Genciz Biz Üzerinden KYK Yurt İzin Alma İşlemleri

kyk yurt izin alma

Öğrenciler arasında en çok sorulan sorular arasında olan yurtlardan alınabilecek resmi izin, birçok öğrenci velisini de ilgilendiren konular arasına girmeyi başardı. KYK yurtlarından izin alabilmenin birçok yolu bulunurken, bu yolların nasıl uygulanacağını beraber inceleyelim.

E-Devlet Üzerinden KYK Yurt İzni Alma

Birçok öğrencinin araştırdığı yurt izni konusu için hem Milli Eğitim Bakanlığı, hem de KYK müdürlükleri e-devlet üzerinden bir çözüm yolu sunmayı başarmıştır. Birçok öğrenci ve öğrenci velisinin tercih ettiği yurt izni alma yöntemi, e-devlet üzerinden şu şekilde gerçekleşmektedir;

  • E-devlet hesabınıza kimlik bilgilerinizi doğrulayarak giriş yapın.
  • Milli Eğitim Bakanlığı sekmesine ulaşarak, “Genciz Biz” isimli butona tıklayın.
  • “İzinler” sekmesine ulaşın.
  • “Yeni İzin Talebi Oluştur” isimli butona tıklayarak, istediğiniz iznin süre uzunluğunu seçin.
  • Almak istediğiniz izni geçireceğiniz bir adres veya ikametgah girin.
  • Telefon numaranız veya e-posta adresinizi girerek formunuzu tamamlayın.

Bu adımlar ile kolaylıkla KYK yurt izin işlemlerine başvuru yapabileceğiniz gibi, hiçbir kuruma başvurmadan e-devlet üzerinden işlem talebinizin sonucunu bekleyebilirsiniz.

Genciz Biz Uygulaması ile KYK Yurt İzni Alma

Gençlik ve spor bakanlığının öğrencilere özel olarak çıkarttığı bir diğer uygulama olan Genciz Biz isimli uygulamayı kullanarak da KYK yurt izinlerini alabilmeniz mümkün. Bunun için ilk olarak MEB ve KYK müdürlüklerinin ortaklaşa geliştirmiş olduğu Genciz Biz uygulamasının resmi web sitesine ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra kimlik bilgilerinizi doğrulayarak hesabınıza giriş yapın. Bu aşamadan sonra İzinler sekmesinden kolaylıkla izin başvurusunu gerçekleştirebilir, aynı zamanda izin istediğiniz süre boyutunu da isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

KYK Yurt İzinleri Ne Kadar Süreyi Kapsar?

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte tatil süresini ailesinin yanında geçirmek isteyen ya da aynı süre içerisinde yurtta bulunmayacak öğrenciler için geliştirilen izin uygulaması, akıllara birçok soruyu beraberinde getiriyor. KYK yurt iznine başvurmak isteyen öğrenciler için izin alınabilecek sürenin üst sınırı 75 gün olarak belirlenmiştir. Ancak bu süre içerisinde kurs, staj, ders gibi eğitimsel aktiviteleri bulunan öğrencilerin aldığı izin süresi bu günlere eklenmezken, eğitim için harcanan gün sayısı özel izin olarak nitelendirilerek öğrencilere daha fazla izin hakkını beraberinde sunabilmektedir.

KYK Yurt İzni Alınırken Aile Onayı Gerekir mi?

Öğrencilerin geçici süreliğine KYK yurt izni alarak yurttan ayrılmalarını sağlayan izin için, öğrencilerin 18 yaş ve üzeri olmaları durumunda aile izni gerekmemektedir. Bu nedenle 18 yaş ve üzerinde bulunan öğrenciler bireysel olarak e-devlet veya Genciz Biz isimli uygulamayı kullanarak izin başvurusunda bulunabileceği gibi, aileye hiçbir mesaj ya da haber nitelikli arama yapılmamaktadır. Aldığı izin süresinin aşılması halinde yurtlara göre değişiklik göstermekle birlikte aile aramaları gerçekleşirken, izin süresinin aşılmadığı takdirde hiçbir ikazda bulunulmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu