Laborant Maaşları 2023 Ne Kadar?

laborant maaşları

Sağlık sektörü günümüzde oldukça önemli ve büyük sektörlerden biridir. Sağlık sektörü içerisinde pek çok alanda çeşitli görevlere ve işlevlere sahip meslek dalları bulunur. Sağlık sektörünün mutfağı olan laboratuvarlarda çalışan laborant ekibi sağlık biliminin merkezi konumundadır. Laboratuvarda çalışan laborant ekibi sağlık sektörü için oldukça kritik işler gerçekleştirirler.

Laborant Maaşları 2020

Laborant maaşlarında geçen yılın alınan karar ile maaşlara %3,5-4 civarında zam yapılması kararlaştırıldı. Eğitim durumuna ve tecrübesine bağlı olarak maaşlar değişiklik gösterir. Meslekteki kıdeme göre maaş seviyeleri şöyle;

  • 2 yıllık ön lisans mezunu göreve başlama maaş; 3.500 TL
  • 5 ile 10 yıl arasında tecrübe sahibi laborant; 3.600 TL
  • 20 yıl tecrübeye sahip laborant; 3.850 TL
  • 25 yıl ve üzeri tecrübeye sahip laborant maaşı ise 4.000 TL ve üzeridir.

Laborantların maaş düzeyleri kurumdan kuruma ve çalışılan alandan alana değişiklik gösterir.

Laborantlar Nerede Çalışabilirler?

Laborantlar hem özel sektör hem de devlet kurumları içerisinde pek çok alanda iş bulma imkanına sahiplerdir. Laborantlar laboratuvarlarda, hastanelerde, sağlık merkezlerinde ve araştırma merkezleri gibi birçok alanda çalışabilirler. Devlet kurumları içerisinde çalışabilmek için belirli kriterleri sağlıyor olmanız gerekir. Öncelikle lise, 2 yıllık ön lisans veya 4 yıllık lisans eğitimi almış olmanız gerekir. KPSS puanı ile atamaları gerçekleşen laborant pozisyonu için en az KPSS’de en az 90 puan almak gerekiyor.

Laborantlar laboratuvar ortamda gerçekleşen her türlü analizi ve araştırmayı yaparlar. Kan, idrar, virüs, bakteri benzeri numuneleri inceleyerek analizler gerçekleştirirler. Oldukça stabil ve rahat bir çalışma ortamına sahiplerdir. Yüksek teknoloji ile yakından ilgilenmeleri gerekir. Daha fazla bilgi için laborant nedir ne iş yapar konusuna bakın.

Laborant Çalışma Saatleri Nasıl?

Devlet kurumlarında çalışan laborant ekibinin mesai saati bellidir. Devlet hastanelerinde genellikle çalışma saatleri 09:00-16:00 arasında olan laborant ekibinin mesai saatleri 08:00-17:30 şeklinde de değişiklik gösterebilir. Özel sektörde çalışan personellerin mesai saatleri çalışılan kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Ayrıca hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde laborant personellerinin iş yoğunluğuna bağlı olarak çalışma saatleri uzayabilir. Vardiya sistemine göre çalışma durumları da yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu