Muvafakatname Nasıl Nereden Alınır 2023 Ücreti Ne Kadar?

muvafakatname nereden alınır

Muvafakatname nasıl ve nereden alınır, ücreti ne kadardır şeklinde merak ettiklerinizi bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Muvafakatname, gerekli görüldüğü durumlarda ilgili kurum tarafından istenilen bir izin belgesi olarak tanımlanmaktadır. Muvafakatnamenin sözlükteki karşılığı ise, bir onu üzeride izin alınması gerekilen kişi tarafından verilen iznin gereken bilgilerinin yazılı bulunduğu resmi bir belgedir.

Muvafakatname Nereden Alınır?

Muvafakatname ülkemizde noterler aracılığı ile alınmaktadır. Bunun yanı sıra muvafakatname yine aynı şekilde noterliklerde düzenlenen bir belgedir. Bu evrak hakkında daha fazla ayrıntıyı muvafakatname nedir sayfamızdan açıkladık dilerseniz bakabilirsiniz.

Muvafakatnamenin İstendiği Durumlar Nelerdir?

Noterler aracılığı ile temin edilen muvafakatnamenin istenme sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Evli olan bir kişi evini satmak istediği zaman, kesinlikle eşinden muvafakatname alması gerekmektedir.
  • 18 yaşın altında bulunan ve bir takımda futbol oynamak isteyen kişinin de ailesinin iznini alması gerekir. Yani muvafakatname alması gerekmektedir.
  • Mahallerde açılacak olan kapalı mekan tarzı yerler veya içkili ve müzikli açılışlar sırasında belediyelerin istemiş oldukları belgedir.
  • Miras yolu ile geçmiş olan bir taşınır veya taşınmazın 18 yaş altında bulunan kişiye devri haline kişiden muvafakatname istenir.
  • Boşanan ebeveynler, yurt dışına çıkmak istiyor ve çocukları var ise o zaman vekaletin hangi tarafta olduğuna bakılmaksızın muvafakatname şartı vardır.
  • Konut kredileri çeken kişilerin, banka tarafından eşlerinin muvafakatnamesini istemektedir.

Saymış olduğumuz yukarıdaki durumlardan herhangi birine maruz kalmanız sonucunda sizden de muvafakatname istenecektir. Muvafakatnameyi noterler aracılığı ile kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Muvafakatname Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muvafakatname belgesini noterde ilk defa düzenleyebileceğiniz gibi aynı zamanda daha önce noterde hazır halde tutulan muvafakatnameyi de alabilirsiniz. Ya da kendiniz hazırlamış olduğunuz muvafakatnameyi noterlerin onayına sunabilirsiniz. Birden fazla işler için gerekli olan muvafakatname belgesini alabilmek için notere kimliğiniz ile gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca noter de siz bu konu hakkında bilgi verir.

Muvakatname Ücreti Ne Kadar 2020

Muvafakatname belgeleri, noter sayesinde kolaylıkla temin edilebilen belgelerdir. Muvafakatname belgesi ücreti noterler tarafından 2020 yılı için 100 lira ve 200 lira arasında belirlenmiştir. Belgeye eklenen kelime sayısına göre muvafakatname ücreti farklılık göstermektedir.

Emniyet Üzerinden Muvafakatname Alınır Mı?

Noter aracılığı ile alabileceğiniz muvafakatname belgesini aynı zamanda bulunduğunuz yerdeki emniyet biriminde de temin edebilirsiniz. Emniyet müdürlüğünün pasaport şubesi tarafından alınan muvafakatname belgesinin herhangi bir ücreti de yoktur.

Fakat birçok vatandaş bu belgenin emniyet tarafından verildiğini bilmemektedir. Emniyet üzerinden alacağınız muvafakatnamenin tek kötü yanı çok sıra bekliyor olmanızdır. Bu yüzden çoğu vatandaş burada sıra beklemek yerine noterlerden belli bir ücret karşılığında belgeyi almaktadır.

Muvafakatname belgesi belli bir yazı şekli içermektedir. Bu yüzden buna uygun olarak yazılması gerekmektedir. Muvakafatnemeler bir işlem için düzenlenebileceği gibi aynı muvafakatname belgesi birden fazla işlem için de düzenlenebilmektedir. Bu sayede siz de bir muvafakatname ile birden fazla işlerinizi belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu