Milletvekili Maaşları Ne Kadar 2023

milletvekili maaşları

Milletvekili maaşları ve emekli milletvekili maaşı hakkında detaylı bilgileri bu yazımızdan bulabilirsiniz. Milletvekilleri, parlamenter sistemde bir partiye oy verenleri temsil etmektedirler. Milletvekilleri bir siyasi partiye bağlı olabilecekleri gibi aynı zaman da bağımsız şekilde de adaylıklarını koyabilirler. Ülkemiz tek meclisli parlamentoya sahip olup tek bir yasama organı bulunmaktadır. Tek meclisli ülkeler genellikle üniter yapılı devletlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti hem üniter aynı zamanda da tek meclisli yapıya sahip bir ülkedir. Ülkemiz Türkiye Büyük Millet Meclis’inde 600 adet milletvekili bulunmaktadır. Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığı gibi birçok özellik ile donatılmış milletin seçmiş olduğu kişilerden oluşur. Milletvekilleri seçimleri 5 yıl da bir genel seçimlerle yani Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte yapılmaktadır.

Milletvekili Maaşları Ne Kadardır?

Milletvekilleri 2019 yılında 22 bin 200 TL maaş almaktaydılar. Emekli milletvekillerinin aldıkları maaş ise 2019 yılı için 13 bin 410 TL‘dir. Milletvekillerinin en önemli özelliklerinden biri de en yüksek devlet memuru konumunda olmalarıdır. Bu nedenle Ocak, Nisan, Haziran, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında da birer ikramiye almaktadırlar.

Milletvekillerinin aylık maaş hesaplamaları en yüksek memur maaşları baz alınarak hesaplanır ve her yıl 6 ay da 1 zam yapılmaktadır. Bu zam memur ve memur emeklileri maaşlarına yapılan enflasyon farkı kadardır. Bu nedenle milletvekili maaşları memur ve memur emeklileri maaşları gibi yüzde 10.73 oranında zam gelmiştir.

Bu zam tamamen uygulanmayıp yıllık zam miktarıdır yani 6 aylık dönemler halinde yansıtılacaktır. İlk zamlı maaşları Ocak ayında alacakken diğer zam oranı ise Haziran ayında gelecektir. Ancak bu zam oranı yüksek maaşlı olanlar için fazla bir etki yaratırken düşük maaşlı olanlar için ise az bir etki yaratmaktadır. Bu zammın milletvekili maaşlarına yansıması ile yüzde 10.73 oranındaki zam 3 bin 750 TL’lik bir farka neden olmuştur. 2020 Ocak ayında milletvekillerine yatmış olan maaş miktarı ise toplam 25 bin 950 TL‘ye çıkmıştır.

Milletvekili Görevleri Nelerdir?

Ülkemizde milletvekilleri Türk toplumunu ve milletini temsil etmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunmaktadır.

  1. Kanun koymak, değiştirmek, kaldırmak
  2. Para basılmasına karar vermek
  3. Savaş ilanına nitelikli çoğunluk ile karar vermek
  4. Uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunması
  5. Nitelikli çoğunluk ile genel affa ve özel affa karar vermek
  6. Bakanlara 15 gün içinde cevaplandırmak üzere yazılı soru sormak
  7. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcılarını ve bakanları yüce divana sevk edebilmek
  8. Kamu baş denetçisini seçmek

Milletvekilleri bu ve bunlardan daha fazla görevleri devletin işleyişinin düzenli olabilmesi için Türk milleti adına bu görevleri yerine getirmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu