Mörş Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Mörş Maaşları 2023

mörş nedir

Mörş nedir, ne iş yapar, nasıl mörş olunur, mörş maaşları ne kadar bu konuda merak ettiğiniz her şey sayfamızda. Firmaların satış kapsamında destek vermek amaçlı görevlendirdikleri ve asıl ismi Merchandiser olan Mörş, perakende sektörünün her geçen gün daha fazla gelişmesi ile karşımıza çıkmaktadır. Birçok kişinin merak ettiği mörş mesleği sahipleri ne iş yapar ve nasıl mörş olunur?

Mörş Nedir?

Mörş mesleği ile ilgilenen kişiler, perakende sektörünün içerisinde önemli bir yere sahip olarak görevlerine devam eder. Mörşler, bir firmanın veya şubelerin düzenli olarak denetimlenerek ziyaret edilmesini; mal varlık-yokluk kontrolünün yapılmasını ve açık çıkma ihtimalinin önlenmesini sağlar. Bu bilgileri düzenli bir zaman dilimi ile birlikte finsansal belgelere geçirmesi ile firmaya bilgi veren mörşler, perakende zincirinin önemli bir bölümünde yer almaktadır.

Mörş Nasıl Olunur?

Birçok firmanın mörş arayışı, her geçen gün daha çok artmaktadır. Bu yüzden istihdam sağlamak amacı ile her geçen gün daha fazla şirket mörş iş ilanlarını eklerken, iş arayışında olanlar için “Mörş nasıl olunur?” sorusu doğar. Peki, mörş mesleğini icra edebilmek için hangi vasıflara ihtiyaç vardır?

  • Lise ve üstü denkliğe sahip eğitim belgesi
  • İletişim yeteneğine sahip olmak
  • Her daim planlı bir şekilde çalışmaya odaklanabilmek
  • Sorumluluk yükünü üstlenebilmek
  • Aktif bir şekilde belli araçları kullanarak bu araçların ehliyetine sahip olmak
  • Zamanın yönetimini planlı bir şekilde yönetebilmek
  • Sorunu çözme yeteneğine sahip bir birey olmak

Bu gibi vasıflar sonrası kolaylıkla mörş mesleğine başvurulabilmektedir. Özellikle son yıllarda birçok şirketin mörş arayışı olması nedeni ile büyük bir açık bulunurken; her gün binlerce kişi bu mörşlüğü araştırarak gerekli belgeleri ve vasıfları sormaktadır. Mörş mesleğine sahip olmak için gerekli vasıflar yukarıda belirttiğimiz gibi olsa da, birçok firma ve şehre göre değişiklik gösterebilmektedir.

Mörşlerin Firmaya Faydaları

Perakende zincirinin akışında büyük bir öneme sahip olarak sorumluluk yükünü azaltan mörşler, bir firmanın denetleme, kaydetme ve stok kontrolü gibi akışlarını üstlenen önemli bir iş koludur. Bu nedenle gelişen veya gelişmekte olan bir firma için büyük bir fayda sağlayan mörşlük mesleği, 2000’li yıllar itibari ile ülkemizin yerel firmalarına da gelerek büyük bir sorumluluk yükünü azaltmıştır. Ülkemizde her geçen yıl daha da artan işsizlik yüzdesine de açtığı istihdam nedeni ile büyük bir yarar sağlayan mörşlük mesleği, her geçen gün daha fazla kişiyi bünyesine barındırmaktadır.

Mörş Maaşı Ne Kadar 2020

mörş maaşları

Son yıllarda giderek popülerleşen meslekler arasında olması nedeni ile birçok kişi tarafından merak edilen mörş maaşları da sıkça sorulan sorular arasında bulunuyor. Mörşler, perakende zincirinin büyük bir sorumluluk yükünü azalttığından her geçen gün yeni bir istihdam bloğu açılırken, mörş maaşlarının belirlenmemiş olması şirketten şirkete göre değişiklik gösterebilmektedir. Mörş mesleğini icra eden kişiler genel olarak asgari ücret yakınlarında maaş alırlarken, şirketler arasında fiyatlandırma farklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu