Muvafakatname Nedir, Ne Demektir?

muvafakatname nedir ne demek

Muvafakatname nedir, Muvafakatname ne demek, bu belge hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda. Muvafakat belgesi, kişinin şahsı dışında başka tüzel ya da özel kişiyi üzerinde belli haklar ve izinler anlamında değerlendirilmesi, yetkilendirilmesi sağlanan söz konusu olan şahsın özel bir kabulüne dayanan bir belgedir. Yani muvafakat belgesi, herhangi bir konu için alınması gereken kişiden alınan izin belgesi denilmektedir.

Özellikle gayrimenkul sektörleri açısından değerlendirdiğimizde bir kişinin yaşadığı evi satmak istemesi için eşinden izin alması gerekmektedir. Bu durumda eşten izin alınması gerekli olduğundan taşınmaz satışı sırasında eşten muvafakat belgesi alınmaz ise satış sözleşmesi geçersiz olmaktadır.

Muvafakat belgesi noterden alınabilen bir belgedir. Ayrıca bu belge noterde hazır şekilde alınabileceği gibi kendi hazırlamış olduğunuz muvafakat belgesini noter yolu ile onaylatarak belge kullanma işlemin de gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda muvafakat belgesini hali hazır şekilde noterler aracılığı ile kolay bir biçimde temin edebilirsiniz.

İlgili: Muvafakatname nereden alınır ücreti ne kadar

Muvafakatname Belgesinin Lazım Olduğu Durumlar

Muvafakat belgesi, başka kişi adında alınmış olan bir izin belgesi niteliği taşımaktadır. Peki, muvafakat belgesi hangi durumlarda alınmaktadır? Bu sorunun cevabına bakalım;

  • Evli olan kişi, yaşadığı evi satma isterse evde bulunan eşinden muvafakat belgesi alması zorunludur. Aksi halde evin satılması işlemini gerçekleştiremez.
  • 18 yaş altında bulunan bireyler, futbol kulüplerinde oynamak isterlerse ailelerinden yani velilerinden muvafakat belgesi istenmektedir.
  • Miras yolu ile 18 yaşın altında bulunan kişiye taşınır veya taşınmaz devri söz konusu olduğunda devralan kişi 18 yaş altında ise muvafakat belgesi istenir.
  • Boşanmış olan kişilerin, yurt dışına çıkma durumu olduğunda eğer çocuk varsa, çocuğun vekaletinin kimde olup olmadığına bakılmadan muvafakat belgesi alınması gerekmektedir.

Muvafakat belgesi yukarıda saymış olduğumuz durumlar sonucunda alınmaktadır. Yani bu durumlar ile karşı karşıya kalırsanız muvafakat belgesi yani izin belgesi almanız gerekmektedir.

Muvafakatname Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Muvafakat belgesi almak için notere başvurmanız gerekmektedir. Muvafakat belgesi alabilmek için yanınızda kimlik belgeniz olmak zorundadır. Kimlik belgeniz ile birlikte kolay bir şekilde muvafakat belgesini alabilirsiniz.

Muvafakat Belgisi Başka Yerden Alınabilir Mi?

Muvafakat belgesi alabilmek için noterlere başvurmanız yeterlidir. Bunun yanı sıra size yakın emniyet birimleri aracılığı ile de muvafakat belgesi alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken emniyete gitmek ve muvafakat belgesi almaktır. Ayrıca buradan temin edeceğiniz muvafakat belgesi herhangi bir ücrete de tabi değildir. Bu nedenle de muvafakat belgesi almak zor hale gelmektedir ve emniyette çok uzun kuyruklar oluşmaktadır. Uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız ve kolay, hızlı bir şekilde muvafakat belgesi almak istiyorsanız belli bir bedel karşılığında noter ile alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu