Milli Piyango İkramiyesi PTT’den Alınır Mı? Nereden Alınır?

milli piyango ikramiyesi pttden alınır mı

Milli piyango ikramiyesi ptt’den alınır mı, milli piyango ikramiyeleri nereden ve nasıl alınır sorularını cevaplamadan önce, özellikle yılbaşında herkesin umut kapısı olarak gördüğü bu şans oyununun ne olduğunun ve özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir.

Milli Piyango Nedir?

Biletlerin numaralarının bastırılarak satıldığı, tutar ve adetlerinin önceden belirlendiği ikramiyelerin kazanacak numaraların belirli bir günde çekiliş (kura) ile saptanmasına dayanan şans oyununa milli piyango denilmektedir. Bu çekiliş tarihleri her ayın 9,19 ve 29’unda milli piyango idaresi tarafından noter huzurunda yapılmaktadır. Belirtilen bu tarihlerin dışında idare çekiliş günleri ve planları değişik özel çekilişler de yapabilmektedir. Her yıl 31 aralık tarihinde yılbaşı özel çekilişi yapılmaktadır. Özel çekilişlerin tarihlerinin, ikramiyesinin belirlenmesi, değiştirilmesi ya da kaldırılması milli piyango idaresinin yönetim kurulunun yetkisinde yapılmaktadır.

Milli Piyango Ödemeleri Nereden ve Nasıl Alınmaktadır?

İkramiye ödemelerinde milli piyango idaresi ile satış merkezleri yetkilidir. Ana bayiler ile sanal ortam bayileri idare ile yaptıkları sözleşme gereği belirlenen tutara kadar ödeme yapabilmektedir.

Bunların dışında kalan bayiler ise son üç rakama kadar tutturulan ikramiyeler için ödeme yapmaktadırlar. Ayrıca bayilerin son 4 ya da 5 rakama isabet etmiş biletlerin ikramiyelerini de ödeme durumları söz konusudur.

Milli piyango idaresi, sayısal oyun sistemi olarak adlandırılan bu sistemde üretilip satılan biletlerin ikramiye ödemeleri için bayilere limitler belirlemiştir. Bu limitler;

  • 1.000 TL dahil bu rakama kadar olan ikramiye ödemeleri bayiler tarafından
  • 1.000 TL ile 20.000 TL arasındaki ikramiyelerin ödenmesi ihtiyari olarak düzenlenmiştir.

Yılbaşı çekilişi için talihlilerin kazandığı ikramiyelerden 1.000.000 TL ve bu rakamın üzerindeki büyük ikramiyeler ile ayrıca yıl içerisinde düzenlenen tüm çekilişler ile ilgili büyük ikramiyeler milli piyango genel müdürlüğü tarafından ödenmektedir. Büyük ikramiyeler için genel müdürlükten çek alabilir ve istediğiniz bankadan bozdurabilirsiniz.

Bu rakamların altında kalan tüm ikramiye ödemeleri ise, şube müdürlükleri tarafından ödenmektedir. Milli piyango idaresi gerekli durumlarda ikramiye ödeme limitlerinin artırılması ya da eksiltilmesi konusunda yetkilidir.

Milli Piyango Biletlerinde İkramiye Ödemesinde Zaman Aşımı Ne Kadardır?

Milli Piyangodan kazanılan ikramiyelerin bir yıllık zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Çekiliş tarihinden sonra bir yıl içerisinde ibrazı yapılmayan bilet ikramiyeleri zaman aşımına uğramakta ve ikramiye ödemeleri yapılmamaktadır. Bu durumda zaman aşımına uğramış olan ikramiyeler idareye gelir olarak kaydedilmektedir. Eğer zaman aşımı süresi hafta sonu ya da tatil gününe gelmesi durumunda ise, takip eden ilk iş günü mesai sonuna kadar ödeme yapılabilmektedir.

Piyango Biletlerinde İkramiye Ödemelerin Yapılabilme Şartları Nelerdir?

Bir bilete ikramiye ödemesi yapılabilmesi için, bilette ikramiye kazanmış numaralardan birinin olması, çekiliş tarihi, seri numarası ve ikramiye miktarı ile fiyat ve küpür anlamında şüphe gerektirecek bir durumun söz konusu olmaması gerekmektedir.

İbrazı yapılmış ikramiye kazanmış biletin, ikramiye numaralarının dışında kalan herhangi bir yerinde yırtılmış ya da kopmuş olması, parçalarının var olması ve ikramiye kazanılan numaraların tamamının okunacak şekilde olması ikramiye ödenmesine engel bir durum teşkil etmemektedir. İkramiye kazanmış olan biletlerin numaraları üzerinde kopmuş ya da yırtılmış olması ve bu parçaların var olması durumunda ise ikramiye ödemesi idare ve satış merkezlerinin incelemesi sonucunda ödenebilmektedir.

İkramiye kazanmış bilet, kazanan numaralardan hiç birini ihtiva etmiyorsa, tahrifata maruz kalmış, sahte, zaman aşımına uğramış, iptal edilmiş olan, ödendi damgası vurulacak kadar büyüklükte olmayan ya da daha büyük parçası kopmuş ve bu parçaların var olmadığı durumunda ise ikramiye ödemesi kesinlikle yapılmamaktadır.

Çekiliş tarihinden önce sehven ödendi damgası vurulmuş bir bilete ikramiye çıkması durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durumda çekiliş tarihinden bir gün öncesine kadar mesai sonu itibari ile satış merkezlerine bilet sahibinin bir dilekçe ile bileti ibraz etmesi gerekmektedir. Bu dilekçenin ise yine çekiliş tarihinden bir gün öncesine kadar milli piyango idaresine ulaştırılması halinde, bu bilet ile kazanılan ikramiyeler ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu