odaya göre değişim gösteren çalışma saatleri bulunuyor olsa da, büyük şehirlerde genellikle çalışma saatleri benzerlik gösterir. Kuyumcular genellikle 09:00 – 19:00 saatleri arasında hizmet verirler. Bu saatler arasında kuyumcularda altın bozdurma, ziynet eşyası satın alma veya bozdurma gibi tüm hizmetler verilir.

Kuyumcular hafta sonu günlerinde yalnızca cumartesi günleri 9:00 – 19:00 arasında faaliyet gösterir. Hafta sonu para piyasalarına bağlı kalarak hizmet vermekte, altın alma ve satma işlemlerini finans verilerine uygun olarak yapmak zorundadırlar. Hatta altın piyasası dakikalık değişim yaşayan bir sektör olduğundan, kuyumcularda da bu verinin anlık olarak güncellenmesi gerekir.

Kuyumcular Milli Bayramlarda Açık Olur Mu?

Kuyumcular özellikle düğün ve nişan gibi törenlerin yoğun olduğu yaz aylarında iş yaparlar. Pazar günleri kuyumcular açık olmaz. Ancak bazı özel günlerde kuyumcular açıktır. Kuyumcuların açık olduğu milli bayramlar şöyledir;

  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  • 1 Mayıs İşçi Bayramı
  • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
  • 23 Nisan Çocuk Bayramı
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı
  • 15 Temmuz Demokrasi Bayramı

Ayrıca 1 Ocak resmi tatilinde de kuyumcular çalışmaktadır.

Kuyumcular Dini Bayramlarda Açık Olur Mu?

Kuyumcuların çalışma prensip ve kurallarında dini bayramlarda hizmet vermek yoktur. Kuyumcular yalnızca arife günlerinde hizmet vermektedir. Kuyumcuların uzun tatillerin olduğu günlerde çalışmama sebebini para piyasalarının açık olmaması oluşturur. Tüm kuyumcular para piyasalarına ve finans kurumlarına bağlı olarak faaliyet gösterdiklerinden, birkaç günlük resmi tatilin yaşandığı günlerde açık olmazlar.

Kuyumcuların Uymak Zorunda Oldukları Kurallar

Kuyumcular ülkemizde sarraf adıyla da anılmaktadır. Altın gibi değerli metalleri işleme, tamir etme, değiştirme ve satma gibi faaliyetlerinde altın kuruna bağlı kalmak zorundadır. Devlete bağlı olan kuyum ürünleri de yine kuyumcuların faaliyet konuları arasına girer. Kuyumcular hizmet verirken, para piyasalarının kur verilerine uymak zorundadır. Kuyumcuların uymaları gereken kurallardan biri de çalışma saatleridir. Genel olarak kuyumcular hafta içi tüm günlerde ve cumartesi gününde aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu