Lise Mezunları POMEM’e Girebilir Mi? 2023

Lise mezunu polis adaylarının merak ettiği konuların başında gelen lise mezunları POMEM’e girebilir mi? 2023’de başvurulabilir mi? ve lise mezunu polis alımları hakkında sorulara cevap vereceğiz.

Bilindiği üzere polis akademisine yapılan alımlar PAEM, POMEM ve PMYO üzerinden gerçekleşiyor. POMEM’ in alım şartları arasında adayın önlisans veya lisans mezunu olması gerektiği yazmaktadır. Yani POMEM’e girebilmek için üniversite mezunu olmanız gerekiyor. Buna göre net bir şekilde lise mezunları POMEM’e başvuramaz diyebiliriz. Elbette POMEM’e girebilmek için KPSS puanınız da önemli bir etken olarak yer alıyor.

Eğer lise mezunuysanız ve POMEM’e girmek istiyorsanız bir şekilde üniversite bitirmelisiniz. 2 yıllık Önlisans olarak bilinen bölümlerden bile mezun olmak işinizi görmeye yetiyor. Üniversite seçeneği olumsuz görünen adaylar ise şansını Polis Meslek Yüksek Okullarında (PMYO) deneyebilir. Lise mezunu adaylar için PMYO alımları yapılmaktadır. Buraya yapılan alımlarda ise şartlar daha esnek diyebiliriz. Örneğin adayın üniversite sınavında aldığı puana bakılıyor, lise mezunu 18 yaşını tamamlamış ve 26 yaşından gün almamış olması gerekiyor. KPSS şartı POMEM ‘in aksine PMYO ‘da bulunmuyor.

Lise Mezunları POMEM’e Başvurabilir Mi?

POMEM alımları yukarıda ifade edildiği gibi üniversite mezunlarından yapılmaktadır. En az önlisans şartı olan bu kuruma bu yıl yeterli düzeyde başvuru yapılmaz ise belki lise mezunları arasından alımlar yapılabilir. Başka bir şekilde şartların değişmesi söz konusu görünmüyor. İçinde bulunduğumuz yıl veya ilerleyen yıllarda ne olacağını hep beraber göreceğiz. Sitemizde yer alan Polis Asker Özel Sayfasından, adaylar için pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu