Mernis Adresi Nedir? Nereden Öğrenilir? Nasıl Güncellenir?

mernis nedir nereden öğrenilir

Mernis, merkezi nüfus idare sisteminin kısaltılmış proje adı olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde uygulanan vatandaşlık kimlik numarasının varlık sebebidir. Mernis; İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak, nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünce yürütülmekte olan bir uygulamadır ve bu uygulama 2000’li yıllarda başlatılmıştır.

Bu proje kapsamında tüm vatandaşların nüfus bilgileri düzenlenmiş, her bir vatandaşa 11 haneli bir kimlik numarası atanmıştır ve bu tanımlanan kimlik numarası ile bireylerin işlem yapması kolaylaştırılmıştır. Mernis sayesinde vatandaşlar, aile kütük bilgilerine, ikamet bilgilerine ve daha birçok bilgiye kolayca ulaşabilmektedir.

Mernis’te kişilere ait nüfus bilgileri, aileye ait bilgiler, nüfus cüzdanında yer alan bilgiler ile adres bilgileri yer alır. Mernis adresi kişilerin ikamet ettiği adres bilgileridir.

Mernis Nereden Öğrenilir?

Mernis bilgilerini öğrenmek isteyen kişiler e-devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenebilmektedir. Sisteme 11 haneli T.C Kimlik numaralarını ve şifrelerini yazarak giriş yaptıktan sonra nvi adres bilgilerim sekmesinden;

  • Kimlik no,
  • Ad soyad,
  • İl – İlçe ve diğer açık adres bilgilerine,
  • NVİ adres numarasına ulaşılabilmektedir.

Mernis Adresi Güncelleme Nereden Yapılır?

Kanunlarımıza göre sistemde kayıtlı olan ikamet adresi değişen vatandaşlar 20 gün içerisinde yeni adreslerini nüfus müdürlüklerine ve adrese dayalı hizmet veren tüm kurumlara bildirmekle yükümlüdür. Her bir vatandaşın adres bilgileri mutlaka sağlıklı ve güncel tutulmalıdır.

Buna göre herhangi bir sebeple adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar gerek bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine bizzat giderek, gerekse e-devlet sistemi üzerinden e-imza ile bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Nüfus Müdürlüğünden Mernis Adresini Değiştirmek

Yeni ikamet adresini bildirmek isteyen vatandaşlar, taşındıkları yere bağlı olan nüfus müdürlüğünden işlem yapabiliyor. Başvuru sırasında beyan edilen adreste bulunan konut eğer boş olarak görünüyorsa herhangi bir belge istenmiyor. Ancak daha önceden o adreste oturan kişi veya kişiler bulunuyorsa, o zaman daha önceden ikamet eden kişi ile birlikte başvuru yapılması gerekiyor.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Adres Değiştirmek

Bu sistem üzerinden adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşların öncelikle şifre edinmiş olmaları gerekiyor. Şifre ile sisteme giriş yapan kullanıcılar, e-hizmetler bölümünde yer alan adres değişikliği bildirimi sayfasından gerekli yönergeleri takip etmek suretiyle işlemi kolayca tamamlayabiliyor.

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için gerekli olan şifreye sahip olmayan vatandaşlar, kimlikleri ile birlikte PTT şubelerine başvurarak 2 TL karşılığında şifre alabilmektedir. Sisteme ilk giriş yapıldıktan sonra yeni bir şifre belirleyerek, daha sonra yapılacak olan tüm işlemlerde belirlenen şifre kullanılarak sisteme giriş yapılabiliyor.

İlgili: İkametgah belgesi nasıl alınır

Mernis Projesinin Amacı Nedir?

Kamu hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülebilmesi, planlama yapılabilmesi, bilgilerin ve tüm verilerin daha hızlı ve eş zamanlı biçimde işlenebilmesi açısından büyük kolaylık sağlayan proje, vatandaşların doğum, ölüm, evlenme, boşanma, adres değişikliği gibi durumlarının anında işlenmesi, değiştirilmesini sağlanmıştır. Böylece vatandaşların zaman kaybı veya hak kaybı gibi durumlarla karşı karşıya kalmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Projenin amacı özetle;

  • Her vatandaşa ait özel bir kimlik numarası belirlemek,
  • Belirlenen bu kimlik numarası ile elektronik ortamda bireysel bilgilere ulaşmayı ve işlem yapmayı kolaylaştırmak,
  • Her bir vatandaşın adres bilgilerinin belirlenmesi, sistemde kayıtlı adresinin tebliğ adresi olarak kabul edilmesi, kolay ulaşılabilir olması, adres değişikliğinin kısa süre içerisinde bildirilmesi gibi durumların oluşturulması,
  • Kolay kontrol ve her yerden anında bilgi erişimi, hata ve yanlışlıkların önüne geçilmesi gibi yararların sağlanmasıdır.

Proje hakkında daha fazla detay için içişleri bakanlığı mernis sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu