KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır? 2023

kyk öğrenim kredisi nasıl alınır

KYK öğrenim kredisi nasıl alınır konusunda bu sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz. KYK kredi ve burs başvuruları her yılın, yeni okul döneminde başlamaktadır. Başvurular e- devlet üzerinden yapılır. Başvuru esnasında öğrenciden ekonomik gelir ve giderler, anne baba sağ ya da ayrı durumu, kardeş sayısı istenir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bütçe durumuna göre belirli sayıda ki öğrenciye burs verilir.

Geri kalan mevzuata uygun öğrencilere ise kredi çıkmaktadır. Çıkan krediyi kabul etmek isterseniz taahhüt imzalamanız gerekmektedir. Daha sonrasında sizin adınıza gönderilecek olan hesap kartına her ayın başında belli bir miktar para yatırılacaktır. Ayın 1’inden 10’una kadar tüm yatırma işlemleri gerçekleşmektedir. Bu yatırma günü T.C kimlik numarasının son harfine göre değişmektedir.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK’nın her yıl başvurularını açmakta olduğu kredi her öğrenciye çıkmaktadır. Okuduğu okulun eğitim yılına göre verilen miktar değişmektedir. Öğrencilerin okullarını bitirdikleri yıldan, 2 yıl sonrasına ödemesi istenir. Yapılan sözleşme bu yöndedir. 2020 yılı itibariyle KYK bursları aylık 550 TL olarak belirlenmiştir.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK kredisi alabilmek için öncelikle T.C vatandaşı olmak gerekmektedir. KYK’dan kredi talep etmek isteyen öğrenciler, KYK’nın internet sitesini takip etmelidir. Her yıl yeni öğrenim ayı içerisinde açılan kredi başvuruları hemen hemen her öğrenciye çıkmaktadır. Çıkan kredi miktarı genellikle öğrencinin okuduğu bölümün yılına bağlı olarak verilmektedir. KYK’nın göndermiş olduğu hesap kartına her ay düzenli olarak aldığınız kredi yatırılmaktadır. Okuldan kayıt silinmediği taktirde KYK kredisi verilmeye devam eder. Ancak öğrenim süreniz dolduğunda KYK kredisi de kesilir ve tekrardan verilmez.

KYK Bursu Nasıl Krediye Dönüşür?

KYK’nın öğrencilere vermekte olduğu bursun bazı durumlarda krediye dönüştüğü bilinmelidir. Bu durumlar şöyledir;

  • Not ortalaması 53,33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir
  • Öğrencinin disiplin suçu işlemesi
  • Hazırlık sınıfında sınıf geçemeyen öğrencilerin bursu kesilmektedir

KYK bursu almakta olan öğrencilerin daha dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir.

Kredi Bursa Dönüştürülebilir Mi?

Kredi almakta olan öğrencilerin, burs alan öğrenciler mevzuatında ki durum ile aynı duruma düşmeleri ile birlikte kredileri bursa dönüşebilir. Bunun için mevzuatta geçerli olan durumu kanıtlamaları için onaylı belgeleri ilgili kuruma vermeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu