Memur Olmak İstiyorum 2023 Devlet Memuru Nasıl Olunur?

memur olmak istiyorum

Memur olmak istiyorum diyenler için nasıl memur olunur, şartları ve tüm bilmeniz gerekenler yazımızda. Günümüzde insanlar devlet memuru olmak için yoğun çaba sarf ediyor. İnsanlar devlet memuru olabilmek için araştırma yapmaya başladığında karşılarına doğrudan çıkan ilk şey kamu personeli seçme sınavı (KPSS) şartıdır.

Memur nasıl olunur diye merak edenlerin bilmesi gereken ilk konu kamu personeli seçme sınavına girmek gerektiğidir. Bu sınava girmeyen insanların devlet memuru olma şansı ne yazık ki bulunmuyor. Dolayısıyla sınava girmeyip başvuru yapan kişilerin başvuruları dikkate alınmamaktadır. Kamu personeli seçme sınavına girmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir.

Yani ya lise mezunu olunmalı ya da lise ile denk bir kurumdan mezun olmak gerekmektedir. Aynı zamanda devlet memuru olabilmek için kamu personeli seçme sınavından belirli bir taban puanı almış olmak gerekmektedir.

Devlet Memuru Olma Şartları 2020

Memur olma şartları arasından ilk olarak adayların 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bununla birlikte adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Kamu kuruluşlarının personel alım ilanlarına uygun olacak bölümlerden mezun olmak gerekmekte ve istenilen eğitim düzeyine sahip olunması gerekmektedir. Ayrıca kişinin kamu haklarından mahrum olmaması, en az orta öğretim mezunu olunması gerekmektedir. Aynı zamanda kamu personeli seçme sınavından istenilen puanı almış olmak gerekmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı İkiye Ayrılır

Kamu personeli seçme sınavları kişilerin öğrenim düzeyine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki ön lisans ve ilköğretim düzeyinden mezun olan öğrenciler için yapılmaktadır. Diğer KPSS sınavı ise lisans mezunları için yapılmaktadır.

Ön lisans ve ilköğretim mezunları için yapılan kamu personeli seçme sınavı her sene yapılmamaktadır. İki yılda bir bu sınav söz konusu olmaktadır. Fakat lisans mezunları için kamu personeli seçme sınavı her yıl yapılmaktadır. Kamu personeli seçme sınavından devlet memuru olabilmek için minimum 70 puan almak gerekmektedir.

Fakat bazen bu puanın üzerinde bir puan almak bile devlet memuru olmak için yetmemektedir. Bunun nedeni ise tercih edilen mesleklere başvuruda alımlarım en yüksek puan alanlardan başlamasıdır. Bu yüzden kamu personeli seçme sınavından alınabildiği kadar yüksek puan almak her zaman avantajlıdır.

Sınavsız Memur Alımı

sınavsız memur alımı

Sınavsız geçiş sistemi herhangi bir sınava girmeden devlet memuru olmak isteyenler için bir fırsat kapısı olmaktadır. Bazı devlet kurumları insanlara KPSS sınavına girmeden devlet memuru olma hakkı sağlamaktadır. Herhangi bir sınav şartı konulmaması insanların yoğun bir şekilde bu kurumlara başvuru yapmasını sağlamaktadır. Mesai saatleri içinde insanların başvurularını tamamlamış olması gerekmektedir.

Sınavsız Memur Alımı Yapan Kurumlar

Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği memurları, bakan yardımcı kadroları, Avukat ve şube müdürü uzmanları, bakanlık müşaviri kadroları gibi devlet kurumlarında yer almak için gerekli olan başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Bu kurumlar KPSS sınavı olmadan alım yapsalar dahi mutlaka bir sözlü mülakat yer almaktadır. Yani KPSS yok fakat bunun yerine sözlü mülakat vardır.

Memur Alımında Mülakat

KPSS sınavı sonrasında atamalar söz konusu olmasının yanında eğer memur özel bir kurumun memuriyetine başvuru yapmışsa özel bir mülakat ile seçme söz konusu olmaktadır. Sınav sonrasında gerekli olan evraklar iş yerine teslim edilir. Sonrasında işe alınacak personel sayısına ulaşana kadar oluşturulmuş bir jüri tarafından adaylar sözlü mülakata tâbi tutulmaktadır. Bu mülakatlarda adayların genel kültürleri ve meslekle alakalı bilgileri analiz edilmekle birlikte kurumun asıl amacı kişinin devlet memurluğuna uygun olup olmadığını tespit etmektir.

Devlet Memuru Ne İş Yapar?

Devlet memuru nasıl olunur sorularına cevap verdiğimize göre şimdi de memurların ne işler yaptığına dair bilgiler verelim. Devlet memuru adaylarının merak ettiği konulardan biri de ne iş yapacaklarıdır. Bu konuda çeşitli iş alanları söz konusudur. Yani yapılan işe ve göreve göre değişiklikler vardır. Devlet memuru denildiğinde akla ilk gelenlerden biri masa başı iştir. Fakat alanda da görev alan birçok memur bulunmaktadır. Bu yüzden böyle bir algının olmaması gerekmektedir. Memurların yapacağı işler bağlı oldukları devlet kurumuna göre değişiklik göstermektedir.

Devlet Memuru Olmanın Avantajları

Devlet memuru olmak birçok insanın hayalinde yer almaktadır. Herkes bu hayale kavuşmak için yoğun çaba sarf ediyor. Bazı insanlar bu hayale kavuşurken bazıları ise çaba gösterseler dahi devlet memuru olamamaktadır. Devlet memuru olmak çoğu açıdan avantajlıdır.

Özel sektörde insanlar çok yoğun çalışmasına rağmen çok fazla izin günü olmamakta ve aldıkları ücret çok düşük olabilmektedir. Fakat devlet memurları için bu durum tam tersidir. Devlet memurları çalışma koşulları, izin günleri ve onlara tanınan haklar konusunda istenilen koşulları sağlamaktadır. Devlet memuru olmanın sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Vardiyalı sistem yoktur, standart çalışma sahipleri söz konusudur.
  • Hafta sonlarının tatil olması
  • Yıllık izinlerin olması
  • Resmi tatillerin olması
  • Ücretli doğum izinlerinin olması

Tüm bunlar devlet memurluğunun sağladığı avantajlardan bazılarıdır. Aynı zamanda devlet memurluğunda işten kovulma durumu olmadığından çalışanlar gelecek planlaması yapabilmektedir. Kanunlara uymayan davranış yapmadıkları sürece emekli olana kadar çalışabilirler.

Devlet Memuru Maaşları 2020

devlet memuru maaşları

Memur maaşlarını tek bir rakam altında toplamak mümkün değildir. Çünkü birçok devlet memuru mesleği söz konusudur. Bu yüzden meslekten mesleğe devlet memuru maaşları değişiklik göstermektedir. En düşük devlet memuru maaşı 4.264 Türk Lirası’dır. Bu maaşın en düşük devlet memuru maaşı olması bile insanlarda devlet memuru olma arzusu uyandırmaktadır. Bu maaş memurdan memura artış göstermektedir.

Bir öğretmenin maaşı 5.000 Türk Lirasının üzerine çıkmaktadır. Bunun yanında bir polis maaşı ise 6.000 Türk Lirasını geçmektedir. Bunun örneklerini çoğaltmak mümkündür. Mesleklere bağlı olarak devletin verdiği maaşlar da değişiklik göstermektedir. Bu durum insanların devlet memuru olma isteklerinde günden güne artış göstermesinde etkilidir. Bu yazımızda memur olmak istiyorum diyenlere detaylı bilgiler aktardık. Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorumlardan iletmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu