Ne İş Yapsam Diyenler Toplanın! 2023’nin En Karlı İşleri

ne iş yapsam

Ne iş yapsam diye düşünenler için 2023 yılının en karlı fikirlerini bu yazımızda derledik. Belli bir yaşa gelen ya da eğitimini tamamlayan kişiler için çalışmak kaçınılmazdır. Aslında bu durum her zaman için geçerli bir şeydir.Her insan emeğinin karşılığını en iyi şekilde almak için güzel şartlarda çalışıp iyi bir gelir sahibi olmak ister. Bu istek herkes için oldukça haklı bir istektir ve zaten normal olan da budur.

Geçmiş yıllarda belli bir yükseköğretim programından mezun kişilerin iş bulması ve iyi şartlarda çalışması daha kolaydı. Günümüzde ne yazık ki istenilen işi bulmak oldukça zor bir hal aldı. Eğer sizde ne iş yapacağınıza karar veremiyorsanız ve eğitim aldığınız alanda iş bulamıyorsanız günümüz koşullarında getirisi yüksek ve popüler olan meslek gruplarını tercih etmeniz gerekiyor. İşte ne iş yapsam diyenler için sunduğumuz 5 karlı seçenek.

1. Popüler Meslekleri Tercih Edin

bu meslekleri tercih edin

İçerisinde bulunduğumuz çağ, bilgi ve teknoloji çağı olduğu için bilgi ve teknoloji alanındaki meslekler popüler hâle geliyor. Aslında bu durum her dönem için geçerli bir durumdur. Geçmişte daha çok hukuk, tıp ve mühendislik alanlarında yer alan meslek kolları popüler olarak görülürken günümüzde bilgisayar ve yapay zeka teknolojileri ile ilgili mesleklere ihtiyaç vardır. Özelikle yazılım ve kod yazma ile ilgili bilişim alanındaki meslek grupları günümüzde oldukça popülerdir. Eğer dünyanın her yerinde çalışıp iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız bu mesleklerle ilgili eğitim almanız gerekiyor.

2. Bu İşler Güzel Para Kazandırıyor

bu işlere atılın

Herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olup olmadığınızın önemli olmadığı ve sizin kendi işinizin patronu olduğunuz gelir oranı yüksek işler bulunuyor. Eğer okuduğunuz eğitim aldığınız alanda iş bulamıyorsanız ya da çalışmak istemiyorsanız çok az bir sermaye ile kendi işinizi kurarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Az sermayeyle güzel bir gelir elde edeceğiniz işler şu şekildedir:

 • Butik açmak
 • Pasta evi
 • Parti ve organizasyon evi
 • Market açmak
 • Çiğ köfteci
 • Esnaf lokantası
 • Aktar
 • Perdeci
 • Spor salonu
 • Ev yemekleri dükkanı
 • Bijüteri

Eğer az bir sermayeye sahipseniz bu işlerden sizin için en uygun olanını yapabilirsiniz. Eğer öncesinde eğitim almak isterseniz ücretsiz kurslardan faydalanabilirsiniz. Bu iş alanlarının getirisi iyi olduğu için ne iş yapacağınızı düşünmenize gerek kalmayacaktır.

3. Sermayeniz Yoksa Bunları Yapın

sermayeniz yoksa bu işleri yapın

Pek çok kişinin hayallerini süsleyen ama imkansız gibi görünen bir şey de sermaye katmadan kendi işini kurmaktır. Sermaye yani para bir iş kurmak için en temel şeydir. Sermayesiz iş kurmak neredeyse imkansız gibi bir şeydir. Ancak gelişen ve değişen çağ size sermayesiz iş kurma imkanı da sunuyor. Sermayeniz olmadan iş kurup para kazanabilirsiniz. Öncelikle sosyal medya e web tasarım konusunda bilgi ve beceri sahibi olmalısınız. Eğer bu konularda bilginiz ve beceriniz yoksa bilen birilerinden destek almanız gerekiyor. Yaptığınız yemekleri, pastaları, takıları ya da el işi örgüleri bu şekilde satarak gelir elde edebilirsiniz.

4. Sosyal Medyada Sandığınızdan Daha Çok Para Var

sosyal medya fikirleri

Ne iş yapsam diye düşünenler; günümüzde sosyal medya kullanımı her geçen gün daha da artıyor. Sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğu dünyanın her yerine tek tuşla ulaşabilir olmanızdan geliyor. Sosyal medya kullanımının artışında pek çok şey bulunuyor. Sosyal medyada hiçbir şekilde ürün satmadan gelir elde etmeniz mümkündür. Bunun için influencer ya da youtuber olmanız gerekiyor. Yani gezdiğiniz gördüğünüz veya giydiğiniz kıyafetleri tanıtıp gelir elde etmeniz mümkündür. Aynı şekilde ilgilendiğiniz konu hakkında video çekerek izlenme ve beğeni oranı doğrultusunda düzenli bir gelir elde ederek para kazanmanız mümkündür.

5. Üretim Yapmayı Düşünün

Devamlı olarak bir iş kolu üzerinde çalışıp gelir elde etmek istiyorsanız mutlaka bir ürün üretmeniz gerekiyor. Zaten hiç şüphesiz iyi bir ekonomi için üretim olmazsa olmazdır. Tüketim yerine üretimi teşvik edici çalışmalar yaparak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Ne üretip satacağınız konusunda kararsızsanız en iyi bildiğiniz işten başlamanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse fermente ve doğal gıda üretimi yaparak kısa süre içerisinde iyi bir gelir elde edip kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Aynı şekilde bu işi kurmak içinde az da olsa sermayeniz olması gerekiyor.

Ne İş Yapsam Diyenler: Aradığınız İşi Nasıl Bulacaksınız?

İş bulmak günümüz koşullarında oldukça zor olabiliyor. Aslında bazı iş kollarında işçi açığı bulunsa da ne yazık ki bu iş kollarında bilgi ve beceriye sahip kişi sayısı oldukça azdır. Pek çok gencin üniversite mezunu olmasına rağmen iş bulamaması gelecek korkusu duyan gençlerin artmasına neden oluyor.

Eğer iş bulup çalışmak istiyorsanız iş ilanlarının yer aldığı kariyer sitelerine başvuru metninizi bırakın. Ayrıca her gün güncel bir şekilde iş ilanlarını takip edip size ve eğitimlerinize uygun olan ilanlara başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer tüm bu girişimlerden sonuç alamıyorsanız mutlaka direkt olarak mesleğinizle alakalı kurumlara giderek özgeçmiş bırakın. Bu şekilde de geri dönüş olabilirsiniz. Genellikle iş ilanları yayınladığımız kategorimizi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Daha Hızlı İş Bulmak Mümkün

Okuduğunuz, eğitim aldığınız alanda iş arıyorsanız fakat tüm girişimlerinize rağmen iş bulamıyorsanız kendinizi mutlaka geliştirmeniz gerekiyor. Günümüz koşullarında pek çok şirket ya da kurum aynı anda birkaç işi yapabilecek kişileri tercih ediyor. Eğer siz, kendi işinizde değil de bu tarz kuruluşlarda çalışarak gelir elde etmek istiyorsanız kendinize eklemeniz gereken nitelikler bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • İyi düzeyde yabancı dil bilgisi
 • İleri seviyede bilgisayar programları kullanımı
 • Sunum teknikleri becerisi
 • 2 ve daha fazla yabancı dil bilmek
 • Alanında eğitim ve seminer katılımı
 • Sertifikalar

Tüm bu maddeler doğrultusunda kendinizi geliştirilerek daha kolay bir şekilde iş bulmanız mümkün bir durumdur. Bu yazımızda ne iş yapsam diyenlere iş fikirleri sunmaya çalıştık. Umarız bu yolculuğunuzda sizlere yardımcı olabilmişizdir. Siz de aklınızdan geçenleri bizlere yorumlardan mutlaka iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu