Dava Sonucu Öğrenme İşlemleri

dava sonucu öğrenme

Dava sonucu öğrenme, mahkeme sonucu sorgulama işlemleriyle alakalı bilgileri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ülkemizde hemen hemen her kamu kurumunun verdiği hizmetler ve açıklanan sonuçlar e-Devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının vermiş olduğu çoğu hizmetler e-Devlet sistemi ile sanal ortama aktarılmıştır. E-Devlet üzerinden hemen hemen tüm işlemler yapılmaktadır.

e-Devlet üzerinden davaları, suç duyurularını, tebligatları ve icra ile ilgili tüm işlemler adliye de sıra beklemeden öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden pek çok adli işlemin cevabını bulabilir ve sorgulama yapabiliriz. Elektronik ortama taşınan en önemli özelliklerden biri de dava sonucu sorgulama işlemi ve öğrenme işlemidir. Peki, dava sonucunu nasıl öğrenebiliriz? Gelin bu sorunun cevabına bakalım.

Dava Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir konuda ya da kişi hakkında görülen mahkemenin sonucunu öğrenme işlemi mahkeme sürecinin sona ermesi ve dava sonucunun belli olması ile öğrenilir. Davanızın sonucunu, mahkemede verilmiş olan kararı, iki farklı yol ile öğrenmek mümkündür.

Birinci yol, mahkemeye bizzat kendiniz giderek mahkeme de verilmiş kararı ve dava sonucunuzu öğrenmeniz mümkündür. Fakat milyonlarca kişiden herkes dava sonucunu ve mahkeme kararını bu yol ile öğrenemeyebilir.

Dava sonucunun ve mahkeme kararının öğrenilmesinde ikinci yol ise şu şekildedir:

  • E-devlet sitesi üzerinden ya da uygulaması üzerinden bilgilerinizi girerek giriş yapın.
  • Daha sonra e-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığını aratarak giriş sağlayın.
  • Adalet Bakanlığı sitesine ulaştığınızda dava dosyası sorgulama sayfasına gidin.
  • Bu sayfaya giriş sağlamanız sonucu dava dosyanız varsa sorgulayabilir, verilmiş bir mahkeme kararı varsa buradan kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden dava sonucu öğrenmek için tıklayınız.

Bu işlem daha öne uluslararası yargısal ağ platformu olan UYAP’da yapılmaktaydı. Daha sonra e-Devlet ile bu işlemler gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Adalet Bakanlığına şikayette bulunan milyonlarca insan vardır. Bu yüzden adalet saraylarında ve mahkemelerde işlemler oldukça yavaş yürümektedir.

Bu işlemleri hızlı şekilde gerçekleştirmek için e-Devlet üzerinden erişim sağlanmıştır. Bu sayede binlerce insanın dava sonucunu öğrenmek için mahkeme salonlarına ve adalet saraylarına gitmesine gerek kalmamaktadır. Yukarıda saymış olduğumuz iki yoldan birini seçerek hem mahkemede verilmiş olan kararı hem de dava dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada belirtmeliyiz ki dava sonucu öğrenme sms veya telefonla yapılamıyor. En kesin ve sağlıklı yöntem e-Devlet üzerinden yapılandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu