Muhtar Azası Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

muhtar azası nedir ne demek

Muhtar azası nedir, muhtar azası ne iş yapar, nasıl olunur şeklinde merak edilen soruların cevaplarını buradan veriyoruz. Ülkemizde 81 il, yüzlerce ilçe ve binlerce köy bulunmaktadır. Her köy içinde bir köy derneği, köy muhtarı ve yönetime katılma hakkı olan ihtiyar meclisi bulunmaktadır. Köyde bulunan ihtiyar meclislerinin içinde muhtar azaları yer almaktadır.

Muhtar Azası Nedir? Kimdir?

Muhtar azası, muhtarın bir nevi yardımcısı rolündedir ve ona bazı işlerde yardımcı olmaktadır. İhtiyar meclisleri kendi belirlemiş oldukları bazı tarihlerde toplantı yapmaktadır. Bu toplantıların konusu ise, köy, köye ait meseleler, muhtar ve muhtarlık ile ilgili bazı iş ve işlemler gündeme alınarak tartışılır. Eğer yaşanılan herhangi bir sorun varsa çözümü aranılır. Muhtar azaları, muhtar seçimleri ile birlikte köyde bulunan kişilerde seçilmektedir.

İlgili: Muhtarın görevleri ve yetkileri

Muhtar Azası Ne İş Yapar?

Muhtar azaları görev yapmış oldukları mahalle veya köyde yaşayan kişilerden seçilir. Asıl amacı köyde ve görev bölgesinde yaşayan kişilere hizmet etmektir. Köyün ve köylülerin, mahallenin ve mahallede bulunan halkın sorunlarına çözüm olmak için çalışırlar. Muhtar azaları her hafta en az 1 kez toplanırlar. Muhtar azaları aynı zamanda muhtar yokken de muhtar olarak görev yapmaktadırlar.

Muhtar Azası Nasıl Olunur?

Muhtar azası olmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır: Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Muhtar azası olmak için ikinci şart ise, muhtar azası olmak istediğiniz mahalle veya köyde 6 aydır ikamet ediyor olmak gerekir. Ayrıca muhtar kağıtlarına isim yazdırmanız gerekir. Muhtar azası olabilmek için herhangi bir parti üyeliği almanıza gerek yoktur. Muhtar azası olmak için yüksek seçim kurulu’na da başvurmanıza gerek yoktur. Muhtar azası olabilmek için yalnızca köy tarafından seviliyor olmanız yeterlidir.

İlgili Muhtar olmak için gereken şartlar

Muhtar Azası Kişi Sayısı Kaçtır?

Vatandaş seçimlerde oyunu kullanma sırasında ihtiyar heyetinde bulunan muhtar azası sayısı görebilir. Fakat çoğu kişi buna dikkat etmemektedir. Oy pusulalarında muhtar azalarının da isimleri ve sayısı belirtilir. Muhtar azası kişi sayısı ne kadardır? Bu sorunun cevabı ise şu şekildedir:

  • Mahalle için ihtiyar meclisi üyeleri yani aza sayısı 8 kişiden oluşur.
  • Nüfusu bine kadar olan köyler için aza sayısı 8 olmaktadır.
  • Nüfusu 1.000 ile 2.000 arasında olan köyler için muhtarların aza sayısı ise 10 kişiden oluşur.
  • Nüfusları 2.000’den fazla olan köyler içinse muhtar aza sayısı 12 kişiden oluşmaktadır.

Bu muhtar azaları sayıları kanunda belirtilen miktarlar esas alınmaktadır. Ayrıca belirtilen muhtar azaları sayısı ve isimleri ile birlikte seçim pusulasında rahatlıkla görebilirsiniz.

Muhtar Aza Maaşları Ne Kadardır?

Muhtar azası olmak belirli bir şekil şartına tabi değildir. Yani herhangi bir başvuru veya işlem yapılmadan kolay bir şekilde mahalle veya köy muhtar azası olabilirsiniz. Muhtar azaları gönüllü iş yapmaktadırlar. Bu edenle herhangi bir ücret ve ödeme almazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu