Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar? 2023

Ülkemizde geçim standartları göz önüne alındığı zaman gerçekten de tatmin edici maaşlarla çalışan Mali Müşavirler, dolgun ücretler kazanmaktadır. Mali müşavir maaşları ne kadar? 2020 Mali müşavir maaşları ve daha fazlası sayfamızda. Ancak maaş bilgisinden önce Mali Müşavir nedir ve nasıl olunur gibi soruların cevaplarını verelim.

Mali Müşavir Nedir? Ne İş Yapar?

Mali müşavir en basit tanımıyla, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye gibi bölümlerden mezun olarak kanun gereği staj ve sınav bölümlerini başarıyla tamamlayan sonrasında ruhsatını alan kişilere denir.

Şirketler, özel işletmeler veya kurumlar tarafından işe alınan mali müşavirler, genel olarak hesapları yönetmek ve denetlemek gibi işleri üstlenirler. Mali müşavirlerin, iş planı, bütçe ve finansal tabloları hazırlamak, muhasebe defteri tutmak, finansal bilgileri korumak, yürürlükteki mevzuata göre vergi planlamak, vergi iadesi düzenlemeleri şeklinde sorumlulukları bulunuyor.

Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Maliye, hukuk, işletme, iktisat, muhasebe, bankacılık ve siyasal bilgiler kamu yönetimi fakültelerinden en az 4 yıllık üniversite mezunu olan kişiler SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası) staja başlama sınavına girmeye hak kazanır. Staj başvurusu yapmak için ikamet ettiğiniz ildeki SMMM odalarına başvuru yapılıp staj dosyası açıldıktan sonra iki sene içerisinde staj yapılacak yerin bulunup sigortanın başlatılması gerekir. Bunun yapılmaması halinde staj dosyası iptal olmaktadır.

Staj süresi 3 yıldır, sınava Türkiye genelinde sadece 3 ilde girilebilir. Bu iller  İstanbul, Ankara ve İzmirdir. Mali Müşavir olabilmek için 3 yıllık staj suresi bittikten sonra bağlı bulunan SMMM odasından dosya kapatma işlemleri yapılır. Daha sonra SMMM yeterlilik sınavına girilerek tüm derslerin puan ortalamasının 60 ve  üzerinde olması halinde yeterlilik sınavının sonuçları bağlı olunan muhasebeciler odasında verilir. Ruhsat harçları yaptırılıp odaya kaydınız yapıldıktan sonra SMMM ünvanını kullanabilirsiniz. Mali Müşavir Maaşları Türkiye ortalamalarının çok üzerinde dolgun maaşlardır.

Mali Müşavir Maaşları Ne Kadardır?

Ortalama bir Mali Müşavir en az 4.500 – 15.000 TL arası bir maaş almaktadır fakat Mali Müşavir maaşı çalışılan yere göre 30.000 Türk Lirasına kadar yükselmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu