Mavi Yumurta Nedir? Üretimi Nasıl Yapılır? Fiyatı Nedir?

mavi yumurta nedir

Mavi yumurta ülkemiz tavukları içerisinde olmayan bir cins tavuğun meydana getirdiği yumurta çeşididir. Halk arasında mavi yumurtlayan tavuk olarak da anılmaktadır. Mavi yumurtanın tam olarak tanımını bilmeyenler için yapmak istiyoruz. Mavi yumurta; ameraucana cinsi ve diğer yabancı cinsli tavukların yapmış olduğu yumurtanın adına mavi yumurta denir. Bu yumurta son dönemlerde popüler hale gelmiştir. Özellikle üreticilerin peşine düştüğü bir yumurta türüdür. Fiyatları ülkemizde yetişen yumurta çeşidine göre daha farklı ve onlardan pahalıdır.

Mavi Yumurta Veren Tavukların Cinsleri Nelerdir?

Mavi yumurta ülkemizde olmayan tavuk cinslerinin yapmış olduğu yumurtadır. Mavi yumurtayı meydana getiren tavuk cinslerinin isimlerini yazmak istiyoruz.

 • Ameraucana
 • Araucanas
 • Krem Legbar
 • Easter Egger

Cinsi tavuklar mavi yumurta yapan tavuk cinsleri arasında bulunuyor.

Mavi Yumurta Yapan Cinsi Tavukların Özellikleri Nelerdir?

Mavi yumurta veren tavuklar mavi yumurtanın dışında yeşil ve pembe renklerde de yumurta verdiklerini söyleyebiliriz. Mavi yumurta veren tavukların başında en fazla ameraucana cinsi olan Amerika menşeli bir tavuk gelir. Bu cins tavuk cinsi az bulunan bir tavuk cinsidir. Genellikle süs tavuğu olarak besleyenlerden talep görüyor.

Mavi yumurta veren tavukların özellikleri birbirlerine göre farklılıklar gösteriyor. Mavi yumurta yapan tavuk cinsleri kendi aralarında özellik olarak farklılıklar gösteriyor. Göstermiş olduğu bu farklılıkları özellikleriyle beraber detaylı bir şekilde yazacağız;

 • Ameraucana Tavuk Cinsi: En fazla mavi yumurta yapan tavuk cinsidir. Amerika’da yaşayan bir tavuk cinsidir. 1 yılda yaklaşık olarak 200 ile 240 adet mavi yumurta verirler.
 • Araucanas Tavuk Cinsi: Ameraucana tavuk cinslerine göre mavi yumurta vermede ki verimi biraz daha azdır. 1 yılda yaklaşık 180 ile 200 adet mavi yumurta verirler.
 • Krem Legbar Cinsi Tavuk: Amerika menşeli mavi yumurta veren tavuk cinsidir. 1 yılda ortalama 180 ile 220 adet mavi yumurta verirler.
 • Easter Eggers Cinsi Tavuk: Mavi yumurta haricinde yeşil ve diğer renklerde de yumurtlama özelliğine sahiptir. 1 yılda yaklaşık olarak 180 ile 200 arasında mavi yumurta verirler. İri yumurta verme özelliğine sahiptirler.

Mavi Yumurta Nasıl Üretilir?

Ülkemizde olmayan bu tavuk cinslerini üretmek ve mavi yumurta almak için üreticiler girişimlerini hızlandırdı. Bu yüzden ithal olarak tavuğu alıp ülkemizde mavi yumurta üretmeye başlandı.

Mavi yumurta veren tavuklar cins olarak ülkemizde tavuklardan farklı olduğu için geldiği iklimle ülkemizdeki iklimde de değişiklikler oluyor. Bu durum doğal olarak tavuğu etkiliyor. Mavi yumurta veren tavuğun beslenmesi de kendi yerinde olduğu gibi ülkemizde de aynı şekilde yapılması gerekiyor. Ancak bu şekilde tavuktan mavi yumurta üretilebilir.

Mavi yumurta veren tavuğun kendi anavatanında ki gibi organik şekilde beslenmesi gerekiyor. Bu şekilde beslenmesi hem daha uzun yaşamasına hem de daha fazla mavi yumurta vermesini sağlayacaktır. Aksi takdirde organik beslenmeyen tavuk cinsi size mavi yumurta verme sayısı çok az belki de hiç olmayacaktır.

Ayrıca bakabilirsiniz: Yumurta üretimi nasıl yapılır

Mavi Yumurta Faydaları Nelerdir?

Mavi yumurtaların diğer beyaz ve kahverengi yumurtalara göre faydaları daha fazladır. Mavi yumurtanın insan vücuduna olan faydalarının neler olduğunu belirtmek gerekirse şunları sıralayabiliriz;

 • İnsan vücuduna kolesterol yapacak kadar değeri yok denecek az bulunuyor.
 • Mavi yumurtalar satılırken sağlıklı yumurtalar ismi verilerek satılır. Bunun nedeni ise az miktarda kolesterol yapma özelliğidir.
 • Protein, çinko, demir, kalsiyum, folik asit değeri fazladır.
 • Kanserden korumaya faydalıdır.
 • İnsanın uzun süre tok kalmasını sağlar.

Faydaları sadece bunlarla değildir. Önemli olan özellikleri insan vücudu için fazla şekilde bulunuyor. Diğer özelliklerinden ise bahsetmek gerekirse insan vücudundaki kasların gelişimi için oldukça faydalıdır diyebiliriz.

Mavi Yumurtayı Kimlerin Tüketmesi Gerekiyor?

Mavi yumurtanın faydalarının diğer yumurtalara göre daha fazla olduğunu daha önce kısaca bahsettik. Geniş bir şekilde faydalarını saymak gerekirsek birçok insanın bu yumurtayı tüketmesi gerekiyor. Kanser hastalarının yumurtayı tüketmesi gerekiyor.

Ayrıyeten kanser olmadan tüketmek daha mantıklıdır. Olabilecek kanser hastalığının önüne geçmiş olunacaktır. Yaşlı insanların tüketmesi gerekiyor. Kaslara oldukça iyi geldiği için tüketmesinde fayda vardır.

Yaşlı insanların kasları zayıf olduğu için en uygun onların tüketmesi gerekir. Hamile veya bebeğini emziren kadınların mavi yumurtayı tüketmesi gerekiyor. Bu şekilde günlük ihtiyaç duyduğu besin ihtiyacını karşılamış olacaktır. Büyüme çağındaki çocukların kahvaltıda hafta 2 veya 3 defa yemesi gelişimi için oldukça önemlidir.

Mavi Yumurta Fiyatı Ne Kadar?

Mavi yumurta ülkemizde yetişmeyen bir cins tavuktan meydana geldiği için ithal ürün kategorisine giriyor. Ülkemizde olmayan ve az olan bütün ürünler gibi mavi yumurtada az olduğu için kahverengi ve beyaz yumurtaya nazaran daha pahalıdır. Pahalı olması sadece az olmasından değil bunun yanı sıra insan vücuduna normal yumurtadan daha fazla fayda verdiği için pahalıdır. Fiyat olarak bilgi vermek gerekirsek net olmamakla beraber tanesi 15 ile 20 lira arasında değişkenlik gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu